MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Metasekwoja chińska to niezwykłe drzewo, które zrzuca igły na zimę. Jaką odmianę wybrać, żeby zmieściła się w ogrodzie i jak o nią zadbać?

Katarzyna Józefowicz
W ogrodach uprawia się mniejsze odmiany metasekwoi. Jesienią te drzewa przybierają piękne kolory i choć zrzucają igły na zimę, również o tej porze wyglądają atrakcyjnie.
W ogrodach uprawia się mniejsze odmiany metasekwoi. Jesienią te drzewa przybierają piękne kolory i choć zrzucają igły na zimę, również o tej porze wyglądają atrakcyjnie. pixabay.com
Metasekwoja chińska to oryginalne drzewo iglaste. Wygląda pięknie, ma też kilka niezwykłych cech. Jedną z nich jest to, że jesienią jej igły intensywnie przebarwiają się, a na zimę opadają. Jednak drzewa mają ładny pokrój i również wtedy wyglądają atrakcyjnie. W ogrodach uprawia się odmiany ozdobne, które osiągają niezbyt duże rozmiary. Sprawdź, jaką metasekwoję wybrać i jak o nią zadbać.

Spis treści

Metasekwoja chińska – co to za drzewo?

Drzewa i krzewy iglaste od lat zajmują ważne miejsce w naszych ogrodach. Większość z nich przez cały rok prezentuje się efektownie i zwykle nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Do najpopularniejszych iglaków uprawianych w ogrodach należą tuje, ale jest też kilka innych, atrakcyjnych gatunków, którymi także warto się zainteresować.

Jednym z nich jest między innymi metasekwoja chińska, o delikatnych, miękkich, długich, zielonych, niekłujących igłach, które jesienią pięknie się przebarwiają, a po przymrozkach opadają wraz z sezonowymi krótkopędami. Wprawdzie gatunek, będący swoistym reliktem przeszłości i żywą skamieniałością z ery mezozoicznej, a także jedynym, żyjącym przedstawicielem swojego rodzaju, jest tak okazały, że do uprawy w przeciętnych ogrodach się nie nadaje, bo może dorastać nawet do 40-50 m wys., za to jego odmiany o bardziej kompaktowych rozmiarach jak najbardziej.

Odmiany metasekwoi do ogrodu

Do grona najczęściej polecanych odmian, które można uprawiać w ogrodach, nich należą m.in.

  • metasekwoja „Gold Rush” – odmiana o igłach złocistożółtych wiosną, żółtozielonych latem i pomarańczowobrązowych jesienią, docelowa wysokość to ok. 5-10 m, po 10 latach drzewo osiąga ok. 3 m,
  • metasekwoja „Spring Cream” – igły wiosną kremowe, później zielone, a jesienią pomarańczowożółte, docelowa wys. ok. 15-20 m, po 10 latach ok. 4 m,
  • metasekwoja „White Spot” – odmiana z białymi przebarwieniami na niektórych igłach i pędach, wys. 10-15 m, po 10 latach ok. 3-4 m,
  • metasekwoja „Matthaei Broom” – odmiana o pokroju kulistym, dostępna zwykle w formie piennej (na pniu), wys. to ok. 1,5 m,
  • metasekwoja „Marta” – karłowa odmiana o pstrych, zielonobiałych igłach i luźnym pokroju, wys. ok. 3-5 m,
  • metasekwoja „Miss Grace” – odmiana o płaczącym pokroju wys. ok. 2 m.

Gdzie sadzić metasekwoje?

Te wspaniałe rośliny w ogrodzie mogą doskonale prezentować się jako solitery, ale mniejsze z nich nadają się też do tworzenia kompozycji z innymi drzewami i krzewami. Rośliny znakomicie prezentują się też w ogrodach w stylu japońskim. Ponieważ lubią wilgotne środowisko, dobrze będą się również czuły w pobliżu oczka wodnego lub stawu, a także ogrodu wodnego czy bagiennego.
Można też tworzyć z nich grupy lub szpalery. Wprawdzie w przeciwieństwie do żywotników metasekwoje na zimę tracą igły, ale ich ozdobą w tym okresie pozostaje ciekawy, ażurowy, nieco egzotyczny pokrój korony.
Metasekwoje dobrze znoszą zanieczyszczone powietrze, dzięki czemu mogą być sadzone nawet w centrach miast.

Uprawa metasekwoi chińskiej. Jakie wymagania ma to drzewo?

Zanim jednak zdecydujemy się na uprawę metasekwoi w grodzie, powinniśmy nieco bliżej poznać jej wymagania. W naturze roślina zasiedla słoneczne stanowiska i żyzne, zasobne w składniki pokarmowe, wilgotne, a nawet mokre i ciężkie gleby (dobrze znoszą nawet okresowe zalewanie), dlatego w uprawie także będzie oczekiwała podobnych warunków.
Ponieważ roślina jest wybitnie światłolubna, musi mieć zapewnione w pełni słoneczne stanowisko, bo w miejscu zacienionym szybko może zacząć gubić igły, a nawet całe pędy. Poradzi sobie na nieco słabszej glebie, jednak nie może być to podłoże jałowe, ani tym bardziej piaszczyste i przepuszczalne. Roślina nie będzie tolerować suszy, dlatego należy wybrać dla niej podłoże stale lekko wilgotne, a nawet mokre.

Metasekwoja ma spłaszczone i miękkie igły. Niektóre odmiany, jak „Marta”, mogą mieć igły dwubarwne, zielono-białe.
Metasekwoja ma spłaszczone i miękkie igły. Niektóre odmiany, jak „Marta”, mogą mieć igły dwubarwne, zielono-białe. pixabay.com

Zabezpiecz drzewo na zimę

W młodym wieku metasekwoja nie jest szczególnie mrozoodporna i w chłodne zimy często przemarza, dlatego wymaga zimowej ochrony przed chłodem. Z wiekiem jej odporność na niskie temperatury wzrasta, jednak ostatecznie też nie jest imponująca (do ok. -21/-23°C), dlatego rośliny lepiej uprawiać w cieplejszych rejonach kraju.

Cięcie metasekwoi

Metasekwoja posiada naturalny, ładny pokrój i nie wymaga systematycznego cięcia. Zabieg znosi jednak bardzo dobrze, dlatego jeśli nadmiernie się rozrośnie i potrzebuje korekty, na przedwiośniu (po minięciu silniejszych mrozów) lub latem można odpowiednio skrócić jej pędy.

Uważaj na pień tego drzewa!

Metasekwoje są podatne na choroby pnia i kory, dlatego podczas wykonywania prac ogrodniczych w ich pobliżu (np. koszenia trawnika), należy bardzo uważać, aby nie uszkodzić pnia drzewa.

Rozmnażanie metasekwoi

Gatunek można rozmnażać z nasion (w naszym klimacie nasiona jednak zwykle nie dojrzewają, dlatego trzeba je sprowadzać), jednak jego odmiany ozdobne rozmnaża się za pomocą sadzonek zielnych lub przez szczepienie.

Polecjaka Google News - RegioDom

Wypoczywaj w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Metasekwoja chińska to niezwykłe drzewo, które zrzuca igły na zimę. Jaką odmianę wybrać, żeby zmieściła się w ogrodzie i jak o nią zadbać? - RegioDom.pl

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki