MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ogromna podwyżka podatków i opłat lokalnych od 2024 roku. Więcej zapłacisz za wyjazd do uzdrowiska, czy posiadanie psa

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
W 2024 roku stawki podatku od posiadania nieruchomości wzrosną o 0,15 zł na każdy metr kwadratowy. Co oznacza, że po podwyżce będziemy płacić 1,15 zł za metr kw.
W 2024 roku stawki podatku od posiadania nieruchomości wzrosną o 0,15 zł na każdy metr kwadratowy. Co oznacza, że po podwyżce będziemy płacić 1,15 zł za metr kw. Lukasz Gdak/ Polska Press
Ministerstwo Finansów ogłosiło jakiś czas temu maksymalne stawki podatków i opłat lokalnych na rok 2024. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, stawki te są korygowane każdego roku o wskaźnik inflacji za pierwsze sześć miesięcy roku. Wskaźnik ten w 2023 roku wynosi 15 proc. Jednocześnie warto podkreślić, że obwieszczenie określa maksymalne stawki, a ostatecznie to samorządy lokalne ustalają ich wysokość.

Spis treści

Opłaty w górę od 2024 roku

– W roku 2024 stawki podatku od posiadania nieruchomości mieszkalnych zostaną zwiększone o 0,15 zł na każdy metr kwadratowy, natomiast dla nieruchomości wykorzystywanych do celów gospodarczych wzrosną one o 4,32 zł na każdy metr kwadratowy – tłumaczy Piotr Juszczyk, Główny Doradca Podatkowy w firmie inFakt. – Po tej korekcie, nowe stawki podatku wyniosą kolejno 1,15 zł i 33,10 zł za każdy metr kwadratowy – dodaje.

Jednocześnie należy podkreślić, że obwieszczenie Ministerstwa Finansów określa najwyższe możliwe stawki, a ostatecznie to samorządy lokalne decydują o ich konkretnej wysokości. W miastach o dużych obciążeniach finansowych, takich jak Warszawa, Wrocław czy Gdańsk, stawki te były już na maksymalnym poziomie w 2023 roku.

– Polski Ład ograniczył wpływy samorządów z podatku dochodowego, więc nie ma co liczyć na zmianę tej sytuacji. Warto jednak dodać, że istnieją miasta, w których w roku 2023 nie zastosowano maksymalnych stawek. Przykładem jest Kraków – wskazuje ekspert.

Wzrosnąć ma również podatek od posiadania psów - o prawie 23 zł, z 150,91 zł do 173,55 zł. Również opłaty uzdrowiskowe w kurortach zostaną podniesione, a ich maksymalna wysokość wyniesie 6,20 zł za dobę, w porównaniu do obecnych 5,40 zł

Lista podatków, które wzrosną w przyszłym roku

Podatek od gruntów:

 • Związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, niezależnie od kategorii ewidencji gruntów i budynków: 1,34 zł za każdy metr kwadratowy powierzchni.
 • Dla gruntów położonych nad powierzchniowymi wodami stojącymi lub płynącymi jeziorami i zbiornikami sztucznymi: 6,66 zł za każdy hektar powierzchni.
 • Pozostałe, w tym przeznaczone na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego: 0,72 zł za każdy metr kwadratowy powierzchni.
 • Niezabudowane gruntów objętych obszarem rewitalizacji, zgodnie z przepisami: 4,39 zł za każdy metr kwadratowy powierzchni.

Podatek od budynków lub ich części:

 • Mieszkalnych: 1,15 zł za każdy metr kwadratowy powierzchni użytkowej.
 • Związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych lub ich części wykorzystywanych do celów gospodarczych: 33,10 zł za każdy metr kwadratowy powierzchni użytkowej.
 • Wykorzystywanych do prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym: 15,50 zł za każdy metr kwadratowy powierzchni użytkowej.
 • Związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych, zgodnie z przepisami o działalności leczniczej, zajmowanych przez podmioty udzielające tych świadczeń: 6,78 zł za każdy metr kwadratowy powierzchni użytkowej.
 • Pozostałych, w tym zajmowanych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego: 11,71 zł za każdy metr kwadratowy powierzchni użytkowej.

Podatek od środków transportowych

Od samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej:

 • od 3,5 tony do 5,5 tony: 173,19 zł,
 • powyżej 5,5 tony do 9 ton: 1957,12 zł,
 • powyżej 9 ton: 2348,52 zł.

Od ciągników siodłowych lub balastowych przystosowanych do używania łącznie z naczepą lub przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej od 3,5 tony do poniżej 12 ton: 2739,90 zł.

Od ciągników siodłowych lub balastowych przystosowanych do używania łącznie z naczepą lub przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej równej lub wyższej niż 12 ton:

 • do 36 ton: 3463,95 zł,
 • powyżej 36 ton: 4481,57 zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ogromna podwyżka podatków i opłat lokalnych od 2024 roku. Więcej zapłacisz za wyjazd do uzdrowiska, czy posiadanie psa - Strefa Biznesu

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki