mObywatel – wiele informacji i dokumenty zawsze pod ręką. Poznaj wszystkie możliwości

Materiał informacyjny Ministerstwa Cyfryzacji
Jedna aplikacja, a tak wiele możliwości. mObywatel 2.0 to codzienna pomoc w tym, aby najważniejsze dokumenty mieć zawsze pod ręką, bez niepotrzebnego szukania ich każdego poranka. Dodatkowo umożliwia ona sprawdzenie niezwykle istotnych informacji m.in. o stanie powietrza.

Aplikację pobrało już ponad 13 milionów użytkowników. Zapewnia dostęp do 13 elektronicznych dokumentów i 13 przydatnych usług w telefonie. Obawiasz się o ochronę swoich danych? Przekonaj się, jak bezpieczne jest korzystanie z mObywatela.

mObywatel 2.0 – najważniejsze dokumenty pod ręką

Aplikacja mObywatel to doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą mieć wszystkie najważniejsze dokumenty w jednym miejscu. Skoro możemy w dzisiejszych czasach płacić telefonem w sklepie, to dlaczego nie mieć w tym samym urządzeniu dowodu osobistego czy prawa jazdy? Wystarczy wyjąć swojego smartfona i możemy załatwić praktycznie każdą sprawę w urzędzie, sądzie, na poczcie czy podczas kontroli drogowej. mDowód i mPrawoJazdy są tak samo ważne jak dokumenty w ich fizycznej postaci. Zdecydowanie ułatwia to codzienne funkcjonowanie.

Warto podkreślić, że mDowód dostępny w aplikacji różni się nieco od plastikowego dowodu osobistego. Ma inną serię i numer, a także daty wydania i ważności. Mimo to jest pełnoprawnym dokumentem tożsamości. Należy pamiętać, że mDowód nie przyda nam się podczas wyjazdu za granicę i składania wniosku o nowy dowód osobisty. W tych dwóch przypadkach należy mieć przy sobie plastikową wersję dokumentu.

To samo tyczy się mPrawaJazdy. Dokument potwierdza uprawnienia do prowadzenia pojazdów, ale mogą się nim posługiwać wyłącznie osoby posiadające fizyczny dokument.

Aplikacja mObywatel to świetna opcja dla osób, które dopiero co zdały egzamin na prawo jazdy. Tymczasowe uprawnienia do prowadzenia pojazdów również możemy w niej mieć. Na dobrą sprawę świeżo upieczony kierowca może bez obaw usiąść za kierownicą tuż po zdanym egzaminie. Tymczasowe elektroniczne prawo jazdy TG<29rż ważne jest 30 dni i uprawnia do prowadzenia pojazdów kategorii AM, A, A1, A2, B, B1, B+E, T. Dokument ten, podobnie jak mDowód, ważny jest tylko na terenie Polski.

Do aplikacji można dodać także mLegitymację i mLegitymację studencką. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które wciąż się uczą. Dzięki mObywatelowi mogą mieć w swoim smartfonie dokument uprawniający ich do szeregu zniżek i przywilejów wynikających ze statusu ucznia lub studenta.

Swoją legitymację mogą dodać także adwokaci. Dotyczy to wszystkich przedstawicieli zawodu wpisanych na listę właściwej okręgowej rady adwokackiej. Jest ona ważna tak samo jak jej fizyczny odpowiednik.

Inne funkcjonalności aplikacji

Aplikacja mObywatel 2.0 to nie tylko elektroniczne wersje prawa jazdy czy dowodu osobistego. Znajdziemy w niej o wiele więcej.

 • Karta Dużej Rodziny
  Dzięki aplikacji możemy bez przeszkód posługiwać się Kartą Dużej Rodziny i cieszyć się ze wszystkich przysługujących przywilejów. Dzięki KDR skorzystamy z szeregu zniżek w supermarketach, sklepach z odzieżą i obuwiem, księgarniach, kinach, czy basenach. W całej Polsce znajdziemy tysiące punktów honorujących tę kartę. W każdej chwili możemy sprawdzić w aplikacji ich aktualną listę. Dodatkowo Karta Dużej Rodziny uprawnia do zniżek na przejazdy kolejowe, przy opłatach paszportowych i do darmowego wstępu do parków narodowych.
 • Naruszenie środowiskowe
  Narzędzie to pozwala w kilka chwil zawiadomić odpowiednie służby o skażonym środowisku. Chodzi np. o porzucone śmieci, a także zanieczyszczoną wodę czy glebę. Co należy zrobić? Wystarczy wybrać odpowiednią kategorię, zrobić zdjęcie i dodać krótki opis wraz z jak najdokładniejszymi danymi lokalizacyjnymi. Zgłoszenie można przesłać całkowicie anonimowo. Trafi ono do Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, który podejmie stosowne działania.
 • Jakość powietrza
  Pozostając w tematach związanych ze środowiskiem, aplikacja mObywatel pozwala szybko i bez problemu sprawdzić jakość powietrza w naszej okolicy, czyli stężenie pyłów PM10 i PM2.5. Ponadto dowiemy się, jaka jest wilgotność, ciśnienie i temperatura.
 • Historia pojazdu
  Dzięki aplikacji mObywatel błyskawicznie sprawdzimy informacje dotyczące interesującego nas pojazdu. Jest to niezwykle przydatna opcja zwłaszcza przy kupowaniu używanego samochodu. Pojazdy z rynku wtórnego często mają poukrywane różne przykre „niespodzianki”. Teraz w kilka chwil sprawdzimy dane ogólne, takie jak rok produkcji, ważność badań i ubezpieczenia OC. Poza tym dowiemy się więcej o parametrach technicznych pojazdu, tzn. mocy silnika czy średnim zużyciu paliwa, a także poznamy historię szkód oraz zmian właścicieli. Dzięki temu wszystkiemu łatwiej unikniemy „okazji”, które potem mogą okazać się brzemienne w skutkach.
 • Moje Pojazdy, Punkty Karne i Mandaty
  Aplikacja mObywatel to świetne rozwiązanie dla właścicieli pojazdów. Dzięki niej możemy szybko sprawdzić najważniejsze dane dotyczące naszego samochodu, takie jak ważność polisy ubezpieczeniowej, badań technicznych czy datę rejestracji i numer VIN. Oprócz tego możemy za pomocą kilku kliknięć zweryfikować stan punktów karnych oraz to, czy mamy jakieś niezapłacone mandaty.
 • Legitymacja Ulgowych Usług Transportowych, Unijny Certyfikat COVID,Bilkom, Bezpieczny autobus
  W mObywatelu znajdziemy szereg usług przydatnych podczas podróżowania. Legitymacja Ulgowych Usług Transportowych to opcja dla kolejarzy i ich rodzin. Dokument ten potwierdza wszelkie ulgi i zniżki na podróże pociągami.
  Wszystkim pozostałym z pomocą przychodzi usługa Bilkom, która jest rozkładem jazdy i kasą biletową w jednym. Podczas kontroli możemy wygodnie wyświetlić kupiony bilet na ekranie telefonu. Warunkiem jest jego zakup w systemie PKP Informatyka. W aplikacji można kupić bilety takich przewoźników, jak PKP Intercity, PolRegio, PKP SKM w Trójmieście, Łódzka Kolej Aglomeracyjna, Koleje Wielkopolskie i Koleje Małopolskie.
  Unijny Certyfikat COVID pozwala potwierdzić nasz status osoby zaszczepionej, posiadającej negatywny wynik testu na COVID-19 lub ozdrowieńca. Co ważne, certyfikat działa w trybie offline, posiada duży i wygodny kod QR. Jest dostępny również w języku angielskim. W takiej formie jest akceptowany w całej Unii Europejskiej.
  Polak za granicą to kolejna z usług bardzo przydatnych podczas podróży. Podpowie, jak przygotować się do wyjazdu, jakie są zalecenia dotyczące bezpieczeństwa, wymagane szczepienia, potrzebne dokumenty, dane kontaktowe do ambasad i innych placówek dyplomatycznych, a także przybliży cel podróży pod kątem kultury i panujących obyczajów.
  Bezpieczny autobus pozwala w kilka sekund „prześwietlić” pojazd, którym chcemy np. wysłać dziecko na obóz. Usługa pozwala sprawdzić, czy autobus posiada polisę OC, czy ma wykonane badania techniczne oraz czy nie jest wyrejestrowany lub kradziony.
 • Legitymacja emeryta-rencisty
  Twórcy aplikacji mObywatel nie zapomnieli o starszych użytkownikach. Elektroniczna wersja legitymacji emeryta-rencisty pozwala w wygodny sposób korzystać z przysługujących zniżek i uprawnień. Jest ona tak samo ważna jak plastikowy dokument. Potwierdza prawo do świadczeń zdrowotnych i ulg, na przykład na bilety komunikacji miejskiej. Ponadto pozwala na korzystanie ze zniżek w ośrodkach uzdrowiskowych i placówkach kultury, oraz potwierdza zwolnienie z abonamentu RTV.
 • eRecepta
  Usługa ta pozwala wygodnie pobrać, przeglądać i realizować recepty bez podawania numeru PESEL. Po wybraniu interesującej nas recepty na ekranie telefonu pojawi się kod QR. Wystarczy dać go farmaceucie do zeskanowania i gotowe. Nie trzeba podawać żadnych danych. Usługa eRecepta umożliwia kupowanie leków wystawionych na Ciebie, Twoje dzieci i wszystkie osoby, od których otrzymasz pełnomocnictwo.
 • Wybory
  Usługa przydatna przed wyborami. Użytkownik może sprawdzić datę najbliższego głosowania oraz to, gdzie znajduje się interesujący go lokal wyborczy. W każdej chwili może też sprawdzić swoje dane znajdujące się w Centralnym Rejestrze Wyborców.
 • Dodatek gazowy
  Dzięki aplikacji można złożyć wniosek o refundację podatku VAT za paliwo gazowe dla gospodarstw domowych bez wychodzenia z domu. Usługa automatycznie pobiera dane użytkownika i częściowo uzupełnia wniosek za niego. Całość jest bardzo przejrzysta i intuicyjna.
 • Diia.pl
  Twórcy aplikacji pomyśleli także o obywatelach Ukrainy, którzy przekroczyli granicę z Polską po 24 lutego 2022 roku. Usługa Diia.pl pozwala na przekraczanie polskiej granicy oraz swobodne podróżowanie po całej strefie Schengen. Aby korzystać z Diia.pl niezbędne jest posiadanie numeru PESEL, a także aktywnego profilu zaufanego.

Czy mObywatel jest bezpieczny?

Oczywiście, że tak! Do aplikacji można zalogować się przy pomocy hasła lub biometrii z numerem PIN. Nawet w razie utraty telefonu dane są bezpieczne. Dodatkowo podczas aktywacji mObywatela 2.0 telefon otrzymuje certyfikat. Po zweryfikowaniu danych z systemami państwowymi nasze dane zyskują certyfikat z Ministerstwa Cyfryzacji i są dodatkowo szyfrowane. Dane nie są przechowywane w systemie aplikacji, tylko w specjalnym kontenerze danych. Dzięki temu są odporne na cyberataki. Jeszcze jednym zabezpieczeniem danych jest dwuetapowa weryfikacja. Tożsamość potwierdzamy profilem zaufanym, e-Dowodem lub bankowością elektroniczną. To sprawia, że osoby postronne nie będą w stanie wykorzystać naszych danych.

Oczywiście wiele w takiej kwestii zależy od zdrowego rozsądku użytkownika. Hasło do aplikacji powinno być trudne do odgadnięcia i nieużywane nigdzie indziej. Poza tym należy pamiętać, aby pobierać mObywatela tylko z pewnych źródeł. Oszuści często podszywają się pod zaufane strony oraz aplikacje i w ten sposób wyłudzają dane do logowania.

Jak się zalogować do aplikacji mObywatel? Czego potrzebuję?

Korzystanie z aplikacji mObywatel 2.0 jest banalnie proste. Po ściągnięciu jej na telefon, należy wybrać język, zaakceptować regulamin, ustawić hasło (dodatkowo możemy ustawić dodatkowe zabezpieczenia jak logowanie przy pomocy odcisku palca i skanu twarzy) i na koniec potwierdzić swoją tożsamość profilem zaufanym, e-Dowodem lub bankowością elektroniczną. Gotowe! Możemy przystąpić do dodawania kolejnych dokumentów.

Więcej informacji znajdziesz na https://info.mobywatel.gov.pl/

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: mObywatel – wiele informacji i dokumenty zawsze pod ręką. Poznaj wszystkie możliwości - Portal i.pl

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki