MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Legionella groźna nie tylko w Polsce. Przypadki zachorowań w Hiszpanii i Niemczech

Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk
Wideo
od 16 lat
Legionella w ostatnich tygodniach stała się najpopularniejszą bakterią w Polsce. Jednak nie jest to problem wyłącznie w naszym kraju. Przypadki zakażenia Legionellą odnotowano także w Hiszpanii i w Niemczech. Na Półwyspie Iberyjskim zmarła jedna osoba. Eksperci mówią, co ma wpływ na większą liczbę zachorowań na chorobę legionistów.

Spis treści

Legionella w Hiszpanii. Nie żyje jedna osoba

Ognisko Legionelli w Hiszpanii jest zlokalizowane na zachodzie kraju, we wspólnocie autonomicznej Estremadury. W Szpitalu im. Św. Piotra z Alkantary w Cáceres zmarł 85-letni mieszkaniec tego miasta. Do wtorku (29.08.2023) do szpitala trafiło sześć osób, u których potwierdzono zakażenie Legionellą. Pacjentami są osoby w wieku od 65 do 85 lat. To pięciu mężczyzn i jedna kobieta.

– Dwie z nich znajdują się na oddziale intensywnej terapii – podała dyrekcja szpitala w Cáceres.

Osoba w laboratorium trzymająca szalkę Petriego
Z raportu Instytutu Roberta Kocha wynika, że na wzrost chorób zakaźnych wpływają postępujące zmiany klimatyczne. freepik

Bakterie Legionella pneumophila zostały wykryte przez miejskie służby sanitarne w ośmiu publicznych kranach w Cáceres jeszcze zanim doszło do powstania ogniska zakażeń, o czym poinformowała hiszpańska agencja Europa Press. Agencja przypomniała też, że z powodu Legionelli w hiszpańskim mieście latem 2022 roku zmarło pięć osób, a źródłem zakażeń miała być woda z kranu w jednym z parków.

Przypadki Legionelli w Niemczech. Eksperci kometują

W Niemczech odnotowano 90 przypadków zakażenia Legionellą (dane z połowy sierpnia 2023 r.). Podobna liczba zachorowań wywołana tą bakterią miała miejsce w lipcu 2021 roku. Od 2018 roku nie notowano więcej niż 50 przypadków tygodniowo, nawet latem. Jak wynika z informacji podanych przez Instytut Roberta Kocha (RKI), w tym roku nie ma wyraźnych ognisk Legionelli, a zgłoszenia pochodzą z całych Niemiec.

– Okres letni to czas legionelli – dotyczy to również roku 2023. Wzrost liczby przypadków w lecie wynika ze zwiększonej aktywności podróżniczej Niemców w miesiącach wakacyjnych, pogoda również odgrywa w tym roku rolę – podaje portal Deutsche Apotheker Zeitung Online (DAZ.online).

Z raportu Instytutu Roberta Kocha wynika, że na wzrost chorób zakaźnych wpływają postępujące zmiany klimatyczne – rosnące temperatury, ekstremalne zjawiska pogodowe, wpływ promieniowania UV, jakość powietrza. Wraz z nimi będzie wzrastać liczba przypadków takich chorób zakaźnych, jak np. kleszczowe zapalenie mózgu, legionelloza czy gorączka Zachodniego Nilu.

Zdrowie całej rodziny pod kontrolą

Materiały promocyjne partnera
Dodaj firmę
Logo firmy Narodowy Fundusz Zdrowia Centrala
Warszawa, ul. Rakowiecka 26/30
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Legionella groźna nie tylko w Polsce. Przypadki zachorowań w Hiszpanii i Niemczech - Strona Zdrowia

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki