MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Obłoki srebrzyste sfotografowane w Myszyńcu. Piękne widowisko na nocnym niebie. Zdjęcia

Piotr Ossowski
Piotr Ossowski
Pogodne nocne noce mogą być dobrą okazją do obserwowania zjawisk astronomicznych. Jednym z najefektowniejszych zjawisk na nocnym letnim niebie są obłoki srebrzyste. Piękne zdjęcia tych niezwykłych obiektów udało się zrobić 11 lipca 2022 Adamowi Wnęcie – fotografikowi z Myszyńca.

Obłoki srebrzyste (ang. noctilucent cloud, NLC) to najwyższe chmury obserwowane z Ziemi. Większość chmur wznosi się na wysokości od kilkuset metrów (nimbostratusy, stratusy) do 10-12 km (cirrusy, cumulonimbusy), natomiast obłoki srebrzyste znajdują się na wysokości około 75-85 km (w mezosferze). Naukowcy nie są pewni jak do mezosfery trafia woda tworząca ten rodzaj chmur.

Obłoki srebrzyste pojawiają się rzadko. Najczęściej obserwowane są w pasie pomiędzy 50 i 70 stopniem szerokości geograficznej północnej i południowej. Obłoki srebrzyste mają postać świetlistych nitek, wstążek i serpentyn. Ich srebrny blask to efekt odbicia od dolnej powierzchni promieni schowanego za horyzontem słońca.

Obłoki srebrzyste są widoczne tylko po zmierzchu lub przed świtem, kiedy słońce znajduje się od 6 do 16 stopni poniżej horyzontu. Na półkuli północnej najlepszy okres do ich obserwacji trwa od połowy maja do końca sierpnia.

W naszej galerii publikujemy zdjęcia obłoków srebrzystych jakie udało się zrobić fotografikowi z Myszyńca Adamowi Wnęcie. Pierwsze dwa zdjęcia zostały zrobione 11 lipca 2023, pozostałe pochodzą z archiwum Adama Wnęty.

Polecamy także zajrzeć na jego profil facebookowy, gdzie znajdziemy także wiele ciekawych zdjęć: TUTAJ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki