MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ostatnie posiedzenie RPP przed wakacjami. Jest decyzja w sprawie stóp procentowych. Co z ratami kredytów?

Maciej Badowski
Maciej Badowski
RPP postanowiła utrzymać stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Główna stopa referencyjna wynosi 6,75 proc. W piątek konferencja prezesa NBP.
RPP postanowiła utrzymać stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Główna stopa referencyjna wynosi 6,75 proc. W piątek konferencja prezesa NBP. Adam Jankowski/ Polska Press
Stopy procentowe zostały utrzymane na niezmienionym poziomie. Główna stopa pozostaje bez zmian na poziomie 6,75 proc. – zdecydowała Rada Polityki Pieniężnej. Ostatni raz zmieniono je w Polsce we wrześniu 2022 roku. – Kolejne decyzje i konferencje prasowe rozpoczną się we wrześniu i to wtedy można oczekiwać najważniejszych sygnałów przed październikiem, który wyrasta na pierwszy potencjalny termin możliwej obniżki stóp procentowych – prognozuje Michał Stajniak, XTB.

Spis treści

Stopy procentowe bez zmian

Stopy procentowe zostały utrzymane na niezmienionym poziomie. Główna stopa, od października zeszłego roku wynosi 6,75 proc. – Oznacza to, że stopy procentowe w Polsce pozostają na wysokim poziomie przez bardzo długi czas, co powinno prowadzić do dalszego wywierania presji na spadek inflacji – wskazuje w przesłanym komentarzu Michał Stajniak, Wicedyrektor Działu Analiz XTB.

Ekspert zwraca uwagę, że inflacja CPI w Polsce spadła do poziomu 11,5 proc. r/r za czerwiec i obserwujemy dosyć silne przesłanki wskazujące na spadek inflacji do jednocyfrowego poziomu już w sierpniu. – Bloomberg wskazuje z kolei, że we wrześniu inflacja może spaść nawet poniżej 9 proc. – dodaje.

W lipcu odbyło się ostatnie decyzyjne posiedzenie przed wakacjami. RPP spotka się w sierpniu na jeden dzień, ale będzie to spotkanie niedecyzyjne.

Kolejne decyzje i konferencje prasowe rozpoczną się we wrześniu i to wtedy można oczekiwać najważniejszych sygnałów przed październikiem, który wyrasta na pierwszy potencjalny termin możliwej obniżki stóp procentowych – prognozuje Stajniak.

– W ostatnim czasie mogliśmy usłyszeć kilku członków RPP, którzy wskazywali na możliwe zmiany w wielkości stóp procentowych w tym roku. Profesor Masłowska wskazała, że spadek inflacji poniżej 10 proc. może dać szanse na obniżki stóp na koniec tego roku. Z kolei dr hab. Ireneusz Dąbrowski mówił o tym, że stopy pozostaną bez zmian do września, co sugeruje, że pierwsza potencjalna zmiana może nastąpić w październiku – wymienia i przytacza słowa prezesa NBP Adama Glapińskiego, który mówił podczas poprzedniej konferencji prasowej, że spadek inflacji do poziomu jednocyfrowego oraz pewność RPP, że inflacja zmierza w dobrym kierunku, będą stanowić podstawę do ewentualnej pierwszej obniżki.

– Z drugiej strony Kotecki i prof. Tyrowicz w dalszym ciągu chcieliby podwyżki, choć Kotecki mówił, że spadek inflacji może zmienić jego nastawienie na utrzymanie stóp bez zmian do końca tego roku – wskazuje.

Ekspert podkreśla, że chociaż inflacja spada, to i tak pozostaje na wysokim poziomie, a „realne stopy procentowe w Polsce są wciąż wyraźnie ujemne”. – Członkowie RPP nie sygnalizują jeszcze mocno obniżki, ale warto zauważyć, że ruchy stóp procentowych mogą pojawić się wcześniej w takich krajach jak Czechy, Węgry, Chile czy Brazylia. Obniżenie stóp procentowych w tych krajach może być ważnym sygnałem również dla RPP, gdyż cykle zacieśniania w tych krajach były dosyć podobne do Polski – tłumaczy.

Tak zmienią się raty kredytów

– Taka zmiana tylko minimalnie obniży raty kredytowe. W przypadku kredytu na 300 tys. zł na 30 lat, udzielonego w listopadzie 2020 r. rata spadnie z tego tytułu zaledwie o 4 zł (z 2 403 zł do 2 399 zł) – wskazuje Jarosław Sadowski, główny analityk Expandera.

Gdy jednak dojdzie do obniżek stóp procentowych, to spadek raty będzie bardziej odczuwalny. – Obniżka stóp o 0,25 pp. obniży ratę o ok. 50 zł, a o 0,5 pp. o ok. 100 zł. Z drugiej jednak strony nawet, gdyby stopy zostały obniżone w tym roku o 0,5 pp., to rata i tak będzie o 1 122 zł wyższa niż w momencie udzielania takiego kredytu – wylicza.

Ekspert przypomina, że obniżki stóp z dużym opóźnieniem będą przekładały się na wysokość rat kredytowych. – Oprocentowanie kredytów opartych o WIBOR 3M jest aktualizowane raz na 3 miesiące, a tych o WIBOR 6M raz na 6 miesięcy. Z kolei rata spadnie dopiero miesiąc po aktualizacji. Obniżka dokonana np. w listopadzie tego roku w części kredytów spowodowałaby spadek raty dopiero od czerwca 2024 r. – dodaje.

Sadowski przyznaje, że nawet gdyby stopy procentowe zostały obniżone w tym roku o 0,5 pp. to raty w pierwszej połowie 2024 r. wciąż będą na obecnym poziomie lub jedynie nieznacznie niższym. – Raty wciąż będą dużo wyższe niż w momencie, gdy były udzielane kredyty z 2020 r. czy 2021 r. Wydaje się więc dość prawdopodobne, że rząd przedłuży wakacje kredytowe na pierwszy kwartał lub pierwsze dwa kwartały przyszłego roku – prognozuje.

Wzrost zapytań o kredyty mieszkaniowe

O 26,5 proc. wzrosła wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe w czerwcu 2023 r. – informuje BIK Indeks Popytu na Kredyty Mieszkaniowe (BIK Indeks – PKM). Wartość Indeksu oznacza, że w czerwcu 2023 r., w przeliczeniu na dzień roboczy, banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę wyższą o 26,5% w porównaniu do czerwca 2022 r.

Kiedy obniżka stóp procentowych?

– Choć oficjalnie cykl zacieśniania polityki pieniężnej nie został zakończony, to rynek już od dawna odczytuje działania Rady jako finał podnoszenia kosztu pieniądza w Polsce. Co więcej, już od dłuższego czasu spekuluje się o tym kiedy dojdzie do pierwszych obniżek stóp procentowych – zauważają w swojej analizie Oskar Sękowski i Bartosz Turek, HREIT.

W ich ocenie, jeżeli ziściłby się optymistyczne scenariusze formułowane przez ekonomistów, notowania kontraktów, a nawet część członków RPP, to zadłużeni mogą odczuć pewną ulgę. Decyzje o obniżce stóp procentowych przełożą się bowiem na wysokość wskaźnika WIBOR, czyli głównego składnika oprocentowani złotowych kredytów mieszkaniowych. Aktualne notowania sugerują, że do końca roku rata kredytu mieszkaniowego może spać o około 8 proc.

– Kolejne, decyzyjne posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej zaplanowane jest na początek września. Jeśli okazałoby się, że do tego czasu zbliżymy się do jednocyfrowych odczytów inflacji CPI, to biorąc pod uwagę wcześniejsze wypowiedzi niektórych przedstawicieli RPP, na stole mógłby się znaleźć scenariusz obniżki stóp procentowych. Pamiętajmy, że najprawdopodobniej w połowie października odbędą się wybory parlamentarne, zatem ewentualna, wrześniowa obniżka stóp, z opcją kolejnej na posiedzeniu zaplanowanym na początku października, byłaby niewątpliwie pewnego rodzaju ukłonem w stronę kredytobiorców – przewiduje z kolei Tomasz Gessner, główny analityk z firmy Tavex.

Ile wynoszą stopy procentowe w Polsce?

Rada postanowiła w czerwcu utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie:

  • stopa referencyjna 6,75% w skali rocznej;
  • stopa lombardowa 7,25% w skali rocznej;
  • stopa depozytowa 6,25% w skali rocznej;
  • stopa redyskontowa weksli 6,80% w skali rocznej;
  • stopa dyskontowa weksli 6,85% w skali rocznej.

Harmonogram posiedzeń RPP na 2023 rok

W 2023 roku decyzyjne posiedzenia Rady będą dwudniowe.

  • sierpień 21 (poniedziałek) – posiedzenie jednodniowe niedecyzyjne,
  • wrzesień 5-6 (wtorek-środa),
  • październik 3-4 (wtorek-środa),
  • listopad 7-8 (wtorek-środa),
  • grudzień 5-6 (wtorek-środa).

Co dalej z cenami mieszkań? Takie lokale kupują Polacy

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Ostatnie posiedzenie RPP przed wakacjami. Jest decyzja w sprawie stóp procentowych. Co z ratami kredytów? - Strefa Biznesu

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki