MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nadal ponad 900 europejskich firm działa na terenie Rosji! Wojna w Ukrainie nie przekonała ich do zmian

OPRAC.:
Agnieszka Maciuła-Ziomek
Agnieszka Maciuła-Ziomek
Od początku wojny w Ukrainie wiele europejskich i światowych marek wycofało się częściowo lub całkowicie z terenu Rosji. Duzi gracze nadal pozostają na liście wstydu.
Od początku wojny w Ukrainie wiele europejskich i światowych marek wycofało się częściowo lub całkowicie z terenu Rosji. Duzi gracze nadal pozostają na liście wstydu. 123rf.com/olyasolodenko
Kilkaset europejskich firm nadal prowadzi działalność w Rosji. Financial Times ujawnia dane dotyczące liczby firm z Europy, które ciągle handlują z krajem agresora. Mamy też listę przedsiębiorców, którzy już w pierwszych dniach wojny wycofały się z Rosji.

Spis treści

Jakie firmy nadal działają na terenie Rosji?

Długą listę przedsiębiorców, którzy pozostali w Rosji po 24 lutego 2022 roku tworzą duże firmy pochodzące z Włoch, Austrii, Szwajcarii czy Wielkiej Brytanii. To przede wszystkim banki i firmy z branży spożywczej.

Wycofanie się z tego rynku może jednak nie być tak proste. Financial Times wskazuje, że europejskie firmy poniosły co najmniej 100 miliardów euro bezpośrednich strat z powodu zawieszenia swoich operacji w Rosji od momentu wybuchu wojny w Ukrainie.

Analiza rocznych raportów przedsiębiorstw wskazuje, że 176 firm odnotowało stratę z powodu:

  • utraty wartości aktywów
  • wymiany walut i innych jednorazowymi wydatków w wyniku sprzedaży
  • zamknięcia lub ograniczenia działalności rosyjskich partnerów biznesowych

Łączna liczba strat nie obejmuje skutków makroekonomicznych wojny, a więc choćby wyższych kosztów energii i towarów, co samo w sobie wskazuje na spore wyzwanie, które nadal stoi przed firmami z Europy.

Oni zyskali na wojnie w Ukrainie

Agresja Rosji na Ukrainę przyniosła wzrost zysków przede wszystkim dla grup naftowych, gazowych i zbrojeniowych. Według analityków brytyjskiego dziennika podjęta przez Moskwę w kwietniu decyzja o przejęciu kontroli nad Fortum i Uniper (przedsiębiorstwami zajmującymi się importem gazu) oraz wywłaszczenie Danone i Carlsberga w lipcu, może stanowić kolejny problem dla wielu europejskich firm.

Z Rosji wycofały się tysiące przedsiębiorców

Pocieszające jest to, że wiele firm już w pierwszych miesiącach wojny zdecydowało się na całkowite wycofanie się z Rosji. Eksperci z Yale School of Management już na początku 2023 roku wskazywali, że całkowite wycofanie się z Rosji deklarowało ponad 500 firm, m.in. IKEA, JYSK, Adidas, Aldi, CCC, Dr. Oetker, InPost, czy McDonalds's.

Drugie tyle stanowią obecnie przedsiębiorcy, którzy wstrzymali nowe inwestycje w Federacji Rosyjskiej lub ograniczyły działalność na jej terenie, ale pozostawiły sobie możliwość powrotu do Rosji w przyszłości. Na tej liście znajdziemy m.in.: Amazon, Decathlon, Haribo, Swarovski, Triumph czy Victoria's Secret.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nadal ponad 900 europejskich firm działa na terenie Rosji! Wojna w Ukrainie nie przekonała ich do zmian - Strefa Biznesu

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki