Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostrołęczanie spotkali się z szefem Parlamentu Europejskiego (korespondencja z Niemiec)

A. Solbach
Ostrołęczanie podczas wizyty w Niemczech
Ostrołęczanie podczas wizyty w Niemczech A. Solbach
Pani Anna Solbach z partnerskiego miasta Meppen przysłała nam informację o wizycie w Niemczech grupy osób niepełnosprawnych z Ostrołęki. Dziękujemy.

Oto korespondencja z Niemiec:

Hans Gert Pöttering, Prezydent Parlamentu Europejskiego, spotkał się z osobami niepełnosprawnymi z Ostrołęki. Podczas uroczystości pokojowej w niemieckiej miejscowości Melle-Buer koło Osnabrück rozmawiał z nimi o sytuacji osób niepełnosprawnych w Europie i obecał, że przyjedzie do Ostrołęki.

Polska delegacja, z pełnomocnikiem Markiem Olszewskim na czele, przebywa obecnie przez dwa tygodnie w mieście partnerskim Meppen w Niemczech. Została tam zaproszona przez dyrektora warsztatów St. Vitus dla osób niepełnosprawnych, Johannesa Münzenbrock oraz Marię Brüggemann, która jest koordynatorem wymiany. Zaproszenie z Meppen zostało wysłane w dniu Walentynek.

W warsztatach produkcyjnych St. Vitus w Meppen jest zatrudnionych ponad 200 osób niepełnosprawnych. Ostrołęczanie mają tam praktyki zawodowe i wymieniają się doświadczeniami. Podpatrują też, jakie są możliwości utworzenia miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych oraz sprzedaży wytworzonych przez nich produktów. "Nie wszystkie ośrodki w Polsce mogą sprzedawać swoje produkty. Warto by było tę sprawę uregulować" - apelował do Pötteringa o poparcie 28-letni Marcin Łada ze Środowiskowego Domu Samopomocy przy ulicy Starosty Kosa w Ostrołęce.

W piątą rocznicę wstąpienia Polski do Uni Europejskiej goście z Ostrołęki zostali zaproszeni razem z Marią Brüggemann i osobami niepełnosprawnymi z Meppen do wzięcia udziału w uroczystości odsłonięcia w Melle-Buer pomnika symboli pokoju, wykonanych przez niemieckiego artysty plastyka Volker-Johannes Trieb. Krytykując planowaną inscenizację bitwy historycznej przed 2000 laty pomiędzy Rzymianami i Germanami w Kalkriese rzeźbiarz ten zaprojektował zamianę proporca wojennego na symbol pokoju. Szkoły i różne instytucje oraz partia CDU pomogły mu zrealizować ten pomysł.

W swoim przemówieniu Hans-Gert Pöttering nawiązał do tych symboli i zaapelował o pokój, tolerancję i zrozumienie. "Mam czasami wrażenie, że ludzie nie potrafią docenić tego, że żyjemy w pokoju", powiedział. Przypomniał o czasach wojen i cierpienia w Europie. Dzięki Traktatom Rzymskim z 1958 roku oraz wstąpieniu przed pięciu laty byłych krajów Układu Warszawskiego do Uni Europejskiej nastąpiła też zamiana proporcy wojennych na symbole pokoju. Podstawą Europy jest dzisiaj godność człowieka, demokracja i pokój.

Pöttering wygłosił swoje przemówienie dwa dni po wizycie w Warszawie i w Wilnie. Powiedział, że podczas pełnienia funkcji prezydenta Parlamentu Europejskiego dwa wydarzenia były dla niego szczególnie ważne. Pierwsze z nich to obchody 50. rocznicy podpisania Traktatów Rzymskich oraz wypowiedziane zdanie "Na szczęście jesteśmy zjednoczeni". Przypomniał jednocześnie o 20. rocznicy zjednoczenia Niemiec i podkreślił: "Bez Solidarności w Polsce nie doszłoby do zjednoczenia Niemiec." Drugie wydarzenie to symboliczne usunięcie drutów granicznych w dniu 23 grudnia 2007 w Zittau w strefie Schengen.

Z Pötteringem spotkali się: pełnomocnik osób niepełnosprawnych Marek Olszewski oraz osoby niepełnosprawne z Ostrołęki: Wioletta Tarnowska i Marcin Łada ze Środowiskowego Domu Samopomocy przy ulicy Starosty Kosa (przyjechali do Niemiec ze swoją instruktorką Małgorzatą Spiżarną), Adam Kaszubski (z opiekunką Żanetą Olszewską) ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego oraz Kamil Piersa z Warsztatów Terapii Zajęciowej "Motylki" (z instruktorką Katarzyną Koźlicką). Delegacja weźmie też udział z wiceprezydentem Grzegorzem Płochą w uroczystościach Europejskiego dnia solidarności z osobami niepełnosprawnymi 7 maja w Papenburgu. Powrót do Ostrołęki jest zaplanowany na 8 maja.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki