Marsz Niepodległości 2018 czy Biało-Czerwony? Obchody 11 listopada w Warszawie coraz bliżej. Służby inwigilują, wojsko w gotowości

Redakcja
W tym roku do Warszawy na Marsz Niepodległości ma przyjechać kilkaset tysięcy uczestników.
W tym roku do Warszawy na Marsz Niepodległości ma przyjechać kilkaset tysięcy uczestników. Łukasz Kowalski
Udostępnij:
11 listopada przez centrum Warszawy przejdą prawie równocześnie dwa marsze. Jeden organizowany przez stronę rządową, drugi organizowany przez środowiska narodowe. Żadna ze stron nie chce odpuścić. W zabezpieczenie marszów ma zostać włączone wojsko.

Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił w czwartek wieczorem decyzję prezydent Hanny Gronkiewicz- Waltz zakazującą Marszu Niepodległości w stolicy.

Decyzja ta bardzo ucieszyła organizatorów Marszu Niepodległości, którzy i tak zarzekali się, że zorganizują marsz, bez względu na decyzję sądu. Jednak wraz z uchyleniem zakazu pojawił się dość poważny problem. W tym samym czasie, na tej samej trasie spotkają się dwa marsze. Obie strony nawołują do pokojowej atmosfery, ale to może nie wystarczyć na opanowanie wielotysięcznego tłumu. W internecie tworzą się grupy, których uczestnicy piszą, żeby zabrać ze sobą kominiarki i transparenty z dowolnymi hasłami. Atmosfera robi się napięta.

- Jeszcze nie wiemy jak to będzie wyglądać. Jednak myślę, że Marsz Niepodległości przejdzie, bo to nasz główny plan. Natomiast to w jaki sposób Marsz Niepodległości zostanie skomponowany z inicjatywą ministra obrony narodowej i prezydenta, dopiero zobaczymy - tłumaczy w rozmowie z AIP Krzysztof Bosak, lider Ruchu Narodowego.- Spodziewam się, że jeszcze w piątek lub sobotę dojdzie do nieoficjalnych rozmów i ustaleń - dodaje.

100 lat porażek i sukcesów. Jak Polacy oceniają Niepodległą?

W identycznym tonie wypowiada się Winnicki. - Mam nadzieję, że Marsz Niepodległości przejdzie swoją trasą, tak jak to miało miejsce w latach poprzednich. To, że w tym samym czasie pojawi się Marsz Biało-Czerwony? Mam nadzieję, że zostanie to technicznie uzgodnione z przedstawicielami rządu- mówi Winnicki. - Mamy swój plan, mamy swoją godzinę, ale mamy też wolę porozumienia i współpracy z czynnikami oficjalnymi - dodaje.

Wola porozumienia może być tutaj kluczowa. Ministerstwo Obrony Narodowej chce wykorzystać to, że jest jednym z organizatorów Marszu Biało-Czerwonego i do ochrony marszu zamierza sprowadzić wojsko. Portal Wirtualna Polska powołując się na jednego z kluczowych organizatorów niedzielnych rządowych uroczystości w centrum Warszawy donosi, że na ulicach stolicy mogą pojawić się “rosomaki i inne pojazdy wojskowe”.

Cytowany przez WP rozmówca podał dość szczegółowe informacje na ten temat, z których wynika, że “na kilka godzin przez godziną 15, na którą zaplanowany jest start państwowego marszu pojawi się wojsko. Nie ma mowy, żeby ktoś z narodowców, czy osób postronnych, pojawił się w miejscu, gdzie będą zlokalizowani żołnierze. Jeśli uczestnicy Marszu Niepodległości będą chcieli maszerować, to tylko i wyłącznie w marszu z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego i prezydenta Andrzeja Dudy. Innej możliwości nie będzie. To jest uroczystość państwowa i wszyscy muszą się do rangi tego wydarzenia podporządkować”- miał powiedzieć.

Do tego pomysłu dość krytycznie odniósł się generał Roman Polko. W rozmowie z AIP zaznaczył, że to nie jest zadanie dla wojska w czasie pokoju. - Wojsko nie jest przystosowane do ochraniania takich imprez. Żołnierze w momencie zagrożenia mają strzelać, a nie tłumaczyć, że czegoś nie wolno. Nie chcielibyśmy mieć powtórki z 13 grudnia. Nie wiem kto mógł wpaść na taki pomysł - mówił.

Poznań: Kolejka po flagi Polski na Starym Rynku. Wyszarpywano sobie biało-czerwone [ZDJĘCIA]

Poznań: Kolejka po flagi Polski na Starym Rynku. Wyszarpywan...

Jakby tego było mało, lider Ruchu Narodowego mówi, że w niektórych województwach uaktywnili się policjanci, a nawet Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. - Pojawiły się telefony do osób, które organizują transport, niekiedy z naciskami, żeby podały informacje o wyjazdach. Zdarzały się żądania podania listy nazwisk uczestników, którzy zamierzają przyjechać do stolicy. Mamy informacje, że pojawiły się telefony do firm wynajmujących autokary, żeby informowały o przejazdach. Jest to procedura wykraczająca poza to, co działo się w poprzednich latach, kiedy takich nacisków i takiej inwigilacji nie odczuwaliśmy - dodaje.

- W policji ktoś uruchomił stare, niedobre schematy, z czasów rządu Platformy i jest to bardzo zła decyzja, ponieważ powoduje to wzrost napięcia. Jednak mam nadzieję, że tak jak przez trzy lata nie mieliśmy zatrzymywania autobusów, rewidowania, robienia cyrków i problemów dojeżdżającym na marsz, tak i w tym roku tego nie będzie - komentuje sprawę Winnicki.

Sytuację mogła zaognić wypowiedź prezydenta Andrzeja Dudy, który w czwartek wieczorem w telewizji Trwam powiedział, że po zakazie Marszu Niepodległości przez Hannę Gronkiewicz- Waltz mogłoby dojść do zamieszek.

- To bezpodstawne robienie zamieszania i tworzenie napięcia. Podobne wypowiedzi słyszeliśmy z ust premiera Morawieckiego. Uważam, że prezydent i premier, jako liderzy państwa powinni się powstrzymać od straszenia ludzi zamieszkami na wydarzeniu na które sami zapraszają - komentuje Bosak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 33

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

S
Samanta Blumstein
W dniu 10.11.2018 o 16:06, Brama piekła napisał:

Bla,bla,bla.

Argument godny prawdziwego nacjonalisty .   :D  :D  :D

B
Brama piekła
W dniu 10.11.2018 o 15:18, Samanta Blumstein napisał:

Żydzi przypomnieli pislamistom jak wycofywać się rakiem z niskimi pokłonami. pislamiści nikomu , nic nie przypomnieli tylko jak zwykle zmanipulowali. :D Jak tak będziesz siedzieć przy kompie to zapomnisz o maszerowaniu , a pislamczyzna w potrzebie czka na takich trampkarzy jak ty.. :D

Bla,bla,bla.
S
Samanta Blumstein
W dniu 10.11.2018 o 14:13, Brama piekła napisał:

Serio?Co pislamiści przypomnieli Żydom?Już zapomniałeś albo nie chcesz pamiętać?

Żydzi przypomnieli pislamistom jak wycofywać się rakiem  z niskimi pokłonami. pislamiści nikomu , nic nie przypomnieli tylko jak zwykle zmanipulowali.   :D  

Jak tak będziesz siedzieć przy kompie to zapomnisz o maszerowaniu  , a pislamczyzna w potrzebie czka na takich trampkarzy jak ty.. :D

B
Brama piekła
W dniu 10.11.2018 o 13:52, Samanta Blumstein napisał:

Serio ??? Ładny wybielacz ,ale nieskuteczny . Żydzi pamiętają kto był ich okupantem , przypomnieli to niedawno pislamistom . Już zapomniałeś albo nie chcesz pamiętać ?

Serio?Co pislamiści przypomnieli Żydom?Już zapomniałeś albo nie chcesz pamiętać?
S
Samanta Blumstein
W dniu 10.11.2018 o 12:00, Brama piekła napisał:

Matołku na ziemiach okupowanych za wszystko odpowiada okupant.

Serio ??? Ładny wybielacz ,ale nieskuteczny .   Żydzi pamiętają kto był ich okupantem  , przypomnieli to niedawno pislamistom . Już zapomniałeś  albo nie chcesz pamiętać ?

B
Brama piekła
W dniu 10.11.2018 o 10:56, Samanta Blumstein napisał:

Yad Vashem podkreśla, że "nowe ustawodawstwo może ukarać każdego, kto twierdzi, że państwo polskie lub naród były odpowiedzialne za zbrodnie popełnione na polskiej ziemi w czasie wojny". Jednocześnie zauważa, że pomimo zasług w ratowaniu Żydów nie ma wątpliwości, że "udział Polaków w mordowaniu Żydów w czasie wojny był powszechny

Matołku na ziemiach okupowanych za wszystko odpowiada okupant.
A
Adam Antoni
W dniu 10.11.2018 o 10:28, Antoni Adam napisał:

Faszyzm wszędzie faszyzm, otwierasz lodówkę a tam też faszyzm prawda ? :) Jak tam reportaż w TVN o nazistach w lesie za 20.000 zł ?? hahahahha

Ty też trzymasz z faszystami? Jesteś jednym z nich?

Nowogrodzka kazała pisać że te imbecyle z małymi ptaszkami są dobrzy - bo patrioci?

S
Samanta Blumstein
W dniu 10.11.2018 o 09:25, Brama piekła napisał:

Fajne macie święta,kryształowa noc,zakończenie 1WŚ itd.Pewnie jesteś dumny z takiego pochodzenia.PS czemu Niemcy zaatakowali i okradali Żydów,czemu do dzisiaj Merkel krzyczy że w Niemczech jest antysemityzm,ciężko wyleczyć się z "parszywych tradycji"?Dlatego tak ujadacie na Marsz Niepodległości?

Yad Vashem podkreśla, że "nowe ustawodawstwo może ukarać każdego, kto twierdzi, że państwo polskie lub naród były odpowiedzialne za zbrodnie popełnione na polskiej ziemi w czasie wojny". Jednocześnie zauważa, że pomimo zasług w ratowaniu Żydów nie ma wątpliwości, że "udział Polaków w mordowaniu Żydów w czasie wojny był powszechny

S
Samanta Blumstein
W dniu 10.11.2018 o 10:25, Antoni Adam napisał:

W NTO tak jak w innych POlskojęzycznych mediach pisze się czarne scenariusze, straszy i dezinformuje w związku z Marszem Niepodległości, by zniechęcić do wyjazdu do Warszawy jak najwięcej osób.Od wczoraj POlskojęzyczne media próbują wbić klin pomiędzy stronę rządową, a organizatorów Marszu Niepodległości. Łatwo zauważyć identyczną narrację ze strony totalnej oPOzycji, Grzegorz S. z PO nazwał ten Marsz i to ważne dla wielu Polaków wydarzenie " marszem hańby". 

Czytanie "polskojęzycznej"  prasy szkodzi . Polecam ci "moskowskoje"  przekazy dnia  prosto z nowogrodzkiej.  :D  :D  :D

S
Samanta Blumstein
W dniu 10.11.2018 o 09:25, Brama piekła napisał:

Fajne macie święta,kryształowa noc,zakończenie 1WŚ itd.Pewnie jesteś dumny z takiego pochodzenia.PS czemu Niemcy zaatakowali i okradali Żydów,czemu do dzisiaj Merkel krzyczy że w Niemczech jest antysemityzm,ciężko wyleczyć się z "parszywych tradycji"?Dlatego tak ujadacie na Marsz Niepodległości?

Zobaczymy jaki ten "marsz" będzie. 

W Niemczech nikt nie zakłamuje przeszłości . Ostatnie przemówienie Pani Kanclerz Merkel w Synagodze jest tego najlepszym dowodem.

Niemcy mogą być dumni , ze po zakończeniu  I WŚw. dobitnie przyczynili się do odrodzenia polskiej państwowości. Ty możesz o tym nie wiedzieć , bo jesteś wychowany na polityce historycznej , a nie na HISTORII .

Co do atakowania  i okradania Żydów  , to lepiej spojrzyj na historię Żydów w Polsce i odpowiedz sobie na pytanie dlaczego Żydzi po wojnie wyjeżdżali  z Polski do Niemiec.

Antysemityzm  jest nie do wyleczenia w Polsce. 

A
Antoni Adam
W dniu 10.11.2018 o 09:32, Adam Antoni napisał:

Pisowskie śmiecie trzymają z faszystami... świat zmierza donikąd!!!

 

Faszyzm wszędzie faszyzm, otwierasz lodówkę a tam też faszyzm prawda ? :)

 

Jak tam reportaż w TVN o nazistach w lesie za 20.000 zł ?? hahahahha

A
Antoni Adam

W NTO tak jak w innych POlskojęzycznych mediach pisze się czarne scenariusze, straszy i dezinformuje w związku z Marszem Niepodległości, by zniechęcić do wyjazdu do Warszawy jak najwięcej osób.

Od wczoraj POlskojęzyczne media próbują wbić klin pomiędzy stronę rządową, a organizatorów Marszu Niepodległości.

 

Łatwo zauważyć identyczną narrację ze strony totalnej oPOzycji, Grzegorz S. z PO nazwał ten Marsz i to ważne dla wielu Polaków wydarzenie " marszem hańby". 

M
MIM1234

No i mamy rzutem na taśmę 2 w 1-nym.

A
Adam Antoni

Zdradzieckie pisowskie mordy ;) z małym zakompleksionym karakanem na czela.

A
Adam Antoni

Pisowskie śmiecie trzymają z faszystami... świat zmierza donikąd!!!

Przejdź na stronę główną Tygodnik Ostrołęcki
Dodaj ogłoszenie