MP w żeglarstwie. Cztery dni zmagań w Pucku i siedem kompletów medali. Niespodzianki w poszczególnych klasach olimpijskich

OPRAC.:
Mateusz Pietras
Mistrzostwa Polski w żeglarstwie zakończone
Mistrzostwa Polski w żeglarstwie zakończone FACEBOOK/POLSKI ZWIAZEK ZEGLARSKI
Aleksandra Wasiewicz (SKŻ Ergo Hestia Sopot) została pierwszą w historii mistrzynią Polski w klasie iQFoil, a 11. Złoty medal wywalczył skiffista Łukasz Przybytek (AZS AWFiS Gdańsk). Od czwartku w Pucku w krajowym czempionacie w klasach olimpijskich rywalizowało 168 żeglarzy z 39 klubów. Rozdano siedem kompletów medali.

Osiemnastolatka lepsza od medalistki olimpijskiej z Londynu

Od 2011 roku żeglarskie mistrzostwa Polski w klasach olimpijskich odbywały się w Gdańsku w Górkach Zachodnich u ujścia Wisły Śmiałej do Zatoki Gdańskiej, ale w tym roku te regaty rozegrane zostały w Pucku.

I na Zatoce Puckiej doszło do sporej niespodzianki. Historyczną, bo pierwszą mistrzynią kraju w windsurfingowej klasie iQFoil, która za rok zadebiutuje na igrzyskach w Paryżu (zastąpi zdecydowanie bardziej wymagającą pod względem fizycznym klasę RS:X), została Aleksandra Wasiewicz.

18-letnia reprezentantka sopockiego klubu okazała się lepsza od zdecydowanie bardziej utytułowanych deskarek – starszej o 15 lat klubowej koleżanki i trzeciej zawodniczki ubiegłorocznych mistrzostw Europy w tej klasie Mai Dziarnowskiej oraz od liczącej 39 lat brązowej medalistki olimpijskiej z Londynu w 2012 roku w klasie RS:X Zofii Klepackiej (Sailing Legia Warszawa).

U mężczyzn pierwszy był Michał Polak (GKŻ Gdańsk), który wyprzedził Radosława Furmańskiego (AZS AWFiS Gdańsk) oraz Kamila Manowieckiego (SKŻ Ergo Hestia Sopot).

W klasie 49er wygrał Łukasz Przybytek, którego załogantem był Jacek Piasecki. Duet zdetronizował Dominika Buksaka (AZS AWFiS Gdańsk) i Szymona Wierzbickiego (OŚ AZS Poznań), którzy triumfowali w czterech poprzednich mistrzostwach. Tym razem broniący tytułu żeglarze uplasowali się na trzeciej pozycji, a na drugim stopniu podium stanęli Tytus Butowski (AZS AWFiS Gdańsk) i Łukasz Machowski (MKS Dwójka Warszawa).

Swój sukces z poprzedniego roku zdołali natomiast powtórzyć zawodnicy w klasach 470, 49erFX oraz ILCA 6. Na pierwszych miejscach zostali odpowiednio sklasyfikowani Kacper Paszek (AZS AWFiS Gdańsk) i Oliwia Laskowska (ChKŻ Chojnice), Gabriela Czapska i Hanna Rajchert (Spójnia Warszawa) oraz Wiktoria Gołębiowska (UKŻ Wiking Toruń).

Porażka mistrzyni Europy i wicemistrzyni świata

W klasie ILCA 6 druga była dwukrotna mistrzyni Europy i wicemistrzyni świata Agata Barwińska (MOS SSW Iława), a trzecia Laura Szulc (ChKŻ Chojnice).

W klasie ILCA 7 zwyciężył Niemiec Ole Schweckendiek, natomiast krajowe podium w całości obsadzili kolejno Tadeusz Kubiak, Filip Jarosiewicz oraz Mikołaj Silny.

W Pucku najlepsze warunki do żeglowania panowały w czwartek, natomiast w piątek z powodu braku wiatru zawodnicy nie zeszli na wodę. Ostatniego dnia imprezy udało się rozegrać, ale nie we wszystkich klasach, pojedyncze wyścigi.