MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ozdobią ogród i nakarmią ptaki. Posadź te drzewa i krzewy ozdobne, a twój ogród będzie piękny i pożyteczny

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
W ogrodzie warto sadzić drzewa i krzewy ozdobne, które mają owoce jadalne dla ptaków.
W ogrodzie warto sadzić drzewa i krzewy ozdobne, które mają owoce jadalne dla ptaków. pixabay.com
Jesienią i zimą często dokarmiany ptaki. Ale poza napełnianiem karmnika można zadbać o to, że w naszym ogrodzie znajdą naturalne pożywienie. Można to zrobić też z pożytkiem dla siebie i ogrodu – wystarczy posadzić krzewy i pnącza, które wyglądają ładnie, a których owoce są pożywieniem dla ptaków. Zobacz, jakie krzewy będą ozdobą ogrodu i pokarmem dla ptaków.

Spis treści

Dokarmianie ptaków jesienią i zimą

Jesienią coraz częściej zwracamy uwagę na ptaki, które odwiedzają nasze ogrody w poszukiwaniu pożywienia. Warto zawczasu przygotować karmnik, a także odpowiednią karmę.

Dokarmianie ptaków ma znaczenie i warto zwrócić na to swoją uwagę. Jest to również forma ochrony przyrody, a obserwacja naszych skrzydlatych przyjaciół podlatujących do karmnika to czysta przyjemność. Nie zapominajmy jednak, że ptaki należy dokarmiać z głową. – pisze Justyna Madan, strefaagro.pl

Czym dokarmiać ptaki?

Przy dokarmianiu ptaków jesienią i zimą ważna jest regularność – gdy podejmiemy się prowadzenia ptasiej stołówki, nie róbmy przerw w dostawach jedzenia, bo ptaki przyzwyczajają się do miejsc, gdzie znajdują pokarm. A zimą, gdy go już naprawdę będzie brakować, poszukiwania nowych miejsc będą dla nich wyzwaniem.

Trzeba też zadbać o odpowiednie menu – wbrew częstemu przekonaniu, dokarmianie ptaków pieczywem to zły pomysł. Postawmy raczej na ziarna, w tym słonecznik, ale też zboża (mogą być w postaci kasz). Są też przeróżne gotowe mieszanki dla ptaków. Ale nie zapominajmy, że chętnie żywią owocami. Do karmików warto więc dawać np. jabłka, ale jest też inny sposób na to, by zadbać o ptaki, a jednocześnie sprawić, że nasz ogród będzie wyglądał pięknie.

Te drzewa i krzewy dostarczą owoców ptakom jesienią i zimą

W ogrodzie warto posadzić drzewa i krzewy oraz pnącza, które mają ozdobne owoce, a przy są chętnie jedzone przez ptaki. Można je sadzić pojedynczo, ale ładnie też wyglądają w kompozycjach różnych krzewów. Wiele z nich nadaje się również na żywopłoty – należą do nich np. berberysy, ligustry i irgi. Z kolei pnącza, takie jak winobluszcz pięciolistkowy i trójklapowy można wykorzystać do osłonięcia płotu, czy jakiejś mniej atrakcyjnej ściany budynku.
Uwaga: pamiętajmy, że niektóre owoce jadane przez ptaki są trujące dla ssaków, w tym ludzi.

Ptaki docenią owoce następujących drzew, krzewów i pnączy, rosnących w ogrodzie (wymieniamy tylko te, których owoce utrzymują się jesienią, a nawet zimą):

Polecjaka Google News - RegioDom

Przechowywanie w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Ozdobią ogród i nakarmią ptaki. Posadź te drzewa i krzewy ozdobne, a twój ogród będzie piękny i pożyteczny - RegioDom.pl

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki