MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kwiaty liliowca zdobią ogród, ale są też jadalne! Sprawdź, jak je jeść i co można z nich zrobić. Kilka prostych przepisów na przysmaki

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Liliowce to popularne kwiaty ogrodowe. Traktujemy je przede wszystkim jako ozdobę, ale warto wiedzieć, że ich kwiaty i pąki są jadalne! Masz rabatę liliowców i lubisz kulinarne zabawy? Sprawdź, jak je jeść i jakie pyszności można zrobić z kwiatów liliowca.

Spis treści

Liliowce to jedne z najbardziej wartościowych roślin ogrodowych: są piękne, trwałe i łatwe w uprawie. W polskich ogrodach są uprawiane od lat, ale ich kwiaty głównie podziwiamy. Tymczasem zarówno w Azji, skąd pochodzą, jak i w USA, to prawdziwy przysmak. W dodatku można je jeść na różne sposoby. W kuchni wykorzystuje się przede wszystkim pąki oraz rozwinięte kwiaty.

Kwiaty liliowców są nie tylko piękne, ale też jadalne.
Kwiaty liliowców są nie tylko piękne, ale też jadalne. Katarzyna Laszczak

Jak smakują kwiaty i pąki liliowca?

Kwiaty i pąki liliowców można jeść na surowo. Są one przyjemnie chrupiące i mają delikatny smak. Pączki liliowców rdzawych smakują jak młody, zielony groszek. Smak jednak różni się w zależności od odmiany i koloru kwiatów. Całe ich spektrum opisuje Małgorzata Kalemba-Drożdż na blogu Trochę Inna Cukiernia:
Kremowe i żółte liliowce są łagodne i słodkawe, pomarańczowe bardziej wytrawne, a purpurowe i czerwone nawet pikantne. I po ususzeniu również dało się poczuć tę różnicę. Ciemne liliowce są bardziej aromatyczne niż jasne.
Jednak ze spożyciem ich na surowo nie wolno przesadzać (mogą mieć działanie przeczyszczające). Mogą też uczulać. Jak podaje dr Łukasz Łuczaj – w Chinach, gdzie są popularnym warzywem, odradza się ich spożycie na surowo (choć sam zjada je w takie postaci).

Jak zbierać i jeść kwiaty i pąki liliowca?

Kwiaty i pąki liliowców można gotować, smażyć, kisić, a także suszyć. Wybierz ładne, duże pąki (tuż przed tym, zanim się rozwiną), na których nie widać deformacji. Możesz też wykorzystać rozwinięte już kwiaty. Zerwij je tuż przed przygotowaniem. Usuń z nich pręciki i słupek, bo bywają gorzkie. Sprawdź, czy nie ma w nich jakichś owadów. Pamiętaj, żeby zbierać tylko kwiaty rosnące w czystych miejscach (z dala od ulic), które nie są pryskane np. środkami owadobójczymi. Nie myl też lilii i liliowców! Dowiedz się więcej: jak łatwo odróżnić lilię i liliowiec.

Kwiaty i pąki liliowca możesz dodawać do wszelkich potrawek, zup (działają jak zagęszczacz), zapiekanek. W niedużych ilościach możesz je też dodać do sałatek. Pąki nadają się także do kiszenia, a kwiaty – do faszerowania. Oto kilka prostych przepisów na kwiaty i pąki liliowca.

Smażone pąki liliowca

Najprostsze, co możesz zrobić, to wrzucić pąki liliowca na rozgrzaną oliwę i szybko obsmażyć. Bardzo dobrym dodatkiem do nich są pędy kwiatowe czosnku, które pojawiają się tym samym terminie, co pąki liliowca. Sprawdź: jak jeść pędy kwiatowe czosnku i co z nich zrobić.

Panierowane pąki liliowca

Kwiaty i pąki liliowca możesz też obsmażyć w delikatnej panierce lub lekkim cieście naleśnikowym albo tempurze.

Kwiaty liliowca z cukinią

Łatwo też zrobić potrawkę z kwiatów liliowca i letniej, młodej cukinii. Wystarczy posiekać cebulę (wybierz słodką) i trochę podsmażyć na oliwie. Następnie dodaj pokrojoną w nieduże kawałki cukinię i podduś. Kiedy cukinia zmięknie, dodaj pokrojone kwiaty liliowca i chwilę mieszaj. Potrawka gotowa.

Kwiaty liliowca z imbirem i ryżem

To również szybkie i proste danie. Szybko podsmaż posiekaną cebulę z czosnkiem i imbirem, dodaj do tego pokrojone kwiaty liliowca. Podawaj z ryżem doprawionym curry i posypanym prażonymi pestkami dyni i sezamu.

Kiszone pąki liliowca

Pąki liliowca można zachować na dłużej, kisząc je. Możesz to zrobić w wersji „klasycznej” – dodając czosnek, baldachy kopru, chrzan lub w wersji „orientalnej”, stosując imbir i chili (oraz czosnek). Przyprawy, wraz z pąkami liliowca, ułóż w słoiku i zalej chłodną solanką (1 łyżka soli na 1 litr wody). Możesz do tego dodać również… pąki kwiatów juki ogrodowej.

Marynowane pąki liliowca

Wariacji na temat marynaty i użytych w niej przypraw jest sporo, więc podaję przykładowy przepis: filiżanka białego octu winnego, 2 filiżanki wody, pół filiżanki cukru, 1 łyżka soli oraz kilka ziaren pieprzu i ziela angielskiego, liść laurowy, możesz też dodać imbir i/lub chili. Zagotuj wszystkie składniki zalewy (bez liliowców). Pąki ułóż ciasno w słoiki i zalej gorącą marynatą. Słoiki możesz zapasteryzować (choć po tym liliowce stracą jędrność) lub trzymać przez kilka tygodni w lodówce.

Oczywiście jedzenie pąków i kwiatów liliowca to ciekawostka, która może zadziwić gości i urozmaicić twoją kuchnię. Spróbuj, jeśli lubisz eksperymenty, ale jeśli wolisz cieszyć się kwiatami liliowców na rabacie, a nie na talerzu, to również dobry wybór.

Źródła

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kwiaty liliowca zdobią ogród, ale są też jadalne! Sprawdź, jak je jeść i co można z nich zrobić. Kilka prostych przepisów na przysmaki - RegioDom.pl

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki