Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mocy przybywaj

Jarosław Sender
Już dwa silniki spaliłem! Ile jeszcze muszę stracić zanim rejon energetyczny zainteresuje się moim problemem? - pyta zdenerwowany pan Witold.

Mężczyzna prowadzi gospodarstwo agroturystyczne. Od jakiegoś czasu ma problemy z prądem.

- Na moją posesję dociera prąd o niewłaściwych parametrach - twierdzi zdenerwowany. - Nie znam się na tym, ale według mnie jedna z pięciu faz jest za słaba. Już dwa urządzenia elektryczne spaliłem. Boję się cokolwiek podłączyć do prądu. Problem zgłosiłem do rejonu energetycznego, ale nikogo nie interesuje ta sprawa. Linia, która dociera do mojej działki jest w złym stanie. Tym jednak też nie ma się komu zająć. Nie mam siły ani czasu żeby prowadzić bezsensowne wojny z rejonem.

Dostał nakaz

O wyjaśnienie sprawy poprosiliśmy Katarzynę Burdę-Mazurek, kierownika zespołu informacji i promocji w PGE w Warszawie.

- W tej sprawie należy wyjaśnić kilka kwestii - mówi Burda-Mazurek. - Przedsiębiorstwo energetyczne jest zobowiązane do dostarczania energii elektrycznej o właściwych parametrach. Warunkiem utrzymania parametrów napięcia zasilającego w wymaganych granicach jest pobieranie przez odbiorcę mocy nie większej od mocy umownej. Obecnie prowadzona jest ciągła rejestracja przy pomocy analizatora parametrów energii, na podstawie której sprawdzimy jakość napięcia dla obiektów pana Witolda. Ustaliliśmy, po przeprowadzeniu kolejnej kontroli układu zasilania w jego gospodarstwie, że ponownie zawyżone są zabezpieczenia limitujące moc i to na obydwu układach pomiarowych. W układzie zasi¬lającym budynek mieszkalny i gospodarstwo agroturystyczne zainstalowane zostały wkładki 25 A zamiast 20 A, natomiast w układzie zasilającym fermę drobiu zainstalowane zostały wkładki 63 A zamiast wymaganych 35 A. W związku z tymi nieprawidłowościami do klienta zos¬tał wysłany protokół z nakazem ich usunięcia.

Nie wpuścił służb

- Jako że klient dysponuje mocą, do której nie upoważniają zawarte umowy, w dużej mierze sam wpływa na pogorszenie parametrów jakościowych energii - dodaje Burda-Mazurek. - Możemy jedynie podejrzewać (ze względu na fakt, że służby techniczne RE Ostrołęka nie zostały wpuszczone na posesję w celu stwierdzenia wielkości mocy odbiorników energii elektrycznej), że klient posiada odbiorniki w postaci znacznej mocy silników indukcyjnych, pobierających duży prąd rozruchowy, powodujący znaczny spadek napięcia, który z kolei może prowadzić do wadliwej pracy pozostałych urządzeń w tym gospodarstwie.

Inwestycja będzie realizowana

- W każdym przypadku staramy się, aby jakość dostarczanej energii elektrycznej spełniała wszystkie wymagane parametry - zapewnia. - W przypadku pana Witolda, który złożył już wniosek o zwiększenie przydziału mocy (niestety zaledwie o 5 kW!) na prowadzoną przez siebie hodowlę drobiu, zostały wydane warunki techniczne, uwzględniające wymianę linii. Inwestycja ta jest obecnie w fazie opracowywania dokumentacji techniczno-prawnej (z terminem wykonania do 30.10.2010 r.). Po otrzymaniu kompletnej dokumentacji techniczno-prawnej przystąpimy niezwłocznie do jej realizacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki