MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowe darmowe świadczenia na NFZ. Od 1 sierpnia roboty asystują przy operacjach kolejnych grup pacjentów. Sprawdź listę placówek

OPRAC.:
Monika Góralska
Monika Góralska
Wideo
od 16 lat
Od 1 sierpnia NFZ finansuje leczenie chirurgiczne nowotworu błony śluzowej macicy i jelita grubego najnowszą i najbardziej innowacyjną metodą z wykorzystaniem robota. Od roku metoda jest dostępna przy operacjach nowotworu prostaty i znacznie poprawiła komfort opieki nad pacjentem i funkcjonowania pacjentów – podkreśla Ministerstwo Zdrowia. Sprawdź, które placówki będą wykonywać refundowane operacje przy asyście robota.

Spis treści

Od 1 sierpnia nowe, bezpłatne świadczenia na NFZ przy użyciu robota

Tzw. system robotowy (pokroju najbardziej znanego robota da Vinci) gwarantuje bezpieczeństwo, lepsze wyniki leczenia i lepszą jakość życia pacjentów. Zmniejsza też ryzyko powikłań, a pacjenci szybciej dochodzą do zdrowia.

Robot asystuje przy operacji
Ministerstwo Zdrowia sfinansuje nowoczesne operacje z użyciem robotów dla kolejnej grupy pacjentów z nowotworami. ekkasit919/123rf.com

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz poinformował PAP we wtorek, że asysta robotowa, czyli po prostu zabiegi i operacje przy użyciu robota – decyzją Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego – znalazły się od 1 sierpnia w koszyku świadczeń gwarantowanych w zakresie nowotworu błony śluzowej macicy i nowotworu jelita grubego.

Jest to tym bardziej istotne, że liczba zabiegów w leczeniu nowotworów złośliwych jelita grubego i błony śluzowej macicy co roku znacząco rośnie:

 • jeśli chodzi o raka jelita grubego to 14 740 zabiegów w 2022 r. (o 372 więcej niż w 2019 r.),
 • w przypadku raka błony śluzowej macicy to 6 387 w 2022 r. (o 476 więcej niż w 2019 r.).

Zgodnie z danymi Ministerstwa Zdrowia obecnie 22 placówki medyczne spełniają warunki, aby wykonywać te zabiegi w ramach publicznej opieki zdrowotnej. Oznacza to, że po zawarciu aneksu z Narodowym Funduszem Zdrowia każda z tych placówek może już świadczyć usługi medyczne w pełni refundowane dla pacjentów przy użyciu robota.

Robotyka na NFZ – placówka musi spełniać określone warunki

Od 1 kwietnia 2022 r. Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje już operacje przy użyciu robota w leczeniu raka gruczołu krokowego. Do tej pory sfinansowano prawie 4 tys. takich zabiegów. Świadczenia są wykonywane w 27 placówkach w Polsce.

Warunki finansowania przez NFZ świadczeń z asystą robotową w przypadku leczenia chirurgicznego raka błony śluzowej macicy to:

 • wykonanie co najmniej 100 zabiegów rocznie (z powodu nowotworów: błony śluzowej trzonu macicy, gruczołu krokowego lub jelita grubego),
 • zaangażowanie lekarza specjalisty z doświadczeniem w przeprowadzeniu co najmniej 50 zabiegów z zastosowaniem asysty robotowej (okres przejściowy do 31 lipca 2024 r.).

W przypadku leczenia chirurgicznego raka jelita grubego to:

 • wykonanie co najmniej 120 zabiegów rocznie (z powodu nowotworów: błony śluzowej trzonu macicy, gruczołu krokowego lub jelita grubego),
 • zaangażowanie lekarza specjalisty z doświadczeniem w przeprowadzeniu co najmniej 50 zabiegów z zastosowaniem asysty robotowej (okres przejściowy do 31 lipca 2024 r.).

Gdzie wykonywane są operacje przy asyście robota?

Lista placówek, które obecnie spełniają kryteria świadczenia refundowanych zabiegów/operacji robotowych w nowotworach błony śluzowej macicy oraz jelita grubego to m.in.:

 • Centrum Onkologii im. prof. Franciszka Łukaszczyka w Bydgoszczy (Bydgoszcz),
 • Wielkopolskie Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie (Poznań),
 • Uniwersyteckie Centrum Kliniczne (Gdańsk),
 • Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie (Rzeszów),
 • Szpitale Pomorskie Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (Gdynia),
  Wojskowy Instytut Medyczny - Państwowy Instytut Badawczy (Warszawa),
  Mazowiecki Szpital Wojewódzki im. św. Jana Pawła II w Siedlcach Sp. z o.o. (Siedlce).

Pełna lista dostępna jest na stronie MZ. (PAP)

Autorka: Agata Zbieg
agz/ mhr/

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia
Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Zdrowia
Warszawa, ul. Miodowa 15
Autopromocja

Bądź zawsze w formie

Materiały promocyjne partnera

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Nowe darmowe świadczenia na NFZ. Od 1 sierpnia roboty asystują przy operacjach kolejnych grup pacjentów. Sprawdź listę placówek - Strona Zdrowia

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki