Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie masz jeszcze choinki? W Wigilię Bożego Narodzenia może być problem z zakupem. Wszystko przez zmiany w zakazie handlu. To musisz wiedzieć

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W związku z zakazem handlu w Wigilię, która w tym roku wypada w niedzielę, osoby czekające z zakupem choinki właśnie do Wigilii, mogą mieć spory problem, ponieważ przedsiębiorcy w tym dniu nie będą mogli zatrudnić dodatkowych pracowników do pomocy przy sprzedaży. – Wprowadzono zmiany ostatnim rzutem na taśmę – komentuje w rozmowie z nami Joanna Torbé-Jacko, ekspertka BCC.

Spis treści

Niedziele handlowe w grudniu 2023. Ustawa z podpisem prezydenta

Na początku grudnia br. prezydent Andrzej Duda podpisał Ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz niektóre inne dni.

Rozwiązanie to jest uzasadnione szczególnym czasem, jakim jest Boże Narodzenie oraz spotkaniami rodzinnymi Polaków. Jednocześnie w projekcie ustawy proponuje się by w przypadku gdy Wigilia przypada na niedzielę, dwie poprzedzające ją niedziele były tzw. niedzielami handlowymi – wskazali autorzy ustawy.

Torbé-Jacko podkreśla, że dla handlu jest to tzw. sezon wysoki, a o konieczności przeprowadzenia tej zmiany wiadomo było od dawna. – Natomiast zrobiono to rzutem na taśmę 29 listopada br. – wyjaśnia.

Jednocześnie Torbé-Jacko przyznaje, że sama zmiana jest dobra merytorycznie i z punktu widzenia społeczeństwa również była potrzebna. – Natomiast powinna ona nastąpić dużo, dużo wcześniej, z odpowiednim wyprzedzeniem, aby można było w handlu „pewne kroki” zaplanować – podsumowuje.

W Wigilię Bożego Narodzenia 2023 nie kupisz choinki?

Zmiany dotyczące niedziel handlowych w grudniu rykoszetem uderzą zarówno w konsumentów, jak i... sprzedawców choinek. Część osób z zakupem, choinki często czekała do Wigilii Bożego Narodzenia. Jednak zgodnie z prawem, w tym roku choinki w wigilijną niedzielę będą mogli sprzedawać tylko albo producenci albo członkowie ich rodzin. Przedsiębiorcy w tym dniu nie będą mogli zatrudnić dodatkowych pracowników do pomocy przy sprzedaży.

Zakazem handlu 24 grudnia nie będą objęte 32 rodzaje punktów usługowo - handlowych, takie jak m.in. stacje benzynowe, apteki, kwiaciarnie, punkty weterynaryjne czy placówki pełniące usługi pocztowe.

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi od 1000 zł do 100 tys. zł kary, a przy uporczywym naruszaniu przepisów – kara ograniczenia wolności.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nie masz jeszcze choinki? W Wigilię Bożego Narodzenia może być problem z zakupem. Wszystko przez zmiany w zakazie handlu. To musisz wiedzieć - Strefa Biznesu

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki