Mundial 2010. Hiszpania Paragwaj 1:0. Hiszpanie w półfinale MŚ!

Marcin Mondorowicz
Bohater reprezentacji Hiszpanii Iker Casillas uratował swój zespół przed utratą bramki. Fot. flickr.com
Po bardzo emocjonującym spotkaniu reprezentacja Hiszpanii skromnie 1:0 pokonała Paragwaj i awansowała do półfinału mistrzostw świata, w którym zmierzy się z Niemcami. Bramkę na wagę zwycięstwa zdobył David Villa, który z pięcioma trafieniami na koncie przewodzi klasyfikacji najlepszych strzelców.

Spotkanie rozpoczęło się od uderzenia Santany zza pola karnego, ale Casillas nie miał problemów ze złapaniem piłki. W odpowiedzi na bramkę Paragwaju strzelał Xabi Alonso, ale wywalczył jedynie rzut rożny. Kilka minut później znowu było groźniej pod hiszpańską bramką, ale Riveros uderzył głową bardzo niecelnie.

W kolejnych minutach paragwajski zespół bardzo dobrze się bronił, nie pozwalając hiszpańskiej drużynie na nic. Podopieczni Vicente del Bosque nie mieli pomysłu na stworzenie sobie klarownej sytuacji do zdobycia bramki. W 29. minucie ładnym uderzeniem popisał się Xavi, ale piłka przeszła tuż nad bramką.

W 41. minucie piłka wylądowała w bramce strzeżonej przez Casillasa. Skierował ją tam Valdez, ale prowadzący to spotkanie sędzia gola nie uznał. Asystent sędziego zasygnalizował bowiem pozycję spaloną Cardozo, który mimo, że nie zagrał piłki, to brał aktywny udział w akcji. Tuż przed przerwą Valdez spróbował jeszcze raz, ale tym razem zza pola karnego uderzył bardzo niecelnie.

W drugiej połowie emocji nie brakowało. W 57. minucie sędzia Carlos Batres podyktował rzut karny dla Paragwaju po faulu Puyola na Cardozo. Jedenastki nie zdołał jednak wykorzystać sam poszkodowany, któremu na przeszkodzie stanął Casillas.

Dwie minuty później identyczną okazję do zdobycia bramki miała Hiszpania, bowiem Alcaraz sfaulował we własnym polu karnym Villę. Piłkę na jedenastym metrze od bramki ustawił Xabi Alonso i skierował futbolówkę do siatki. Sędzia nakazał jednak powtórzenie rzutu karnego, bowiem piłkarze hiszpańskiego zespołu za szybko wbiegli w pole karne. Drugie uderzenie Alonso wybronił jednak Villar i na tablicy wyników nadal widniał bezbramkowy rezultat.

Kilka chwil później paragwajskiego bramkarza pięknym uderzeniem próbował zaskoczyć Iniesta, ale Villar popisał się kolejną doskonałą interwencją. Hiszpanie dopięli jednak swego w 83. minucie. Po szybkiej akcji Iniesta zagrał na prawą stronę do wbiegającego w pole karne Pedro. Piłka po jego strzale odbiła się od słupka i trafiła pod nogi Villi. Najlepszy strzelec reprezentacji Hiszpanii od razu uderzył, a futbolówka odbijając się ponownie od słupka wylądowała w siatce.

Paragwaj nie zamierzał jednak rezygnować z walki o wyrównanie. W 89. minucie z prawej strony pola karnego mocno uderzał Santa Cruz. Casillas zdołał odbić piłkę, do której dopadł jeszcze Barrios, ale bramkarz Hiszpanii także jemu nie dał się pokonać. W odpowiedzi Hiszpanie mogli zdobyć drugiego gola, ale tym razem piłka po uderzeniu Villi trafiła w ręce Villara. Ostatecznie jednak wynik nie uległ zmianie i podopieczni Vicente del Bosque mogli cieszyć się z awansu do półfinału.

Paragwaj - Hiszpania 0:1 (0:0)
Bramka: Villa 83.

KLIKNIJ TUTAJ: AKTUALNE INFORMACJE Z MISTRZOSTW ŚWIATA 2010 ZNAJDZIECIE W NASZYM SERWISIE SPECJALNYM