MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mapy miłości Gottmana, czyli klucz do szczęśliwego związku. Zróbcie wspólnie test i dowiedzcie się, jak dobrze znacie się z partnerem

OPRAC.:
Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak
Wg Gottmanów to, jak dobrze znasz wewnętrzny świat swojego partnera, jego historię, zmartwienia, stresy, radości i nadzieje, ma ogromne znaczenie dla związku.
Wg Gottmanów to, jak dobrze znasz wewnętrzny świat swojego partnera, jego historię, zmartwienia, stresy, radości i nadzieje, ma ogromne znaczenie dla związku. Kampus Production / Pexels
Mapy miłości opisywane są przez swoich twórców jako „naukowo sprawdzone narzędzia do wzmacniania małżeństwa i zabezpieczania go przed rozwodem”. Co jest potrzebne do ich stworzenia? Partner i poświęcony mu czas. Kluczem jest autentyczne zaangażowanie i zainteresowanie drugą osobą. Para uzbrojona w taki oręż jest w stanie stawić wspólnie czoła każdej burzy.

Spis treści

Jak stworzyć udany związek? Postaw na zaufanie i zaangażowanie

Para światowej sławy psychologów, twórców Instytutu Gottmana, od 50 lat prowadzi przełomowe badania z udziałem tysięcy par, dotyczące życia w małżeństwie. Dr John Gottman i jego żona dr Julie Schwartz Gottman są autorami licznych publikacji i szkoleń.

W książce „Siedem zasad udanego małżeństwa”, dr Gottman zachęca m.in. do tworzenia map miłości. Jest to pierwszy poziom w budowaniu udanego związku, którego fundamentem powinny być zaufanie i zaangażowanie. Wiedza na temat zarówno ważnych, jak i drobnych faktów z życia partnera, które można poznać właśnie dzięki mapom, sprzyja rozwojowi przyjaźni i intymności w związku.

Poświęcenie czasu na poznanie myśli, uczuć, wspomnień czy planów bliskiej osoby, sprawia, że w mózgu tworzy się swoista „mapa miłości”, obszar, w którym przechowywane są ważne informacje o życiu partnera.

Ta wiedza nie tylko cementuje związek, ale jest również pomocna w przetrwaniu małżeńskich kryzysów. Znając dobrze zachowania i schematy myślowe swojego partnera, wiemy jak radzić sobie później w konfliktowych czy stresujących sytuacjach.

Zobacz także: Zakochanie to nie miłość to emocjonalny „haj”. Chemia miłości to związek hormonów, neuroprzekaźników i innych substancji. Tak działa na mózg

Ponadto osoby wyposażone w pogłębioną wiedzę o swoich małżonkach są w stanie zrobić im np. udaną niespodziankę, przygotowując ich ulubioną potrawę, wesprzeć je w odpowiedni dla nich sposób w trudnej sytuacji czy dopingować i motywować do osiągniecia zamierzonych celów.

Jak budować mapy miłości? Zacznij od tego ćwiczenia

Gottmanowie zachęcają do regularnych, wspólnych rozmów, podczas których para pogłębi wiedzę o sobie nawzajem. Spróbujcie odpowiedzieć na poniższe pytania i dowiedzcie się, ile wiecie o świecie swojego partnera. Wypróbujcie przykładowe ćwiczenie z tworzenia mapy miłości:

 1. Wymień dwóch najbliższych przyjaciół swojego partnera.
 2. Co miał na sobie twój partner, kiedy spotkaliście się po raz pierwszy?
 3. Wymień jedno z hobby swojego partnera.
 4. Co stresuje teraz twojego partnera?
 5. Opisz szczegółowo, co twój partner zrobił dzisiaj lub wczoraj.
 6. Jakie jest najmilsze niezrealizowane marzenie twojego partnera?
 7. Jaki jest jeden z największych lęków twojego partnera?
 8. Jaki jest jego ulubiony sposób na spędzenie wieczoru?
 9. Jaki jest jeden z ulubionych sposobów twojego partnera na ukojenie?
 10. Wymień osobę, której twój partner nie lubi.
 11. Jaka jest idealna praca twojego partnera?
 12. Jakimi problemami zdrowotnymi martwi się twój partner?

Pamiętajcie, że nie chodzi o to, kto udzieli bardziej trafnych odpowiedzi, ale o dowiedzenie się, jak największej ilości szczegółów o życiu partnera. Nie ma tu wygranych czy przegranych. Są to jedynie wskazówki, które pokazują, którą drogą podążać, o co pytać i nad czym się zastanawiać. Gracie do wspólnej bramki, a to ćwiczenie ma być rozgrzewką przed wspólnie rozegranym meczem.

Pamiętaj o „aktualizacji mapy”

Należy pamiętać, że praca nad związkiem to ciągły proces. W budowaniu mapy miłości nie chodzi więc o jednorazową rozmowę i odpowiedzenie na powyższe pytania, ale o regularne dbanie o lepsze poznawanie partnera. Jak przypominają Gottmanowie: im więcej o sobie wiecie, tym silniejszą czujecie więź i tym głębszy, bardziej satysfakcjonujący będzie wasz związek.

Dlatego „aktualizacja” map miłości jest tak ważna. Podczas rozmowy warto poruszyć temat obecnych przyjaciół, znajomych czy rywali partnera, omówić ostatnie i nadchodzące ważne wydarzenia w waszym życiu oraz związane z nimi odczucia, a także podzielić się aktualnymi aspiracjami i zmartwieniami.

Zach Brittle z Instytutu Gottmana mówi, że mapa, którą wręczamy swojemu partnerowi na początku relacji, jest jak szkic ołówkiem. A zadaniem pary jest celowe dodawanie szczegółów do tej mapy. Aby to osiągnąć potrzebują: skali, kierunku i legendy. W ciągu całego wspólnego życia powinni stale dodawać do mapy punkty orientacyjne, tekstury i kolory.

Tylko ciągła, wspólna praca nad relacją, może sprawić, że para – mimo długiego stażu – nadal będzie się lubiła, tworząc szczęśliwy związek oparty na przyjaźni i wzajemnym zainteresowaniu.

Źródła:

Promocje w Reserved

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Mapy miłości Gottmana, czyli klucz do szczęśliwego związku. Zróbcie wspólnie test i dowiedzcie się, jak dobrze znacie się z partnerem - Strona Zdrowia

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki