MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nauczyciele chcą być offline. Walka o balans między pracą, a życiem prywatnym. ZNP razem z ETUCE w kampanii #MakeTeachingAtraktive

Magdalena Ignaciuk
Magdalena Ignaciuk
ZNP zachęca do rozmów o ochronie czasu wolnego nauczycieli. Dlaczego to takie istotne?
ZNP zachęca do rozmów o ochronie czasu wolnego nauczycieli. Dlaczego to takie istotne? freepik.com
O work-life balance sporo się mówi, jednak nie w kontekście nauczycieli. Tym zwykle zarzuca się za mało pracy, lenistwo i roszczeniowość. Pojawia się zatem kolejna kwestia - nauczyciele chcą być offline. „Chodzi o zapewnienie realnej równowagi między pracą a życiem prywatnym oraz ochronę zdrowia, zarówno w sferze fizycznej, jak i psychicznej, ponieważ nadmierne obciążenie pracą bardzo szybko może prowadzić m.in. do wypalenia zawodowego” - wyjaśnia Związek Nauczycielstwa Polskiego.

Spis treści

„Nauczyciele nigdy nie są offline”

Od nauczycieli wymaga się bycia w gotowości przez cały czas. Choć niektórzy uważają, że problem jest fikcyjny, istnieje on w świadomości wielu nauczycieli. Na pewno wynika to z faktu, że czas pracy nauczyciela to kwestia bardzo względna i bardzo wiele obowiązków dokłada się mu „w ramach czterdziestogodzinnego tygodnia pracy”. ZNP poruszył ten problem i zwrócił uwagę na work-life balance w edukacji.

Rozwój narzędzi cyfrowych zaciera granicę między życiem zawodowym i prywatnym nauczycieli, dlatego nadszedł czas, aby mówić o prawie do bycia offline, czyli do wyłączenia się! Prawo do bycia offline ma zasadnicze znaczenie z perspektywy work-life balance. Chodzi o zapewnienie realnej równowagi między pracą a życiem prywatnym oraz ochronę zdrowia, zarówno w sferze fizycznej, jak i psychicznej, ponieważ nadmierne obciążenie pracą bardzo szybko może prowadzić m.in. do wypalenia zawodowego. Dlatego musimy rozmawiać o ochronie czasu wolnego od pracy nauczycieli i nauczycielek!– apelują Związek Nauczycielstwa Polskiego oraz ETUCE – European Trade Union Committee for Education w ramach kampanii #MakeTeachingAtraktive

„Odpisywanie na wiadomości w dzienniku elektronicznym wieczorem, albo nawet w nocy? Kto z nas tego nie robił? Może przyszedł czas, by porozmawiać o tym zawodowym obciążeniu nauczycieli i nauczycielek?” - czytamy na stronie ZNP.

Czas to zmienić

Powinniśmy zrozumieć, że to, że każdy z nas chodził kiedyś do szkoły, nie upoważnia nas do rozliczania nauczycieli z każdej godziny. Należy głośno mówić o tym, jak wygląda praca nauczyciela.

Wiadomości w dzienniku elektronicznym wieczorami i w weekendy to standard. Nie tylko od rodziców, ale od współpracowników, a także od dyrektora. Nieraz dostawałam informację w niedzielę wieczorem, że następnego dnia rano mam zastępstwo i muszę się pojawić w szkole wcześniej. Nie powinno to tak wyglądać - mówi pani Agnieszka, nauczycielka z białostockiej szkoły podstawowej.

Oczywiście, zdarzają się sytuacje wyjątkowe, jednak często dyrektorzy przekazują informacje w piątkowy wieczór, oczekując, że w poniedziałek nauczyciele będą zaznajomieni z tematem lub nawet wykonają już zadania zlecone w mailu.

Warto zacząć głośno mówić o tym, że równowaga między pracą nauczyciela, a życiem prywatnym jest niezwykle istotna. Jej brak tworzy wypalonych zawodowo, sfrustrowanych i niezadowolonych nauczycieli, a przecież nie takiej edukacji potrzebujemy.

Brak cyfrowego „odłączenia się od pracy / wyłączenia się / wylogowania to:
- brak równowagi w życiu zawodowym i prywatnym nauczycieli
- negatywne konsekwencje psychospołeczne.
Dlatego musimy rozmawiać o ochronie czasu wolnego od pracy nauczycieli i nauczycielek! – apeluje ZNP.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj StrefaEdukacji.pl!

Źródło: Głos Nauczycielski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nauczyciele chcą być offline. Walka o balans między pracą, a życiem prywatnym. ZNP razem z ETUCE w kampanii #MakeTeachingAtraktive - Strefa Edukacji

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki