MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nie zwraca uwagi na swój wiek. Najstarsza DJ-ka w Polsce ma więcej energii, niż dzisiejsza młodzież. Kim jest Wirginia Szmyt?

Katarzyna Dębek
Katarzyna Dębek
DJ Vika to najpopularniejsza seniorka w Polsce. Kobieta udowadnia, że wiek to tylko liczba.
DJ Vika to najpopularniejsza seniorka w Polsce. Kobieta udowadnia, że wiek to tylko liczba. AKPA Piętka Mieszko
Wirginia Szmyt jest najpopularniejszą seniorką w Polsce, która przełamuje stereotypy na temat ludzi na emeryturze. Kiedyś pedagożka, a dzisiaj kobieta, która potrafi rozkręcić niejedną imprezę, nie tylko dla seniorów.

Spis treści

Dla niej nie ma rzeczy niemożliwych. Wirginia Szmyt ma 86 lat i jest najstarszą DJ-kę w Polsce, a być może i na świecie. Kobieta udowadnia, że wiek to tylko liczba i łamie stereotypy zakorzenione w społeczeństwie na temat seniorów. Jest wulkanem energii, a swoją charyzmą zaraża innych.

Ile lat ma najstarsza DJ-ka w Polsce? Kim jest Wirginia Szmyt?

Wirginia Szmyt urodziła się 15 grudnia 1938 roku w Wilnie. Z wykształcenia jest pedagogiem – pracowała z trudną młodzieżą i niepełnosprawnymi dziećmi. W wywiadzie dla Eks Magazynu opowiedziała:

– Przeszłam wszystkie szczeble kariery w moim zawodzie pedagoga, czyli byłam wychowawcą oraz dyrektorem zakładu dla wychowanków, byłam nauczycielem, byłam też nauczycielem w szkole życia, pracowałam też cztery lata z dziećmi głęboko upośledzonymi.

 

Kiedy przeszła na emeryturę, początkowo chciała odpocząć, ale spokój i siedzenie w fotelu nie było dla niej. Zaczęła działać na rzecz seniorów w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Stworzyła kabaret „Ferajna” i to właśnie te występy podrzuciły jej plan na dalsze życie.

– I tak pomyślałam, że tym ludziom chcę coś pokazać, by nie siedzieli tylko przy herbacie. To były lata 90., więc naprawdę nie było gdzie iść. I już wiedziałam, że nie będę seniorem, który siedzi, ale tym, który działa i tworzy — dodała w wywiadzie.

Wirginia Szmyt była inicjatorką powstania klubu seniora „Ikar”, w którym zaczęła prowadzić dyskoteki dla osób starszych. I stało się… kobieta złapała bakcyla didżejskiego.  Wkrótce zaczęła grać coraz więcej, a jej kalendarz zapełnił się do kilku koncertów tygodniowo. Zorganizowała również paradę dla seniorów, która miała udowodnić wszystkim, że nie trzeba wstydzić się swojego wieku. Obecnie jest jedną z najbardziej rozchwytywanych DJ-ów w Polsce. Po raz pierwszy zagrała w 2000 roku w warszawskim pubie Bolek.

– Z czasem zaczęłam być znana i rozpoznawalna, bo praca DJ-a kojarzy się praktycznie wyłącznie z wykonywaniem jej przez osoby młode. A ja zostałam okrzyknięta „najstarszą DJ-ką w Polsce” – wspominała początki swojej kariery didżejskiej w Onecie.

Wirginię Szmyt występuje również poza granicami naszego kraju. Prywatnie jest mamą i babcią.

Film o Wirginii Szmyt „Vika”

Popularna seniorka to postać nietuzinkowa i jest bohaterką filmu, który opowiada o jej życiu. Dokument powstawał ponad 4 lata, a jego reżyserką jest Agnieszka Zwiefka, która powiedziała w wywiadzie dla „Nowych Horyzontów”:

– Chcę przedstawić historię Wiki wykorzystując jej ukochany język – muzykę. I wspólnie z nią oraz profesjonalnymi tancerzami stworzyć barwny dokumentalny musical. Intymne sceny z życia kobiety, która musi zmierzyć się z upływającym czasem, wybrzmią jeszcze mocniej, gdy będą zderzone z surrealistycznymi wręcz choreografiami.

Film prezentuje blaski i cienie bycia seniorem. Nie zawsze jest kolorowo, a starszym ludziom doskwiera samotność. Produkcja z pewnością spotka się z dużym zainteresowaniem, bo jest autentyczna i pokazuje prawdziwe życie najsłynniejszej DJ-ki w Polsce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nie zwraca uwagi na swój wiek. Najstarsza DJ-ka w Polsce ma więcej energii, niż dzisiejsza młodzież. Kim jest Wirginia Szmyt? - Strona Kobiet

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki