MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kurpiowskie Prezentacje Artystyczne 2019 w Ostrołęce już w niedzielę 28 kwietnia

red
Jeden z kurpiowskich "białych głosów": Angelika Szablak
Jeden z kurpiowskich "białych głosów": Angelika Szablak Anna Wołosz
Do 70 solistów, grup śpiewaczych, instrumentalistów i kapel wystąpi 28 kwietnia na scenie Ostrołęckiego Centrum Kultury. Kurpiowskie Prezentacje Artystyczne w OCK w Ostrołęce odbędą się po raz 36.

Na scenie Ostrołęckiego Centrum Kultury wystąpią reprezentanci Kurpi. KPA to największy konkurs śpiewaków i tradycyjnych kapel z kurpiowskiej Puszczy Białej i Zielonej. Odbywa się zawsze w "przewodnią niedzielę", czyli pierwszą niedzielę po Wielkanocy.

Kurpiowskie Prezentacje Artystyczne 2019

Artyści rywalizują ze sobą w czterech kategoriach wiekowych, solo i w zespołach. Zmagania uczestników ocenia komisja, która przyznaje nagrody w kategoriach: śpiew solowy, śpiew grupowy, kapele kurpiowskie w tradycyjnym składzie, instrumentaliści a także mistrz-uczeń, czyli nauczyciel i jego podopieczni.

Oprócz zmagań konkursowych podczas tegorocznych Kurpiowskich Prezentacji Artystycznych zostanie pokazane widowisko pt. "Zapust" w wykonaniu zespołu "Carniacy" z Czarni.

Wykonawcy przyjeżdżają z Myszyńca, Kadzidła, Baranowa, Czarni, Lelisa, Lipnik, Dąbrowy, Łysych, Nowogrodu, Jednorożca. Zaczynają soliści. Najpierw dzieci, później dorośli i młodzież, seniorzy. Następnie występują grupy śpiewacze. Grupy bywają częścią zespołów folklorystycznych lub Kół Gospodyń Wiejskich, powstają w szkołach i ośrodkach kultury. Jako ostatnie w programie są kapele i lubiana przez publiczność kategoria: mistrzowie z uczniami.

KPA to również gratka dla amatorów archaicznego śpiewu: przyjeżdżają z daleka, żeby posłuchać tzw. białych głosów, jakimi śpiewają niektóre Kurpianki.

Tak było w 2017 roku:

Kurpiowskie Prezentacje Artystyczne rozpoczęte [ZDJĘCIA]

A tak w 2018:

Kurpiowskie Prezentacje Artystyczne 2018 w OCK : śpiewacy i ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki