Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krowa białogrzbieta z gminy Nur najpiękniejszą w Polsce. Zdobyła tytuł na I Krajowej Wystawie Bydła Białogrzbietego. 25.05.2023

Piotr Ossowski
Piotr Ossowski
O sukcesie hodowców poinformowała gmina.

Z radością informujemy, iż mieszkaniec naszej gminy pan Tomasz Godlewski wraz z żoną i dziećmi Oliwią i Miłoszem reprezentowali hodowle swojego bydła na I Krajowej Wystawie Bydła Białogrzbietego. Krowa Państwa Godlewskich zdobyła tytuł Super Czempiona i została uznana za najpiękniejszą na wystawie – informuje gmina Nur.

Krowa państwa Godlewskich z miejscowości Strękowo Nieczykowskie nosi imię Pocahontas.

Dodając, że wystawiona została również jałówka państwa Godlewskich - Aksamitka - która zdobyła tytuł Wiceczempiona w swojej kategorii.

Krowa białogrzbieta. Co to za rasa?

Krowy o białych grzbietach hodowano w Polsce od wieków. Przodkowie dzisiejszych białogrzbietek wywodzą się z terenów położonych na wschód od Wisły, dlatego dawniej nazywano je krowami nadwiślańskimi lub powiślańskimi. W pierwszej połowie XX w. rasa ta stanowiła blisko 10 procent krajowego pogłowia bydła. Po II wojnie światowej, ze względu na wzrost popularności nowszych, wydajniejszych ras bydła mlecznego, doszło do niemal całkowitego zaniku krów białogrzbietych. Pracę nad przywróceniem białogrzbietek do istnienia podjął profesor Zygmunt Litwińczuk z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. W 2003 r. pod jego kierunkiem powstała pierwsza księga hodowlana rasy białogrzbietej. Krowy te dorastają do 125–135 cm w kłębie i ważą 500–600 kg, buhaje z kolei mierzą zazwyczaj 135–140 cm i osiągają masę ciała 800–900 kg.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki