Neodymowy przekręt

Jarosław Sender
ZGKiM w Różanie szuka przyczyn ubytku wody

Magnesem można wstrzymać pracę wodomierza. Czyli zmniejszyć rejestr zużytej wody. Znaczy oszukać nieco dostawcę i oszczędzić. Odkąd ZGKiM w Różanie zaczął wymieniać wodomierze na bardziej nowoczesne i "magnesoodporne" straty wody spadły o kilka procent.

O dziesięć groszy droższa

Od 1 czerwca w gminie Różan będą obowiązywały nowe taryfy opłat za wodę i ścieki. Wiadomo, wyższe, jak wszędzie. Woda będzie droższa o 10 groszy - Kowalski zapłaci 2,20 zł plus 8 proc. VAT za metr sześcienny wody. I o 20 groszy więcej - 2,40 zł (plus VAT) za odbiór ścieków. Bez zmian pozostały opłaty stałe za gotowość dostarczania wody przez ZGKiM - w zależności od mocy poboru wody - od 3,43 zł/msześc. wody w domku jednorodzinnym po 46,88 zł na wodomierzach przemysłowych. W Różanie głównymi odbiorcami wody są właściciele domków.

Ceny te nijak nie pokrywają kosztów wyprodukowania wody i oczyszczenia ścieków.

- Koszt brutto wyprodukowania jednego metra sześciennego wody wzrósł z 5,26 zł w 2011 roku do 5,31 zł w roku bieżącym. A koszt oczyszczania ścieków z 7,54 zł w roku ubiegłym do 7,62 zł w tym roku - informuje Stanisław Teofilak, kierownik ZGKiM w Różanie. - A to spowodowane jest wzrostem podatku od nieruchomości, kosztów energii, transportu, podwyżkami wynagrodzeń dla pracowników. W ubiegłym roku gmina za około trzy miliony złotych wybudowała sieci wodociągowe i kanalizacyjne na osiedlach Polna i Poniatowskiego. Musieliśmy przejąć tę sieć w użytkowanie i płacimy dwa procent jej wartości podatku od nieruchomości. W tym roku ZGKiM będzie musiał odprowadzić do gminy 380 tys. złotych podatku od nieruchomości. Jedną czwartą dotacji, którą dostaje na utrzymanie (1 mln 170 tys. zł) musi zwrócić do gminnej kasy.

Ale podatek ten zwróci się gminie z czterokrotną nawiązką w postaci rekompensaty za składowisko odpadów promieniotwórczych (naliczanej proporcjonalnie do własnych wpływów podatkowych gminy).

- Koszt ogólny zakładu wynosi w tym roku 2 mln 738 tys. zł. Oznacza to, że musimy wypracować, poza dotacją z gminy 1 mln 600 tys. złotych na usługach związanych z dostawą wody, odbiorem ścieków i śmieci - informuje kierownik Teofilak.

Odporne na magnes

Każda podwyżka cen wody i ścieków w Różanie zawsze w ubiegłych latach wywoływała dyskusję na temat "przecieków" wody. Dosyć duże były różnice między wodą produkowaną a sprzedaną. Sięgały ponad czterdziestu procent. Niektórzy radni wnikliwie dociekali, co się dzieje z wodą. Zarzucali ZGKiM niegospodarność, niechlujstwo w utrzymaniu sieci, straty wynikające z wadliwości technicznej.

- Odkąd jestem kierownikiem zakładu staram się cały czas szukać oszczędności w zużyciu wody - zapewnia Teofilak. - Trzy lata temu zaczęliśmy wymieniać wodomierze. Na hybrydowe mokrobieżne, zalane gliceryną. Są bardziej nowoczesne. A przede wszystkim odporne na magnes.

Co to ma do rzeczy? Okazuje się, że za pomocą magnesu neodymowego (dostępny na rynku za 30 złotych) można zatrzymać pracę wodomierza, jego metalowego wirnika, który mierzy pobór wody. Kierownik Teofilak demonstruje kontakt magnesu z wodomierzem. Wirnik pod działaniem magnesu zatrzymuje się. Znaczy, woda mogłaby sobie spływać nie niepokojona pomiarem.

- Swego czasu zaobserwowaliśmy w wielu domach dziwnie niski pobór wody - mówi kierownik. - Nie pasował nam do realiów. Mogły być dwa tego powody: bardzo zanieczyszczone, stare wodomierze, które niedokładnie rejestrują pobór wody, albo "przekręty" na wodomierzach. Tak czy inaczej należało wymienić wodomierze na magnesoodporne. Robimy to od 2010 roku. Mamy w sieci około 1500 przyłączy. Dotychczas wymieniliśmy 30 procent wodomierzy. W roku 2011 w stosunku do 2010 roku straty wody zmniejszyły się o ponad sześć procent, najwięcej od 2005 roku - kierownik pokazuje tabelkę strat. - Uważam że zmniejszone zostały przede wszystkim wymianą wodomierzy. Nowoczesne wodomierze są niewiele droższe, ale - jak widać - skuteczne. Będziemy sukcesywnie wymieniać wszystkie.

Straty w wodzie, to oczywiście nie tylko kwestia wadliwych wodomierzy. To także awarie, prace związane z wymianą wodociągów, gdzie woda płynie przecież za darmo, bez opłaty.

- Ale - mówi Teofilak - nowe wodomierze powinny znaczną część tych strat wyeliminować.

ZGKiM zainwestował także ostatnio około 1500 zł w urządzenie, które potrafi wykazać, czy na wodomierzu był instalowany magnes. Przekręty zatem mogą być nieopłacalne. n

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie