MKTG SR - pasek na kartach artykułów

NIK zapowiedział, kogo skontroluje w 2023 roku. Pod lupą import węgla i miejsca w schronach

OPRAC.:
Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Wiemy, kogo i co planuje skontrolować Najwyższa Izba Kontroli w 2023 roku.
Wiemy, kogo i co planuje skontrolować Najwyższa Izba Kontroli w 2023 roku. unsplash
Najwyższa Izba Kontroli ma już plan pracy na 2023 rok. Wiemy kogo i co planuje skontrolować. Urząd weźmie pod lupę działania związane z wojną za wschodnią granicą, napływem uchodźców z Ukrainy oraz światowym kryzysem energetycznym i finansowym. Izba skontroluje, jak na te wyzwania zareagowała administracja publiczna. Kto powinien liczyć się z kontrolą?

NIK przyjrzy się, jak organy administracji publicznej działały na rzecz przybyłych do Polski uchodźców z Ukrainy, a także jak kształcone są w polskich szkołach dzieci cudzoziemców i jak w jednostkach administracji publicznej obsługiwani są nie tylko obywatele polscy, ale i cudzoziemcy.

NIK zbada działania administracji ws. importu węgla, miejsc w schronach i systemu dla polskiej armii

Embargo na dostawy paliw kopalnych z Rosji wymusza zapewnienie importu węgla z innych kierunków, toteż Izba przyjrzy się, jak administracja publiczna zadbała, by dostawy węgla kamiennego do Polski nie spadły do poziomu zagrażającego bezpieczeństwu energetycznemu. A także – jak przebiegało zabezpieczanie i wykorzystanie krajowych zasobów surowców energetycznych – czytamy na oficjalnej stronie NIK-u.

Izba zbada także, czy obywatele mają zapewnione miejsca w budowlach ochronnych na wypadek zagrożenia. Ponadto urząd przyjrzy się temu, co państwo zrobiło, by pozyskać dla polskiej armii i wdrożyć Bezzałogowy System Rozpoznawczo-Uderzeniowy. NIK skontroluje też, czy lotnictwo cywilne ma zapewnione bezpieczeństwo lotów i pasażerów.

NIK przyjrzy się, jak wyglądają finanse państwa

Kryzys gospodarczo-finansowy, którego przejawy wojna w Ukrainie dodatkowo wyostrzyła, stawia pytania o stan finansów państwa i o wszystko, co wiąże się z pieniądzem publicznym. Jak co roku, NIK skontroluje przede wszystkim realizację budżetu państwa oraz realizację założeń polityki pieniężnej – temat gorący wskutek licznych dyskusji wokół decyzji Rady Polityki Pieniężnej i polityki NBP – dowiadujemy się z oficjalnej strony internetowej NIK-u.

Kontrolerzy Izby sprawdzą też:

 • jak w okresie reform i odbudowy gospodarki po zapaści pocovidowej działało wsparcie państwa dla gmin,
 • czy prawidłowo wprowadzano zmiany podatkowe w ramach Polskiego Ładu.
 • jakie są zdolności windykacyjne ZUS-u,
 • prawidłowości gospodarowania nieruchomościami Skarbu Państwa,
 • zapobiegania nielegalnej eksploatacji kopalin.
 • jak kształtowały się zasoby wodne na terenach rolniczych (to dziedzina przedsiębiorstwa Wody Polskie),
 • jak administracja publiczna działała na rzecz dobrego stanu wód,
 • jak wspierano proces recyklingu,
 • jak przebiegało wdrażanie gospodarki o obiegu zamkniętym,
 • jak reglamentowano i monitorowano działalność spalarni śmieci,
 • jak ograniczano poziom zanieczyszczeń komunikacyjnych w miastach,
 • jak wspierano rolnictwo ekologiczne.

Ponadto w 2023 roku Izba zbada dostępność publicznego leczenia onkologicznego i stomatologicznego, przyjrzy się rządowemu programowi pilotażowemu leczenia ostrej formy udaru niedokrwiennego. Skontroluje, jak przebiega zabezpieczenie państwa w krew i jej składniki, jak zamierzamy leczyć dorosłych z otyłością, jak skuteczna jest kontrola wydawania leków bez recepty.

Kontrolerzy przyjrzą się również opiece psychiatrycznej nad dziećmi i młodzieżą oraz świadczonej młodym obywatelom pomocy psychologicznej i psychoterapeutycznej.

NIK odpowie też na pytanie o zapobieganie wykluczeniu komunikacyjnemu zarówno w pociągach, jak i w komunikacji autobusowej w rejonach pozamiejskich.

Izba skontroluje także sprawność działania i funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, który ma ogromny wpływ na życie obywateli i funkcjonowanie całego państwa.

Najwyższa Izba Kontroli nie zaplanowała 20 procent swego potencjału kontrolnego. To na wypadek tzw. kontroli doraźnych, które będą wynikać z bieżących wyzwań i zjawisk. Z całością dokumentu można się zapoznać na oficjalnej stronie Izby.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: NIK zapowiedział, kogo skontroluje w 2023 roku. Pod lupą import węgla i miejsca w schronach - Strefa Biznesu

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki