MKTG SR - pasek na kartach artykułów

O co chodzi w tej współczesnej sztuce?

Ewelina Przygoda
Jarosław Górski wyjaśnił, jak Cezanne czy Picasso postrzegali sztukę
Jarosław Górski wyjaśnił, jak Cezanne czy Picasso postrzegali sztukę E. Przygoda
Tym razem kulturoznawca Jarosław Górski na spotkaniach w Miejsko - Gminnej Bibliotece Publicznej w Wyszkowie będzie przybliżał sztukę współczesną. Na pierwszych warsztatach opowiedział o jej narodzinach.

Jarosław Górski w bibliotece prowadził już cykl warsztatów "Czytamy malarstwo", który cieszył się dużą popularnością. Na pierwszym spotkaniu ten popularyzator kultury zauważył, że w czasie poprzednich zajęć uczestnicy wykazywali zainteresowanie sztuką współczesną.
- Tym, jak ją odbierać - wyjaśnił.

Kulturoznawca przyznał, że jest to o tyle trudne, że sztuka współczesna często wydaje nam się płytka, mniej skomplikowana czy też wymagająca mniejszego kunsztu.

Najważniejsze 10-lecie XX wieku, które przemieniło sztukę, miało miejsce w latach około 1906-1916.
- Wtedy we współczesnej sztuce dokonało się kilka zasadniczych przełomów. Zmienił się sposób patrzenia na sztukę i sposób jej uprawiania. Chcę, byśmy zobaczyli, na czym polega sposób zmiany paradygmatu sztuki - tłumaczył Jarosław Górski.

Dodał, że nowa sztuka pojawiła się m.in. dlatego, że za pomocą starszych stylów nie sposób było oddać pędu współczesności.
- Dawne malarstwo to sztuka wręcz medytacyjna. Pokazująca rzeczywistość spokojną i stonowaną. Dynamika płynie tylko z natury - tłumaczył kulturoznawca.

Przedstawił kilka obrazów Paula Cezanne'a, który zastanawiał się nad nową estetyką. Prezentowały one znany motyw kąpiących się kobiet.
- Artysty nie interesuje nieprzyzwoitość kąpiących się kobiet. Stanowią ciekawą kompozycję, widok. Artysta chce wywołać w nas emocje związane np. z kolorem, a nie z anegdotą - tłumaczył Jarosław Górski.

Wiecej w kolejnym wydaniu "Głosu Wyszkowa".

Więcej informacji z Wyszkowa i powiatu wyszkowskiego znajdziesz tutajWyszków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki