Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nasi z Laurem Marszałka za smakołyki

red
Na zdj. Elżbieta Kaczorek z marszałkiem Struzkiem i wójtem gm. Krasnosielc Pawłem Ruszczyńskim
Na zdj. Elżbieta Kaczorek z marszałkiem Struzkiem i wójtem gm. Krasnosielc Pawłem Ruszczyńskim mazovia.pl
Gala wręczania nagrody Laur Marszałka Województwa Mazowieckiego 2015 obfitowała w tradycyjne produkty, które cieszyły nie tylko podniebienie, ale i oko. Nagrodzonych zostało 16 produktów ze 100 zgłoszonych na konkurs.

- To już dziewiąta edycja konkursu, dziewiąta gala. Prze ten czas zostało zgłoszonych do nas ponad 600 produktów, z czego 180 zostało już nagrodzonych. W tym roku mamy nową, ósmą już kategorię ryby i przetwory rybne. Jak w każdej edycji pojawiło się wiele nowych, ciekawych produktów zarówno jeśli chodzi o produkty tradycyjne wytwarzane przez pojedyncze osoby, gospodarstwa czy organizacje typu koło gospodyń wiejskich, jak i te produkowane przez większych producentów. Jest wiele produktów opartych na tradycyjnych recepturach jak i takich, które powstały w oparciu o nowe, wymyślone przepisy. Jak zwykle mazowieccy producenci zaprezentowali bardzo ciekawy asortyment. Widzimy wyraźnie, że produkty wytwarzane w sposób tradycyjny w oparciu o tradycyjne receptury mają coraz większy popyt. Jest to pewien segment rynku dla koneserów, dla smakoszy . Nie jest to produkcja masowa. Ale poprzez rozwój targowisk, rynku lokalnego czy powstawanie sklepów z żywnością ekologiczną żywność ta jest dostępna dla coraz większego grona odbiorców. Ta nagroda to już nie tylko powód do dumy, ale i koło napędowe lokalnej przedsiębiorczości – mówił marszałek Mazowsza Adam Struzik.

W tym roku wytwórcy znów byli podzieleni na dwie kategorie – producenci indywidualnych i firmy. W każdej z tych kategorii wybierano produkty z podziałem na grupy: wyroby piekarnicze, wyroby cukiernicze, przetwory mięsne i produkty pochodzenia zwierzęcego, przetwory owocowe i warzywne oraz produkty pochodzenia roślinnego, produkty mleczarskie, miody i napoje oraz jako nowość: ryby i przetwory rybne.

Zgłoszonych zostało 100 produktów, z których ostatecznie jury wybrało 16. Nie był to łatwy wybór, bo w tym roku żywność również zaskakiwała jakością, a m.in. pod tym względem jest oceniania. Przy wyborze ważne są także kultywowanie i popularyzowanie mazowieckiej tradycji kulinarnej. Oczywiście o wyniku decyduje dodatkowo oryginalność, niekiedy innowacyjność przetwórstwa.

Zwycięzcy otrzymali z rąk marszałka Adama Struzika grawerton oraz wybrane przez siebie nagrody rzeczowe, np. kosiarkę, maszynkę do mięsa, grill czy ul.

Regionalny charakter imprezy to nie tylko tradycyjne potrawy czy folklorystyczne stroje niektórych laureatów, ale tez oprawa muzyczna. W tym roku czas gościom umilał zespół Pod Borem z Zawad

W gronie laureatów znalazły się osoby z naszego regionu.

•wyroby piekarnicze – BUŁA DROŻDŻOWA Z KRUSZONKĄ, producent: Regina Zagroba z Nowej Ruskołęki (pow. ostrowski); Buła drożdżowa z kruszonką ma piękny zapach (szczególnie po wyjęciu z pieca) oraz niepowtarzalny smak. Aby osiągnąć oczekiwany efekt, potrzeba dużo czasu, cierpliwości i przede wszystkim serca. Na jakość produktu wpływa tradycyjny sposób przygotowania i wypiekania w tradycyjnym piecu. Przepis przekazywany jest ustnie z pokolenia na pokolenie. Ciasto drożdżowe z kruszonką było i jest po dziś dzień ciastem wyjątkowym, zawsze obecnym w domu pani Reginy podczas obchodów szczególnie ważnych uroczystości.

•wyroby cukiernicze – NAPOLEONKA, producent: Gospodarstwo Agroturystyczne „Chata pod Dębami” z Karniewa (pow. makowski);Napoleonka to ciasto złożone z dwóch płatów ciasta francuskiego, przełożone kremem budyniowym, obficie posypane cukrem pudrem. Dzięki staranności wykonania i użyciu naturalnych składników, napoleonka z „Chaty pod Dębami” jest produktem o wyśmienitym smaku. To wyjątkowe ciasto godne najlepszych okazji.
Henryka Edyta Myszka z pow. makowskiego „Chata pod Dębami” – za napoleonkę: – Gospodarstwo prowadzimy wspólnie z mężem. Gotowaniem zajmuję się ja. Lubię spędzać czas w kuchni, sprawia mi to przyjemność. Nie pasjonuję się nowinkami, ale lubię wykorzystywać stare przepisy. To już nasz trzeci Laur. Pierwsze były jabłka. Uważamy, że Laur marszałka to jedna z lepszych form promocji. Dlatego dopóki będziemy mogli, będziemy startować w tym konkursie. W tym roku zgłosiliśmy napoleonkę. To jest wspaniałe ciasto. Ma tylko jedną wadę – bardzo szybko znika. Aby skorzystać z napoleonki, zapraszamy do naszego gospodarstwa położonego w bardzo malowniczej okolicy.

•produkty mleczarskie – MASŁO WIEJSKIE – Marek Zalewski z Nowego Pawłowa (pow. przasnyski); – To jest mój drugi Laur. Pierwszy zdobyłem za ser biały twarogowy. Teraz nagrodzone zostało masło wiejskie. Tajemnica jest stara jak świat. Odseparowujemy z mleka śmietankę, śmietanka musi jakiś czas dojrzeć, a następnie wyrabiamy to wszystko w maselnicy aż do uzyskania jednolitej masy. Masło można kupić lokalnie w małych sklepikach, które prowadzą sprzedaż artykułów i regionalnych i tradycyjnych.

•ryby i przetwory rybne – SZCZUPAK Z ORZYCA – Elżbieta Kaczorek z Wymysłów (pow. makowski);– Przyjechałam tutaj ze szczupakiem z Orzyca. Ta przygoda ze szczupakiem trwa już 10 lat, może trochę dłużej. Brałam udział w konkursie na szczeblu gminnym w Poświętnem koło Płońska. Do konkursu moją potrawę zgłosiły panie z ODR. Przygotowanie potraw ze szczupaka zawsze mnie interesowało. Podglądałam, jak inni to robią, trochę podpatrzyłam w Internecie. Przepis na tego szczupaka został przeze mnie wypracowany. Nie jest oparty na żadnej gotowej recepturze. Zawsze, gdy widziałam szczupaka na jakiejś imprezie, interesowało mnie, jak to było zrobione. Ważne, aby to nie tylko dobrze wyglądało, ale i smakowało. Jedno i drugie musi ze sobą współgrać. Wychwycenie smaku ryby wymaga tak naprawdę wiele staranności. Z czasem dochodzi się do perfekcji. Na pewno pierwszy przygotowany przeze mnie szczupak nie był tak okazały jak ten, którego dziś prezentuję. Jest przy tym pracy dużo, ale efekt zaskakujący.

Laur Marszałka to konkurs organizowany przez samorząd województwa mazowieckiego od 2008 r. Dotychczas w ośmiu edycjach do konkursu zostało zgłoszonych około 700 produktów, z czego 127 zostało nagrodzonych. Wśród nich są zarówno znane produkty marki Ciechan czy Krokus, jak i lokalne wyroby typu sójka mazowiecka, zurażyna kurpśoska, półgęsek staropolski, miody, chleby, ciasto pagórki mazowieckie, krupnik kurpiowski i wiele innych. Celem jest promowanie tradycyjnych, regionalnych i ekologicznych produktów żywnościowych wytwarzanych na Mazowszu – zarówno przez przedsiębiorców, jak i przez indywidualnych wytwórców, koła gospodyń wiejskich, stowarzyszenia, gospodarstwa agroturystyczne itp.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki