MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Młodzi mogą podróżować za darmo po Europie. Do zdobycia 35 tys. biletów kolejowych. Jak je zdobyć?

Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
Ponad 30 tys. osób będzie mogło wyruszyć pociągiem w darmową podróż po Europie
Ponad 30 tys. osób będzie mogło wyruszyć pociągiem w darmową podróż po Europie Karolina Misztal / Polska Press
Ruszyła kolejna edycja programu DiscoverEU, w ramach którego można wygrać aż 35 tys. biletów kolejowych na podróżowanie po całej Europie. Rejestracja po tzw. superbilety ruszyła 11 października i potrwa do 25 października 2022 roku. Wyjaśniamy, jak wygrać i jakie trzeba spełnić warunki.

Spis treści

Czwarta edycja programu DiscoverEU

We wtorek Komisja Europejska ogłosiła rozpoczęcie czwartej edycji programu DiscoverEU. W ramach tej inicjatywy 35 tys. młodych Europejczyków otrzyma bezpłatny bilet kolejowy, umożliwiający zwiedzanie całej Europy.

Akcja obejmuje kraje należące do Unii Europejskiej, a także uczestniczące w programie Erasmus+. Oznacza to, że oprócz młodzieży z UE bilety mogą otrzymać mieszkańcy Serbii, Turcji, Macedonii Północnej czy Norwegii. Osoby ubiegające się o uczestnictwo w DiscoverEU nie muszą być obywatelami wyżej wymienionych krajów - wystarczy, że mają legalne prawo pobytu na ich terenie.

Kto może zdobyć darmowe bilety kolejowe?

Od czerwca 2018, czyli momentu wystartowania unijnego programu, rozdano już 165 tys. biletów, o które ubiegało się około 754 tys. kandydatów. Polska podczas wiosennej edycji zajęła 5. miejsce pod względem przesłanych zgłoszeń (spośród 33 państw).

Do programu mogą dołączyć osoby, które urodziły się między 1 stycznia a 31 grudnia 2004 roku. Zgłoszenia można przesyłać do 25 października. W tym roku KE zwiększyła roczną pulę darmowych biletów do 70 tys. złotych. Połowa z nich została rozdana w wiosennej edycji DiscoverUE.

Rok 2022 jest Europejskim Rokiem Młodzieży i jest to kluczowy moment w historii Europy. Musimy skupić się na młodszych pokoleniach i zaoferować im możliwość poszerzenia horyzontów, by zbudować świat, który będzie bardziej połączony i tolerancyjny. To właśnie kryje się za inicjatywą DiscoverEU. Dzięki podróżowaniu młodzi ludzie mogą odkryć naszą różnorodność, ale także przekonać się o tym, jak wiele nas łączy - przekazała komisarz UE ds. innowacji Marija Gabriel.

Osoby, które wolą podróżować w grupie, mogą zgłosić czterech swoich znajomych. Ważne jednak, by oni również spełniali wymogi unijnego konkursu. Możliwe jest także dołączenie do istniejących już grup za pośrednictwem forum DiscoverEU na Facebooku. Po ogłoszeniu wyników akcji zorganizowane zostanie spotkanie przygotowawcze, które będzie dodatkową szansą na poznanie się z innymi i zaplanowanie wspólnego wyjazdu.

Jak wygrać bilet w DiscoverEU?

W celu zgłoszenia uczestnictwa w programie należy założyć konto na oficjalnej stronie DiscoverEU, a następnie odpowiedzieć na kilka pytań. Jedno z nich będzie dosyć podchwytliwe.

Kandydaci będą musieli oszacować, ile osób urodzonych we wtorek ubiega się o udział w tej rundzie. Im bardziej odpowiedź będzie zbliżona do prawidłowej, tym więcej punktów uzyska kandydat - wyjaśniają unijni urzędnicy.

Pod uwagę szczególnie będą brani kandydaci, którzy ze względów finansowych zwykle nie mogą sobie pozwolić opuszczenie miejsca swojego zamieszkania. Większe ułatwienia będą miały również osoby z problemami zdrowotnymi lub niepełnosprawnościami.

Bilety wylosowane w trakcie jesiennej edycji będzie można wykorzystać od marca 2023 roku do końca lutego 2024 roku. Podróż powinna odbywać się koleją przez maksymalnie 30 dni, choć istnieją pewne wyjątki dotyczące osób mieszkających w odległych rejonach Europy.

Jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez organizatorów, 66 proc. uczestników po raz pierwszy udało się w podróż pociągiem poza kraj zamieszkania. Dla wielu była to pierwsza podróż bez rodziców lub opiekunów. Większość ankietowanych przyznała, że dzięki temu stali się bardziej niezależni i poprawili znajomość języków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Młodzi mogą podróżować za darmo po Europie. Do zdobycia 35 tys. biletów kolejowych. Jak je zdobyć? - Strefa Biznesu

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki