MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowe stanowisko powołane przez MEN. Jego przedstawicielka stoi przed ważnym zadaniem. Chodzi o zdrowie psychiczne uczniów

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Powołany został Pełnomocnik do spraw zdrowia psychicznego uczniów
Powołany został Pełnomocnik do spraw zdrowia psychicznego uczniów 123 RF/ zdjęcie seryjne
W Ministerstwie Edukacji Narodowej ustanowiono Pełnomocnika do spraw zdrowia psychicznego uczniów. Została nim Paulina Piechna-Więckiewicz. Zgodnie z zarządzeniem ministra edukacji taka osoba będzie zajmowała się m.in. promocją zdrowia psychicznego w poszczególnych placówkach edukacyjnych oraz wspieraniem dzieci i młodzieży w kryzysie.

Spis treści

Nowe stanowisko w MEN: Pełnomocnik ds. zdrowia psychicznego uczniów

Jak przekazało MEN, 25 stycznia 2024 roku Barbara Nowacka powołała na stanowisko Pełnomocnika ds. zdrowia psychicznego uczniów Paulinę Piechnę-Więckiewicz.

– Do zadań Pełnomocnika należy m.in. analiza przepisów prawa i rozwiązań w zakresie ochrony zdrowia psychicznego uczniów, przygotowanie propozycji rozwiązań prawnych i inicjatyw w zakresie ochrony zdrowia psychicznego uczniów w przedszkolach, szkołach i placówkach, a także realizowanie działań na rzecz profilaktyki i ochrony zdrowia psychicznego uczniów – czytamy w komunikacie.

W czwartek w siedzibie MEN Barbara Nowacka i Paulina Piechna-Więckiewicz spotkały się z przedstawicielami zarządu krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Psychologów.

– Jesteśmy świadomi wyzwań i wagi sprawy, dlatego niezwłocznie przystępujemy do działań – zapewniła minister Barbara Nowacka.

Pełnomocnik ds. zdrowia psychicznego uczniów zapowiedziała, że zamierza współpracować międzyresortowo na rzecz dzieci i młodzieży, by móc jak najszybciej wprowadzić działania naprawcze.

– Cieszymy się z tego spotkania. Doceniamy, że ministerstwo dostrzega problem nadmiernego obciążenia uczniów obowiązkami, co negatywnie wpływa na ich stan psychiczny. Wierzymy, że wspólnie wypracujemy odpowiednie rozwiązania – zaznaczyła Katarzyna Sarnicka (Przewodnicząca OZZP).

Czym zajmuje się Pełnomocnik ds. zdrowia psychicznego uczniów?

Zgodnie z zarządzeniem ministra edukacji z dnia 5 stycznia 2024 roku, ustanawia się Pełnomocnika Ministra Edukacji do spraw zdrowia psychicznego uczniów. Jak czytamy w dokumencie, do jego zadań należy:

  • analiza przepisów prawa i rozwiązań w zakresie ochrony zdrowia psychicznego uczniów, w szczególności dotyczących działalności wychowawczej, profilaktycznej i opiekuńczej przedszkoli, szkół i placówek, wspomagania wychowawczej roli rodziny i pomocy psychologiczno-pedagogicznej;
  • przygotowanie propozycji rozwiązań prawnych i inicjatyw w zakresie ochrony zdrowia psychicznego uczniów w przedszkolach, szkołach i placówkach oraz reagowania na przyczyny występowania problemów dotyczących ochrony zdrowia psychicznego uczniów;
  • realizowanie działań na rzecz profilaktyki i ochrony zdrowia psychicznego uczniów w przedszkolach, szkołach i placówkach we współpracy z właściwymi instytucjami, organami i podmiotami, w tym działań dotyczących: promocji zdrowia, w tym zdrowia psychicznego, w przedszkolach, szkołach i placówkach, profilaktyki problemów zdrowia psychicznego uczniów, pomocy uczniom, którzy doświadczają kryzysu psychicznego, w tym w zakresie poprawy jakości i dostępności wsparcia, wspierania przedszkoli, szkół i placówek w zapewnieniu warunków powrotu do zdrowia uczniom po doświadczeniach kryzysu psychicznego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nowe stanowisko powołane przez MEN. Jego przedstawicielka stoi przed ważnym zadaniem. Chodzi o zdrowie psychiczne uczniów - Strefa Edukacji

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki