MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Których leków może zabraknąć od listopada 2022 r.? Nowa lista antywywozowa obejmuje w sumie 200 pozycji, w tym 12 nowych substancji czynnych

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Lista leków zagrożonych niedostępnością ma być teraz aktualizowana teraz częściej, najprawdopodobniej co dwa tygodnie.
Lista leków zagrożonych niedostępnością ma być teraz aktualizowana teraz częściej, najprawdopodobniej co dwa tygodnie. leaf/123RF
Leki, które mogą stać się deficytowe w aptekach, objęte są tzw. listą antywywozową. W jej najnowszej wersji Ministerstwo Zdrowia zawarło aż 200 produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Zagrożonych brakiem dostępności jest przy tym 12 nowych substancji czynnych. Sprawdź, których lekarstw może zabraknąć od listopada 2002 roku.

Nowa lista antywywozowa produktów medycznych

Leki i inne wyroby medyczne, które są zagrożone brakiem dostępności na terytorium kraju, podlegają specjalnym regulacjom. Publikację nowej listy tych środków, która obejmuje w sumie 200 pozycji, zapowiedział we wtorek 18 października na konferencji prasowej wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski. Poinformował przy tym, że znajdzie się na niej m.in. 12 nowych substancji czynnych.

Tzw. lista antywywozowa obejmuje leki, określone produkty żywnościowe i wyroby medyczne, które mogą stać się produktem deficytowym i dlatego nie mogą być wywożone poza granice Polski.

– Jeśli chodzi o sytuację na polskim rynku, mamy 16 tys. zarejestrowanych produktów leczniczych, w tym ponad 55 tys. opakowań różnych leków. Na pewno żadna z aptek nie jest w stanie tyle produktów posiadać – mówił wiceminister zdrowia, który przyznał, że jest problem z poszczególnymi lekami. – Ale nie widzimy, żeby sytuacja odbiegała od normy.

Czytaj także: Ważny lek dla dzieci znika z aptek. Nie ma zamienników. Producent wycofuje go z Polski, będzie dostępny tylko do wyczerpania zapasów

Resort zdrowia planuje też przekazywanie informacji o możliwej ograniczonej dostępności poszczególnych leków do Naczelnej Izby Lekarskiej, Naczelnej Izby Aptekarskiej i hurtowni najpewniej w trybie dwutygodniowym. Tak, „żeby lekarz już przy wypisywaniu pacjenta mógł stwierdzić, czy lek będzie mógł wykupiony, czy jest dostępny w aptekach na terenie choćby województwa” – wyjaśnił rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Tych leków może zabraknąć w aptekach

W aktualnym wykazie leków zagrożonych deficytem z dnia 18 października, który obowiązuje od 1 listopada 2022 r., znajdują m.in. insuliny – np. Abasaglar, Actrapid Penfill, Apidra, Fiasp, Gensulin M30 (30/70), Gensulin M40 (40/60), Gensulin M50 (50/50), Gensulin N, Gensulin R, Humalog, Humalog Mix 25, Humalog Mix 50, Humulin N, Humulin R, Insulatard Penfill, Insuman Basal, Liprolog, Mixtard 30 Penfill, Mixtard 40 Penfill, Mixtard 50 Penfill, NovoRapid Penfill, Polhumin N oraz Polhumin R.

Wykaz obejmuje też np. środki stosowane u dzieci w diecie eliminacyjnej mlekozastępczej, m.in. Nutramigen 1 LGG, Nutramigen 2 LGG, Nutramigen 3 LGG i Nutramigen PURAMINO.

W wykazie są także m.in. lek przeciwzakrzepowy Clexane, roztwór do nebulizacji Berodual, aerozole inhalacyjne Trimbow oraz Symbicort, a także stosowany w leczeniu cukrzycy Ozempic.

Najnowsza lista antywywozowa obejmuje substancje czynne, takie jak klonazepam, oksazepam i chlorodiazepoksyd (leki psychotropowe), antybiotyk fenoksymetylopenicylinę, przeciwkrwotoczny kwas traneksamowy, folitropinę alfa (lek stosowany w leczeniu niepłodności) czy alteplazę, którą stosuje się w chorobach układu krążenia i oddechowego.

Pełną lista leków zagrożonych niedostepnością można pobrać na stronie Dziennika Urzędowego Ministra Zdrowia.(PAP)

Katarzyna Lechowicz-Dyl
ktl/ joz/ arz

Uzupełnij domową apteczkę

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Zdrowia
Warszawa, ul. Miodowa 15
Autopromocja

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Których leków może zabraknąć od listopada 2022 r.? Nowa lista antywywozowa obejmuje w sumie 200 pozycji, w tym 12 nowych substancji czynnych - Strona Zdrowia

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki