Mazowieckie Zawody w Sportowych Rajdach Konnych w Szarłacie. Dobry wynik gospodarza [ZDJĘCIA]

Anna Wołosz, Agata Majk
Michał Rybaczyk, gospodarz III Zawodów w Sportowych Rajdach Konnych w Szarłacie – Mistrzostw Mazowsza, zajął I m. w swojej kategorii.

Reprezentant gminy Goworowo na podium. Michał Rybaczyk z Szarłatu z SKJ Viritim uzyskał najlepszy wynik na dystansie L – 30,2 km.

Na starcie III Mazowieckich Zawodów w Sportowych Rajdach Konnych w Szarłacie – Mistrzostw Warszawy i Mazowsza stanęło 23 zawodników.

Agnieszka Rybaczyk startowała w najtrudniejszej kategorii, na dystansie 80,4 km. Jej koń Cynik został wyeliminowany na trasie. To się zdarza w tej dyscyplinie. W rajdach, zwanych też endurance, nie chodzi jedynie o jak najszybsze pokonanie trasy. Jeśli koń wykazuje jakikolwiek problem, np. z tętnem, kończy zawody. Zwycięzcą zostaje jeździec, którego wierzchowiec dobiegł do finiszu w najkrótszym czasie i w najlepszej kondycji.

Na najtrudniejszym dystansie startowało 7 koni, trasę ukończyło 5. Wygrała Katarzyna Kłosek z KJ Leśny, na koniu arabskim Farah Chams. Araby dominują w tym sporcie. Ich szczególne cechy przydały się w czasie zawodów w Szarłacie, bo dość dobrze znoszą upały, a było 30 st. C. Zwycięska para pokonała trasę w 5 godzin 53 minuty i 57 sekund.

W dystansie 40,1 km startowało 9 koni, wszystkie ukończyły trasę. Wygrała Monika Wiśniowska na klaczy Esperanta. W dystansie 30.2 km startowały 3 konie, wszystkie ukończyły. Wygrał Michał Rybaczyk z SKJ Viritim na Midnigcie.
Paulina Dudek na Mai jako jedyna z 4 startujących par ukończyła trasę 20,4 km.

Mistrzem Warszawy i Mazowsza seniorów został Maciej Malinowski z KJ Olszany, mistrzynią juniorów: Kamila Mamątowicz.
Ze względu na upały organizatorzy przesunęli starty, od godz. 6.00.
Zawodnicy oceniali trasę jako ciekawą, mało "cywilizowaną", czyli omijającą tereny zabudowane. Była wytyczona tak, żeby można było np. ochłodzić konia w rzece.

- W tym roku roślinność jest tak bujna, że musieliśmy wycinać krzewy na trasie - mówiła Agnieszka Rybaczyk.
Jak co roku, obiecuje sobie, że to ostatni raz, ale zawodnicy wierzą, że jeszcze wrócą do Szarłatu.

W rajdach wzięli udział zawodnicy klubów: Ełckie Towarzystwo Jeździeckie Hadrian, Horse Prof, SKJ Viritim, KJ Leśny, KJ Champion, KJ Olszany, Bractwo Konne św. Marcin i niezrzeszeni.

Nagrody dla zawodników ufundował samorząd powiatu ostrołęckiego. Zawody zorganizowali: Stajnia Koni Sportowych Viritim w Szarłacie przy współpracy z: Warszawsko-Mazowieckim Związkiem Jeździeckim, Polskim Związkiem Jeździeckim, Powiatem Ostrołęckim, Gminnym Ośrodkiem Kultury, Sportu i Rekreacji w Goworowie, Nadleśnictwem Pułtuski i wolontariuszami.