MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowe zasady na Akropolu: Grecja stawia czoła problemowi nadmiernej turystyki

Eliza Ciepielewska
Eliza Ciepielewska
Wideo
od 16 lat
Akropol, majestatyczne dziedzictwo Grecji, stoi obecnie w obliczu nadmiernej liczby turystów. Kiedyś był w stanie obsłużyć tysiące odwiedzających, ale teraz przyciąga tak wielu turystów, że sytuacja wymaga podjęcia działań.

Spis treści

Akropol staje w obliczu nadmiaru turystów

Grecja, jak wiele innych krajów, zależy od turystyki jako ważnego czynnika rozwoju, dlatego niezwykle istotne jest utrzymanie atrakcyjności jednej z najważniejszych atrakcji kraju. Akropol jest miejscem, które przyciąga rekordową liczbę turystów.

Akropol w Atenach, Grecja
Akropol, majestatyczny symbol Grecji, staje w obliczu nadmiaru turystów, który powoli zaczyna wpływać na jakość wizyt. Aby zaradzić temu problemowi, wprowadzono nowe zasady, które mają poprawić zarządzanie ruchem turystycznym na tym historycznym miejscu. kisamarkiza/123rf.com/zdjęcie ilustracyjne

Według danych greckiej państwowej organizacji zarządzania zasobami kulturowymi (ODAP), liczba odwiedzających Akropol w maju tego roku wzrosła o 70% w porównaniu z rokiem 2022, osiągając imponującą liczbę 14 000. Długie kolejki, złe recenzje i negatywne narracje na platformach społecznościowych stwarzają niekorzystne wrażenie.

Nadmiar turystów to problem nie tylko dla Grecji, ale również dla innych europejskich krajów, takich jak Francja czy Włochy.

Aby rozwiązać ten problem, władze Grecji postanowiły wprowadzić nowe zasady odwiedzania Akropolu. Celem jest zapewnienie turystom bezpieczeństwa i zadowolenia. Latem wzrost odwiedzin na Akropolu wynosi nawet 80% w porównaniu z rokiem 2019, jak donosi grecka minister kultury, Lina Mendoni. Dlatego tak ważne jest szybkie wdrożenie nowych przepisów.

Wprowadzono limity, które mają pomóc w walce z napływem turystów

Od 4 września na Akropolu panują nowe zasady. Wprowadzono limit wstępów, dziennie tylko 20 tysięcy osób będzie miało szansę na odkrycie tajemnic Akropolu.

Aby ochronić zabytek przed skutkami „overtourismu”, wizyta na Akropolu będzie możliwa tylko po wcześniejszym zarezerwowaniu biletu przez stronę internetową. Konieczne będzie wybranie godzinowego okna czasowego, w którym zamierzamy zwiedzać to wyjątkowe miejsce. Po osiągnięciu limitu 20 tysięcy rezerwacji system automatycznie zablokuje możliwość zakupu biletów.

Latem proponowano nowe rozwiązania w walce z nadmierną turystyką

Jednym z problemów, z którymi spotykają się turyści, są długie kolejki na zewnątrz, szczególnie w czasie ekstremalnych letnich upałów, które mogą prowadzić nawet do omdleń. Aby złagodzić ten problem, latem planowano kierować kolejki przez bardziej zacienione obszary, a także zapewnienie dostępu do wody dla odwiedzających.

Nowe zasady, mające na celu zaradzenie nadmiernemu napływowi turystów, obejmują m.in.:

  • wprowadzenie systemu okien czasowych
  • wyznaczenie szybkich torów dla zorganizowanych wycieczek
  • wprowadzenie biletów elektronicznych

Zmiany mają poprawić doświadczenie zwiedzania dla wszystkich turystów. Dodatkowo planuje się przebudowę wejścia, aby lepiej zarządzać ruchem turystycznym.

Widok na Ateny i Akropol
Jednym z głównych problemów, z którymi spotykają się turyści na Akropolu, są długie czasy oczekiwania i niewygodne warunki.

Wielogodzinne kolejki na zewnątrz budzą niezadowolenie i negatywne recenzje w mediach społecznościowych, co może wpłynąć na reputację tego ważnego zabytku. Baloncici/123rf.com/zdjęcie ilustracyjne

Grecja, starając się utrzymać równowagę między turystyką a zachowaniem integralności i jakości doświadczenia dla odwiedzających, podejmuje działania mające na celu zaradzenie nadmiarowi turystów na Akropolu. Długoterminowy plan przebudowy wejścia i nowe zasady odwiedzania mają poprawić jakość turystycznego doświadczenia, zapewniając jednocześnie ochronę tego wyjątkowego dziedzictwa kulturowego.

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nowe zasady na Akropolu: Grecja stawia czoła problemowi nadmiernej turystyki - Strona Podróży

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki