MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na świecie będzie mniej plastiku? Przed nami negocjacje dotyczące traktatu w sprawie zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi

OPRAC.:
Justyna Madan
Justyna Madan
Zalewa nas ocean plastiku, i to dosłownie, bo duża część odpadów z tworzyw sztucznych ląduje właśnie w oceanach. Czy jest szansa, że w najbliższej przyszłości to się zmieni?
Zalewa nas ocean plastiku, i to dosłownie, bo duża część odpadów z tworzyw sztucznych ląduje właśnie w oceanach. Czy jest szansa, że w najbliższej przyszłości to się zmieni? 123rf
Zbliża się spotkanie światowych rządów w Urugwaju, podczas którego rozpoczną się negocjacje dotyczące traktatu w sprawie zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi. Planowana jest cała seria takich spotkań do 2024 roku. To niepowtarzalna okazja do zawarcia ambitnego traktatu w celu rozwiązania kryzysu tworzyw sztucznych. Według badania Ipsos, aż 70 proc. ludzi oczekuje od rządzących wprowadzenia wyraźnych zasad regulujących użycie plastiku.

Spis treści

Ankieta przeprowadzona wśród ponad 20 000 osób w 34 krajach pokazuje ogromne poparcie dla powstania pierwszego na świecie traktatu dotyczącego tworzyw sztucznych. Jego celem jest stworzenie wiążących globalnych zasad, których będą musiały przestrzegać wszystkie kraje, a nie jedynie dobrowolnego porozumienia, w którym rządy mogą zdecydować, czy podjąć działania, czy nie.

- Proces negocjacyjny, który ruszy 28 listopada 2022 i potrwa najprawdopodobniej 2 lata, może ujawnić rozbieżności między krajami. Część poszukuje jasnego zestawu globalnych zasad, które obowiązywałyby wszystkich, a część wzywa do mniej restrykcyjnego podejścia dobrowolnego, które jak dotąd w dużej mierze nie poradziło sobie z kryzysem – podaje WWF Polska.

Potrzebne są zmiany systemowe w sprawie plastiku

Problem zanieczyszczenia plastikiem w ogromnym stopniu dotyczy mórz i oceanów. Według prognoz, w ciągu najbliższych 20 lat waga zgromadzonego w nich plastiku może wzrosnąć czterokrotnie i przewyższyć wagę wszystkich żyjących w nich ryb.

WWF i Plastic Free Foundation wzywają rządy do wspólnego działania w celu ustanowienia traktatu o tworzywach sztucznych z globalnymi zasadami, ponieważ jest to jedyne realne rozwiązanie, które pomoże osiągnąć gospodarkę o obiegu zamkniętym, utrzymując tworzywa sztuczne w gospodarce, ale poza naturą.

Z badań Ipsos wynika, że 7 na 10 ankietowanych osób w 34 krajach wierzy, że traktat ten powinien stworzyć wiążące dla krajów całego świata regulacje, które położą kres zanieczyszczeniu plastikiem.

- Wielu ludzi zdaje sobie sprawę, że ich indywidualnej odpowiedzialności muszą towarzyszyć działania globalne i systemowe, aby świat mógł zrobić zwrot w kwestii naszego niszczycielskiego zanieczyszczenia plastikiem. Te badania są kolejnym dowodem na to, że istnieje szerokie zapotrzebowanie społeczne na ambitny globalny traktat dotyczący zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi, który sprawi, że rządy i firmy będą bardziej odpowiedzialne za wytwarzany przez nich plastik – powiedziała Rebecca Prince-Ruiz, założycielka i dyrektor wykonawczy Plastic Free Foundation.

Traktat dotyczący plastiku jak Porozumienia Paryskie?

Rozmowy na temat plastiku nie zaczęły się wczoraj, trwają tak naprawdę od 2014 roku, ale to w tym roku, jak podaje WWF Polska, „doszło do historycznego przełomu”. Chodzi o to, że podczas V Zgromadzenia Narodów Zjednoczonych ds. Ochrony Środowiska (UNEP) w Nairobi delegacje aż 175 krajów zagłosowały za rozpoczęciem procesu negocjacji traktatu.

Celem traktatu ma być:

  • wprowadzenie regulacji prawnych zapobiegających dalszej degradacji środowiska przez plastik,
  • oraz zamknięcie go w obiegu zamkniętym.

Toniemy w plastiku

- Tylko w ciągu dwuletniego okresu negocjacji całkowite zanieczyszczenie oceanów tworzywami sztucznymi ma wzrosnąć o 15%. Obecnie ponad 2000 gatunków zwierząt zetknęło się z zanieczyszczeniem plastikiem w swoim środowisku, a prawie 90% badanych gatunków zostało dotkniętych jego negatywnym wpływem. Brak porozumienia w sprawie ambitnego traktatu byłby kontynuacją nieskutecznych reakcji rządów na globalny problem zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi, które spowodowały, że w ciągu ostatniej dekady kryzys wymknął się spod kontroli – wyjaśnia WWF Polska.

Kryzys związany z plastikiem jest porównywalny do kryzysu klimatycznego. Ludzie, zwierzęta i całe ekosystemy są zagrożone coraz powszechniejszą obecnością plastiku w naszym życiu. Warto podkreślić, że zatruwanie przyrody plastikiem to nie tylko wysypiska śmieci i tony plastiku dryfujące w oceanach.

Wszystko wskazuje na to, że nie ma już na świecie miejsc, w których plastik by nie występował. – Można go znaleźć na szczytach najwyższych gór, a amerykańscy naukowcy znaleźli go nawet w odchodach noworodków. Mikroplastik jest wszędzie, niszczy różnorodność biologiczną i stanowi zagrożenie dla życia – dodaje organizacja.

Według raportu organizacji Environmental Investigation Agency (EIA) ilość plastikowych odpadów może się podwoić do 2040 roku. W ciągu najbliższych 20 lat ilość odpadów z tworzyw sztucznych w oceanach może zwiększyć się aż czterokrotnie, a to oznacza, że plastik w oceanach będzie ważył więcej niż żyjące w nich ryby.

- Globalne szacunki mówią, że każdego roku do mórz i oceanów na świecie może trafiać nawet ok. 11 milionów ton plastiku. Odpady z tworzyw odnajdujemy we wszystkich częściach naszej planety, od najgłębszych mórz po najbardziej odległe szczyty gór. Plastik wyrządza szkodę dzikiej faunie i florze oraz całym ekosystemom, ale także zakłóca warunki życia milionów ludzi, często stanowiąc poważne zagrożenie dla zdrowia ludzkiego i gospodarki światowej – mówi Sylwia Migdał-Leszczyńska, Specjalistka ds. Ochrony Ekosystemów Morskich WWF Polska

Organizacja dodaje, że „jednym z najbardziej szkodliwych rodzajów plastikowych zanieczyszczeń w morzach i oceanach są zagubione lub w inny sposób utracone narzędzia połowowe, tzw. sieci widma. Po dostaniu się do wód morskich sieci te dalej robią to, do czego zostały stworzone, czyli łowią. Stają się nieselektywnymi pułapkami dla ryb, ale także dla ssaków i ptaków morskich”.

Źródło: WWF Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Na świecie będzie mniej plastiku? Przed nami negocjacje dotyczące traktatu w sprawie zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi - Strefa Agro

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki