Ósme miejsce polskiej sztafety mieszanej. Wielki pech Holenderki Femke Bol

OPRAC.:
Łukasz Konstanty
Femke Bol tuż przed metą zgubiła pałeczkę i straciła szansę na medal mistrzostw świata w sztafecie mieszanej. Fot. PAP/Adam Warżawa
Polska sztafeta mieszana 4x400 m w składzie: Igor Bogaczyński, Patrycja Wyciszkiewicz-Zawadzka, Karol Zalewski i Marika Popowicz-Drapała zajęła ósme miejsce w lekkoatletycznych mistrzostwach świata w Budapeszcie. Triumfowali Amerykanie przed Brytyjczykami i Czechami.

Rekord świata Amerykanów

O prawdziwym pechu może mówić Holenderka Femke Bol prowadziła niemal do ostatniej chwili, ale upadła i przekroczyła linię mety bez pałeczki w dłoni, dlatego holenderska sztafeta została zdyskwalifikowana.

Amerykanie Justin Robinson, Rosey Effiong, Matthew Boling, Alexis Holmes pobili rekord świata czasem 3.08,80. Lewis Davey, Laviai Nielsen, Rio Mitcham, Yemi Mary John ustanowili rekord Wielkiej Brytanii - 3.11,06, natomiast Matej Krsek, Tereza Petrzilkova, Patrik Sorm i Lada Vondrova rekord Czech - 3.11,98. Biało-Czerwoni przybiegli na ostatniej pozycji, uzyskując wynik 3.15,49.

Polacy bez awansu w rzucie dyskiem

Do finału rzutu dyskiem nie udało się zakwalifikować Oskarowi Stachnikowi i Robertowi Urbankowi. Pierwszy z wynikiem 61,96 m zajął 25. miejsce, drugi po rzucie na odległość 61,30 został sklasyfikowany na 28. pozycji. O medale rywalizować będzie dwunastu lekkoatletów.

Mistrzem świata w pchnięciu kulą został Amerykanin Ryan Crouser. Na podium stanęli też Włoch Leonardo Fabbri i rodak zwycięzcy Joe Kovacs. Michał Haratyk i Konrad Bukowiecki odpadli w eliminacjach.

Etiopka Gudaf Tsegay została w Budapeszcie mistrzynią świata w biegu na 10000 m. Na podium stanęły też jej rodaczki: Letesenbet Gidey i Ejgayehu Taye. Bliska zwycięstwa była reprezentantka Holandii Sifan Hassan, która jednak potknęła się kilkadziesiąt metrów przed metą,

Paulina Ligarska na 19. pozycji w siedmioboju

Paulina Ligarska z dorobkiem 3427 pkt zajmuje 19. miejsce po pierwszym dniu rywalizacji w siedmioboju. Polka w biegu na 100 m przez płotki uzyskała czas 14,31 s. W skoku wzwyż pokonała wysokość 1,71 m. Pchnęła kulą na odległość 13,71 m, a 200 m przebiegła w 25,41 s. W niedzielę siedmioboistki będą rywalizować w skoku w dal, rzucie oszczepem i biegu na 800 m.

W niedzielę drugi dzień rywalizacji w Budapeszcie. O medale powalczą m.in. Wojciech Nowicki i Paweł Fajdek, którzy rywalizować będą w rzucie młotem. a także Katarzyna Zdziebło, która wystartuje w chodzie na 20 km.