Manuela bije rekordy

Manuela Wikieł na najwyższym stopniu podium.
Manuela Wikieł na najwyższym stopniu podium. Fot. S. Wikieł
Aż pięć złotych medali z Mistrzostw Polski Seniorów i Młodzieżowców przywiozła do Ostrołęki nasza najlepsza pływaczka Manuela Wikieł. Mimo, że wychowanka trenera Włodzimierza Janczewskiego w ostatnim czasie nie miała możliwości na regularne treningi, to w najważniejszych zawodach w sezonie potrafiła popłynąć na maksimum swoich możliwości.

Swoje starty rozpoczęła od bardzo wyczerpującego wyścigu na dystansie 1500 metrów stylem dowolnym, gdzie zajęła trzecie miejsce z wynikiem 17:24.83. Osiągnięty rezultat dał naszej zawodniczce brązowy medal w rywalizacji seniorek, ale jednocześnie złoto w klasyfikacji młodzieżowców. Najszybciej na tym dystansie popłynęła z kolei Natalia Charlos, której zajęło to 16:55.64.
- Bardzo się cieszymy z takiego wyniku Manueli, bowiem jej forma była trochę niewiadomą - komentował na gorąco ojciec zawodniczki, Paweł Wikieł. - Ze względu na maturę Manuela nie mogła ostatnio trenować normalnie i do imprezy przygotowywała się bez trenera, w wolnych chwilach. Dlatego te dwa medale na tym dystansie, zarówno w seniorach, jak i młodzieżowcach są dla niej wielkim sukcesem.

Kolejny medal na mistrzostwach Manuela Wikieł zdobyła już w sztafecie 4 x 200 metrów stylem dowolnym i to niestety nie z ostrołęckim klubie. Tuż przed najważniejszymi zawodami w sezonie nasza najlepsza pływaczka sfinalizowała umowę z AZS UWM Olsztyn dla którego będzie teraz zdobywać medale. Brąz w sztafecie Manuela zdobyła wraz z Aleksandrą Putrą, Moniką Chodyną i Monika Czerniak. Na mecie olsztyńska sztafeta zameldowała się z czasem 8:28,12. Rywalizację wygrały zawodniczki AZS AWF Warszawa z Otylią Jędrzejczak na czele, którym zajęło to 8:22,73.
- Zawsze marzyłem o tym, aby moje córki razem wystartowały w Mistrzostwach Polski Seniorów, ale niestety nie było to możliwe - mówi ojciec zawodniczek Paweł Wikieł. - W Ostrołęce nie potrafią za zdobyte medale powiedzieć nawet dziękuję. Manueli za sukcesy obniżono stypendium, dlatego nie mogliśmy dłużej czekać. Musieliśmy razem wybrać dla niej klub, w którym będzie mogła się rozwijać i spokojnie myśleć o przygotowaniach do ważnych imprez.

Manuela Wikieł udowodniła, że warto w nią inwestować w kolejnych dniach najważniejszej imprezy pływackiej rozgrywanej w Ostrowcu Świętokrzyskim. 19-letnia zawodniczka w wyścigu na 400 metrów stylem dowolnym zajęła piąte miejsce wśród seniorów z czasem 4:22.72, tracąc nieco ponad trzy sekundy do podium. Dystans wygrała Paula Żukowska z Opola z czasem 4:17.85. Mimo, że ostrołęczanka nie zdobyła medalu w seniorach, to okazała się najlepsza wśród młodzieżowców zdobywając złoty medal. Na dystansie 800 metrów stylem dowolnym wśród seniorów była siódma z rezultatem 9:07.41. Wygrała tam samo jak na dystansie o połowę krótszym Paula Żukowska z Opola z czasem 8:51.37. W klasyfikacji młodzieżowców (19-20 lat) nasza zawodniczka ponownie stanęła na najwyższym stopniu podium.

Szansę występu w Mistrzostwach Polski Seniorów na 50-metrowym basenie otrzymała od Polskiego Związku Pływackiego z kolei, trzynastoletnia Angelika Wikieł, które świetne występy na krajowej i międzynarodowej arenie zostały zauważone. Reprezentantka UŚKS Ostrołęka była najmłodszą zawodniczką startującą na tej imprezie. Pierwszą jej konkurencją był wyścig na 50 metrów stylem klasycznym, w którym podopieczna Włodzimierza Janczewskiego ukończyła eliminacje na 31. pozycji z czasem 35,67 s, ustanawiając nowy rekord życiowy. Eliminacje na 100 metrów stylem klasycznym młodsza siostra Manueli ukończyła na 25 pozycji z czasem 1:16,64. W wyścigu na 50 metrów stylem motylkowym brązowy medal wywalczył z kolei inny ostrołęczanin Maciej Lewandowski, reprezentujący MZOS Płock, który swój dystans przepłynął w czasie 24.83 s. Zwyciężył Marcin Babuchowski z Łodzi z czasem 24.58.