Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kto nie musi płacić podatku od psa? Poznaj listę odstępstw, bo może w twojej gminie jest taka opłata

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Posiadanie psa wiąże się z wieloma obowiązkami. Czasem jest to m.in. opłacenie podatku.
Posiadanie psa wiąże się z wieloma obowiązkami. Czasem jest to m.in. opłacenie podatku. pixabay.com/Jade87
Podatek od posiadania psa w swojej maksymalnej stawce urósł w 2023 r. Posiadanie czworonożnego przyjaciela kosztuje i nie chodzi tylko o karmę, smycze, gryzaki i legowiska. Wprowadzenie podatku w gminie umożliwia ustawa o podatkach i opłatach lokalnych. Maksymalna wysokość opłaty co roku jest ustalana przez ministra finansów, ale gmina może uchwalić niższą stawkę i często tak robi. Kto musi płacić za psa i ile wynosi taki podatek? Wyjaśniamy i sięgamy po przykłady z gmin.

Spis treści

Podatek za psa. Kto musi płacić i jak dużo w 2023 roku?

Warto sprawdzić, czy w naszej gminie obowiązuje opłata za posiadanie psa. Tak, jest taka możliwość. Radni mogą uchwalić obowiązkową opłatę na podstawie ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych. To, czy w twoim miejscu zamieszkania obowiązuje opłata za czworonoga, sprawdzisz na stronie internetowej gminy. Ta również powinna być ujęta data opłacenia podatku (raz na rok).

Obwieszczenie ministra finansów, funduszy i polityki regionalnej w sprawie górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych określa maksymalną stawkę podatku, jaką może pobierać gmina w przypadku psów.

W 2022 roku ta górna granica opłaty za posiadanie psa wynosiła 135 zł rocznie, w 2023 roku samorząd może zażądać nawet 150,93 zł. To maksymalna dozwolona kwota.

Stawki opłat za psa 2023 w polskich gminach. Sporo poniżej maksymalnej

Jak wspomnieliśmy, to samorząd decyduje, czy wprowadza na swoim terenie opłatę za psa. Część gmin takie opłaty miała, a potem rezygnowała. Tak zrobiła np. Rada Miejska w Chodzieży, gdzie od początku 2022 r. płacić już nie trzeba.

Maksymalna opłata ujęta w obwieszczeniu Ministra Finansów w 2023 r. wyniesie 150,93 zł, prawie 16 więcej niż do tej pory. Samorządy mogą oczywiście przyjmować kwotę niższą jako obowiązującą u siebie. Przykład z tego roku: na terenie Gminy Miejskiej Koło wprowadzono opłatę od posiadania psów w wysokości 42,00 zł rocznie od jednego psa.

Sięgnęliśmy po przykłady z kilkunastu polskich gmin i stawki zaczynają się już od 10 zł, czyli znacznie poniżej tej górnej granicy. Przykłady znajdziesz na slajdach:

Jeśli w twojej gminie jest opłata za psa – masz obowiązek zapłacić. Są jednak pewne wyjątki i o nich poniżej.

Akcesoria dla Twojego pupila!

Materiały promocyjne partnera

Kto nie musi płacić podatku za psa?

Ustawa przewiduje zwolnienia z obowiązku zapłaty, nawet gdy gmina taką u siebie wprowadziła. Nie trzeba płacić za 1 psa, jeśli posiadamy:

  • orzeczenie o dowolnym stopniu niepełnosprawności, a twój pies jest psem asystującym,
  • orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności,
  • więcej niż 65 lat i samodzielnie prowadzisz gospodarstwo domowe.

Co w przypadku, gdy spełniamy poniższe kryterium np. wieku, a mamy więcej psów? Wówczas płacimy za drugiego i każdego kolejnego psa.

Jest jeszcze wyjątek dotyczący rolników. Nie trzeba płacić za 1 lub 2 psy, jeśli płacimy podatek rolny od użytków rolnych o powierzchni większej niż 1 hektar lub 1 hektar przeliczeniowy. Płacimy wtedy dopiero za trzeciego i każdego kolejnego psa.

Niektóre gminy zwalniają z opłaty osoby, które wzięły zwierzę ze schroniska albo mają psy oznakowane chipem. Sprawdź na stronie internetowej swojej gminy, czy wprowadziła dodatkowe zwolnienia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Kto nie musi płacić podatku od psa? Poznaj listę odstępstw, bo może w twojej gminie jest taka opłata - Strefa Agro

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki