Łyżwiarstwo figurowe. Jekatierina Kurakowa bez awansu do sobotniego finału. Polska para sportowa dziesiąta na mistrzostwach Europy

Mateusz Pietras
Solistka Jekatierina Kurakowa bez awansu do finału mistrzostw Europy w Kownie
Solistka Jekatierina Kurakowa bez awansu do finału mistrzostw Europy w Kownie DANIEL MIHAILESCU/AFP/EAST NEWS
Jekatierina Kurakowa zajęła 25. miejsce w programie krótkim na mistrzostwach Europy w łyżwiarstwie figurowym odbywających się w Kownie. Solistka za swój występ zdobyła 49,57 pkt. Reprezentantce Polski zabrakło jednej pozycji, by ponownie wystąpić w sobotę podczas programu dowolnego solistek. Druga z Polek Laura Szczęsna zajęła 32. pozycję. Polska para sportowa Julia Szczecinina i Michał Woźniak zajęła 10. miejsce. Po programie krótkim plasowali się na 11. lokacie. Biało-Czerwoni debiutowali na imprezie. Mistrzostwa Europy potrwają do soboty.

Solistka polską nadzieją na medal, jedenasta pozycja i historyczny finał pary sportowej

Dziś do walki przystąpiła m.in. solistka Jekatierina Kurakowa, która była jedną z kandydatek do podium w litewskim Kownie.

– Katię stać na walkę o medal, bo ma po prostu takie umiejętności. Ona przygotowywała się do tych zawodów za granicą, nie leci razem z nami z Polski. Zapracowała przez ostatnie lata na taki komfort przygotowań i mam nadzieję, że trafi z formą

– powiedziała przed mistrzostwami Europy Sylwia Nowak-Trębacka, trenerka toruńskiego Axla.

Wczoraj niesamowity występ zanotowała polska para sportowa Julia Szczecinina i Michał Woźniak, którzy wywalczyli 11. miejsce w programie krótkim. Dzięki wysokiej pozycji awansowali do finału. Polacy zaprezentują się w programie dowolnym. Jedenaście lat temu ostatnią parą rywalizującą w tej konkurencji byli Magdalena Klatka i Radosław Chruściński.

Występ poniżej oczekiwań

Po praz pierwszy od 24 lat zaprezentowały się dwie polskie solistki. Rywalizację w tej konkurencji rozpoczęła Laura Szczęsna. Polka za swój występ otrzymała 40,03 co dało jej ostatecznie przedostatnią pozycję. Z ostatnim numerem startowym swój program pokazała 21-letnia Kurakowa. Reprezentantka Polski popełniła parę błędów, które nie uszły uwadze sędziom. Czwarta solistka poprzednich mistrzostw Europy zdobyła 49,57 pkt, co pozwoliło jej zająć 25. miejsce. Tym samym nie zakwalifikowała się do sobotniego programu dowolnego. W nim pokaże się 24 zawodniczki.

W czwartek w rywalizacji wzięło udział 33 solistki.

Czołowa ''dziesiątka'' w debiucie''

Szczecinina i Woźniak jako ósma para pojawiła się na lodowisku w Kownie. Program dowolny Polaków był wykonany z lekkością przy pięknej kompozycji. Biało-Czerwoni po nieudanym potrójnym tulupie wykonali kilka z rzędu pozytywnych figur. Również pomyłka zdarzyła się przy potrójnie wyrzuconym flipie. Po programie polska para trenująca ze sobą od kilku miesięcy nie kryła uśmiechu. Ostatecznie występ został oceniony na 101,30 pkt, co dało łącznie 154,91. Po swoim wykonaniu zajmowali drugą pozycję, tuż za ukraińską parą. Ostatecznie rywalizację ukończyli na 10. miejscu.