Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostrołęka słabiutko w rankingach

Redakcja
Minister transportu odpowiada w sprawie budowy obwodnicy Ostrołęki. W skrócie stanowisko rządu można streścić w jednym zdaniu: "My nie mamy pieniędzy, zróbcie sobie obwodnicę sami"

W ubiegłym tygodniu dziennik "Rzeczpospolita" opublikował ósmy z kolei ranking samorządów. W klasyfikacji miast na prawach powiatu Ostrołęka wypadła fatalnie - została sklasyfikowana na 56. miejscu (w rankingu ujęto 58 miast, wszystkich miast na prawach powiatu jest w Polsce 65).

W porównaniu z ubiegłorocznym zestawieniem Ostrołęka spadła o kilkanaście miejsc - z 43. lokaty.

Ranking ocenia duży zakres spraw, którymi zajmują się gminy. Honoruje on te samorządy, której najlepiej dbają o rozwój i podniesienie jakości życia, oczywiście z zachowaniem reguł odpowiedzialności i bezpieczeństwa finansowego.

W pierwszym etapie oceniano wszystkie gminy, przede wszystkim pod kątem finansowym, a więc m.in. inwestycji, pozyskiwania środków unijnych, zadłużenia samorządu. W drugim etapie oceniano zarządzanie gminą, m.in. współpracę z organizacjami pozarządowymi, wydatki mieszkaniowe, wyniki szkolnych testów, promocję gminy, stopę bezrobocia, wspieranie przedsiębiorstw. W sumie w obu etapach można było zdobyć maksimum 100 pkt.

Ostrołęka zdobyła 40,02 punktów. Dwa gorsze od niej miasta na prawach powiatu: Włocławek i Piekary Śląskie, odpowiednio - 33,25 i 30,78.

Najlepsze według "Rzeczpospolitej" miasta na prawach powiatu w Polsce to kolejno: Gdańsk, Poznań i Sopot (te zdobyły więcej niż 70 punktów).

Poza ogólnym rankingiem samorządów, "Rzeczpospolita" opublikowała także zestawienie podwzględem skuteczności pozyskiwania unijnego dofinansowania.

To zestawienie jest dużo bardziej wymierne niż ogólny ranking, bo liczą się liczby a nie - arbitralnie ustalone - punkty.

Ostrołęka w tym rankingu wypada "tak sobie". Pocieszające jest jednak, że obecny wynik (43. miejsce na 60 samorządów sklasyfikowanych w kategorii miast na prawach powiatu jest i tak lepszy niż przed rokiem - kiedy to nasze miasto w ogóle nie zostało ujęte w zestawieniu).

"Rzeczpospolita" tworząc ranking wzięła pod uwagę trzy dane: przychody z UE w 2011 roku na osobę; wartość umów z dofinansowaniem podpisanych w 2011 roku na osobę; liczba umów podpisanych w 2011 roku.

Zestawienie uwzględnia inwestycje samorządu oraz spółek komunalnych. Poniżej dane z rankingu "Rzeczpospolitej" dotyczące Ostrołęki i - dla porównania - kilku innych samorządów:

(w kolejności: miejsce w rankingu "Europejski samorząd", przychody z UE w 2011 roku (na osobę), wartość podpisanych umów (na osobę), liczba umów podpisanych w 2011 roku)

Ostrołęka - 43. - 116,51 - 220,20 - 4; Płock - 30 - 74,89 - 305,38 - 8; Siedlce - 39 - 409,69 - 87,44 - 1; Radom - 41 - 233,72 - 43,41 - 7; Łomża - 12 - 705,68 - 299,31 - 6.

Jak widać możemy pozazdrościć zwłaszcza sąsiedniej Łomży. Trzeba jednak pamiętać, że to miasto leży w województwie podlaskim, gdzie są większe możliwości pozyskiwania środków unijnych niż na - najbogatszym w kraju - województwie mazowieckim.

W porównaniu z innymi byłymi miastami wojewódzkimi Mazowsza, nie mamy już powodów do narzekania. (PO)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki