MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Odkryj Szlak Orlich Gniazd: Wyrusz w podróż w poszukiwaniu tajemnic i historii jurajskich zamków. Te miejsca warto zobaczyć

Eliza Ciepielewska
Eliza Ciepielewska
Wideo
od 16 lat
Szlak Orlich Gniazd to malownicza trasa turystyczna przecinająca województwa małopolskie i śląskie. Podróżując od Częstochowy do Krakowa, ukazuje on wspaniałe zabytki historyczne – jurajskie zamki i warownie, wznoszące się na skałach o wysokości nawet 30 metrów. Szlak znakowany kolorem czerwonym ma imponującą długość 163,9 km.

Spis treści

Szlak Orlich Gniazd – poznaj jego najciekawsze atrakcje

Szlak Orlich Gniazd, wiodący przez malownicze obszary województw małopolskiego i śląskiego, to prawdziwy skarb dla miłośników historii, architektury i piękna przyrody. Rozciągając się na przestrzeni 163,9 km, ten czerwony szlak łączy Kraków z Częstochową, zapraszając podróżnych do odkrywania wspaniałych zamków i warowni jurajskich.

Zamek w Ogrodzieńcu
Te majestatyczne ruiny zachwycają swoją potęgą. To zamek, który pomimo upływu czasu, wciąż jest gotowy opowiedzieć swoją historię każdemu, kto przyjdzie. pkazmierczak/123rf.com/zdjęcie ilustracyjne

Rozpoczynając naszą podróż od Sanktuarium NMP na Jasnej Górze w Częstochowie, przemierzamy piękne krajobrazy, które kryją w sobie niezwykłe skarby historyczne i przyrodnicze. Zamek Olsztyn, z dumą wznoszący się nad okolicą, jest jednym z punktów na naszej trasie. Podobnie urokliwy jest Zamek „Ostrężnik” w rezerwacie przyrody oraz Zamek Mirów, które przenoszą nas w odległe czasy.

Kolejne etapy naszej wędrówki skrywają Zamek Bobolice, Zamek Bąkowiec w Zawierciu-Skarżycach, a także tajemniczy Gród na Górze Birów w Podzamczu. Na naszej drodze staje także imponujący Zamek Ogrodzieniec, który kusi swoją historią i architekturą.

Podróż w czasie i spotkanie z przyrodą

Wędrówka na Szlaku Orlich Gniazd to nie tylko podróż w czasie, ale także spotkanie z dziką przyrodą. Region ten to dom licznych osobliwości przyrody, takich jak malownicze ostańce skalne czy wyjątkowe formacje wapienne. Przez tereny rezerwatów przyrody na Górze Zborów, w dolinie Wiercicy oraz w Górach Sokolich, podziwiamy piękno natury w całej jej okazałości.

Nasza wędrówka ukazuje również, że większość z tych warowni powstała w czasach panowania Kazimierza Wielkiego, by strzec granic Królestwa Polskiego przed najazdem Czechów. Wartością dodaną tego szlaku są jednak nie tylko zamki i warownie, ale także pałace i kościoły, które wpisują się w bogactwo kulturowe regionu.

Zobacz jak, zamki na Szlaku Orlich Gniazd prezentują się w naszej galerii zdjęć:

Szlak Orlich Gniazd to niezapomniane doświadczenie dla każdego podróżnika. Historia, architektura i przyroda splecione w jednym pięknym tańcu czekają na odkrycie. To podróż pełna wrażeń, która ukazuje Polskę w całej swej barwnej przeszłości i naturalnej urodzie.

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Odkryj Szlak Orlich Gniazd: Wyrusz w podróż w poszukiwaniu tajemnic i historii jurajskich zamków. Te miejsca warto zobaczyć - Strona Podróży

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki