Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kurpie i szlachta

Netsprint
ostrołęka, kurpie, kurpiowski, ostrołęcki
ostrołęka, kurpie, kurpiowski, ostrołęcki
Był przewodnik po Kurpiach, przyszedł czas na prezentację całego powiatu ostrołęckiego. Przewodnik "Powiat ostrołęcki. Szlacheckie zaścianki i kurpiowska puszcza" przygotował Marcin Żerański, ostrołęczanin z pochodzenia, założyciel "Pracowni na Pastwiskach".

- Taki powiat powstać mógł tylko tu, na północno-wschodnich rubieżach Mazowsza - tak mówi o swojej pracy. - Gdy w państwach Europy stan szlachecki stanowił przeciętnie 1-2 proc. społeczeństwa, na Mazowszu przekroczył 25 proc.! Największe zagęszczenie szlachty w tym regionie, a zarazem w Polsce, było między Narwią a Bugiem - w okolicach Kolna, Łomży, Ostrołęki i Ostrowi Mazowieckiej. Większość rodzin szlacheckich mogła więc posiadać jedynie zagrody, a dla niektórych w ogóle zabrakło ziemi.

Druga część książki jest poświęcona kurpiom, którzy nie byli ani szlachtą ani chłopami. Przewodnik ma poręczną formę kwadratu, z miękkimi okładkami. Zawiera opisy, mapki, ilustracje, informacje praktyczne. Co ważne: ma na końcu indeks wykorzystanych materiałów i skorowidz. Ma służyć turystom, ale też mieszkańcom powiatu. Można go kupić w Muzeum Kultury Kurpiowskiej i w księgarni Oświata w Ostrołęce. n (awo)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki