Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mniej przestępstw, większa wykrywalność. Tak wygląda statystyczna prawda o ostrowskiej policji

(mb)
Komendant Andrzej Choromański z Ostrowi (z lewej) i komendant Rafał Batkowski z Radomia
Komendant Andrzej Choromański z Ostrowi (z lewej) i komendant Rafał Batkowski z Radomia fot. M. Bubrzycki
Liczby nie oddają pełnej prawdy o pracy policji, ale służą do oceny policjantów.

O statystykach przede wszystkim mówiono na rocznej odprawie w Komendzie Powiatowej Policji w Ostrowi Mazowieckiej.

Odbyła się ona we wtorek w sali konferencyjnej ratusza. Z zaproszenia skorzystali niemal wszyscy wójtowie i burmistrzowie, był starosta i zastępca komendanta wojewódzkiego policji.

W ub. roku odnotowano w powiecie 1990 przestępstw - mniej o 10,1 proc. niż w roku 2009. Niższa była także ogólna wykrywalność - wyniosła 73,9 proc. (o 2,7 proc. mniej).

Spadła także ogólna liczba odnotowanych przestępstw kryminalnych - 1169 (o 5,9 proc. mniej), niższa była także wykrywalność - 58,4 proc. (o 3,2 proc. mniej).

Satysfakcjonujące wyniki odnotowano jednak w grupie siedmiu przestępstw kryminalnych, które są najbardziej dokuczliwe (kradzieże, kradzieże z włamaniami, kradzieże i włamania do samochodów, bójki i pobicia, rozboje i wymuszenia rozbójnicze, uszkodzenia rzeczy, uszczerbek na zdrowiu).

Odnotowano ich w sumie 799 - o 6,1 proc.więcej, a ich wykrywalność wyniosła 43,9 proc. - o 3,9 proc. więcej niż w roku ubiegłym.

Więcej było dokuczliwych kradzieży z włamaniami, ale także wyższa była ich wykrywalność w stosunku do ubiegłego roku - o 3,7 proc.

Mniej ukradziono samochodów, ale wzrosła wykrywalność - o 25,5 proc. Znacznie mniej - o 23,1 proc. było rozbojów i wymuszeń rozbójniczych, wzrosła za to wykrywalność - o 25,7 proc.

Bezpośrednio nad bezpieczeństwem mieszkańców czuwa 41 policjantów patrolowo-interwencyjnych oraz 13 dzielnicowych.

Ze statystyk wynika, że policjanci dość szybko reagują na zgłoszenia. Średni czas reakcji (od zgłoszenia do przybycia patrolu) wynosił w mieście - 8,33 minuty (maksymalny dopuszczalny czas to 9 minut), a poza miastem - 14,35 minuty (dopuszcza się do 18 minut)

Policjanci w ubiegłym roku zatrzymali 463 nietrzeźwych kierowców (o 7 mniej niż w 2009 roku), nałożyli też 2901 mandatów karnych - najwięcej za nadmierną prędkość.

Zanotowano w ubiegłym roku 954 zdarzeń drogowych, w tym 106 wypadków, w których zginęło 13 osób, a 117 doznało obrażeń. Liczba ofiar śmiertelnych obniżyła się.

- W ubiegłym roku stan bezpieczeństwa mieszkańców powiatu był, tak jak to było przez ostatnie lata, na wysokim poziomie - zapewnia insp. Andrzej Choromański, komendant powiatowy policji. - To jest nasz najważniejszy cel.

- Nadal osiągacie wysokie wyniki, co wyróżnia tę komendę w grupie 28 powiatów naszego garnizonu - mówił podinsp. Rafał Batkowski, zastępca komendanta wojewódzkiego policji. - Ubiegły rok był dobry dla naszego garnizonu, odnotowaliśmy w sumie o około 2000 przestępstw mniej. Mieliśmy także o 20 proc. mniej wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym.

Komendant zapewnił, że w tym roku komenda nie powinna mieć kłopotów finansowych, co w praktyce jednak oznacza, że wciąż trzeba oszczędzać i szukać sponsorów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki