MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kosmosy pięknie wyglądają i niemal same rosną. Ale nie zawsze tak jest. Sprawdź, kiedy i jak je posiać, żeby onętki pięknie kwitły

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Wideo
od 7 lat
Kosmosy, znane też jako onętki, to jedne z piękniejszych letnich kwiatów. Są kolorowe, wytrzymałe i niezbyt wymagające. Sprawdź, kiedy i jak je posiać, żeby mieć całą rabatę w kwiatach. Piszemy też, co zrobić, gdy kosmosy kapryszą.

Spis treści

Kosmosy, czyli onętki ozdobią ogród i większe skrzynki

Kosmos podwójnie pierzasty, znany też jako onętek lub warszawianka, to wyjątkowo wdzięczna roślina. Ma wysokie łodygi, pokryte liśćmi, które wyglądają jak koperek i tworzy duże, różnokolorowe kwiaty. Mają mnóstwo odmian, także o pełnych i półpełnych kwiatach. Niższe odmiany można także uprawiać w większych donicach na balkonach i tarasach.

Kosmosy (onętki) dobrze rosną z siewu do gruntu. Jest jednak kilka sytuacji, gdy warto przygotować ich sadzonki.
Kosmosy (onętki) dobrze rosną z siewu do gruntu. Jest jednak kilka sytuacji, gdy warto przygotować ich sadzonki. pixabay.com

Kosmosy uchodzą za wyjątkowo łatwe w uprawie. Lubią słońce i lekką, przepuszczalną ziemię, która nie musi być zbyt żyzna. Jeśli mamy właśnie takie warunki, możemy być zdziwieni, że niektórym kosmosy nie rosną. Powodem najczęściej bywa zbyt żyzna, wilgotna i ciężka (gliniasta) ziemia.

Czy kosmosy są wieloletnie?

Te kwiaty nie są odporne na mróz i w Polsce uprawia się je jako jednoroczne. Łatwo je wyhodować samodzielnie, siejąc nasiona.

Jak wyglądają nasiona kosmosu?

Nasiona onętków są dość duże. Kształtem przypominają nieco mocno wydłużone i cienkie nasiona kminku (są od nich większe).

Ile kosztują nasiona kosmosów (onętków)?

Nasiona tych najczęściej kosztują nieco ponad 2 zł. Tyle zapłacimy za miks kolorów. Trochę droższe są nasiona roślin o pełnych kwiatach czy bardziej fantazyjnie ubarwionych. Pamiętajmy, że nazwy kosmos podwójnie pierzasty i onętek to synonimy, natomiast nie znajdziemy nasion pod ładną, ale potoczną nazwą warszawianki.

Kiedy siać nasiona kosmosu?

Nasiona kosmosu można siać wprost do gruntu. Robi się to od końca kwietnia, przez cały maj. Termin można wydłużyć do czerwca, ale wtedy rośliny później zakwitną. Dobrym pomysłem jest siew „na raty”, co np. dwa tygodnie, dzięki czemu kosmosy będą kwitły wyjątkowo długo. Głębokość siewu to ok. 1 cm, zbyt gęsto rosnące siewki warto przerwać (choć rzadko wschodzą wszystkie, szczególnie bardziej wyszukanych odmian).
Dobrym terminem na siew kosmosu do gruntu jest też wczesna jesień (wrzesień-październik). Posiane wtedy pojawią się następnej wiosny. Kosmosy często też rozsiewają się same.

Kosmosy także z rozsady. Kiedy warto ją zrobić?

Onętki można też posiać w domu na rozsady. Zapewni to wcześniejsze kwitnienie (kwiaty pojawiają się po około 2 miesiącach od siewu). Zrobienie sadzonek to również sposób na ominięcie problemu ślimaków, które często zjadają rośliny kiełkujące w ogrodzie. Jeśli mamy z nimi problem, a chcemy mieć kosmosy, warto zrobić sadzonki, bo starsze rośliny rzadziej padają ofiarą ich apetytu. Sadzonki warto przygotować również wtedy, gdy mamy cięższą ziemię (przed sadzeniem przekopmy ją z piaskiem).

Kiedy siać kosmos na rozsady i jak zrobić sadzonki?

Na rozsadę kosmos można siać już w marcu i kwietniu. Nasiona są na tyle duże, że można je umieszczać po 2-3 w doniczce (jeśli wszystkie wzejdą, usuwamy słabsze). Natomiast jeśli posiejemy je rzutowo, onętki będą wymagały pikowania. Robi się to, gdy mają 2-3 liście właściwe. Sadzonki potrzebują światła, ciepła i wilgotnego podłoża (koniecznie dobrze przepuszczalnego). Na miejsca stałe sadzi się je po 15 maja. Siejąc kosmosy, trzeba uzbroić się w cierpliwość, bo równie dobrze mogą wykiełkować po tygodniu, co po trzech.

Kosmos także z własnych nasion

Jeśli kosmosy u nas zagoszczą, do siewu można wykorzystać własne nasiona. Zbiera się je w suchy, letni dzień późnym latem (najlepiej do płóciennego woreczka lub papierowej torebki). Trzeba jednak pamiętać, że te kwiaty krzyżują się ze sobą, więc możemy mieć inne kolory niż pierwotne. Poza tym bardziej wyszukane odmiany, np. pełnokwiatowe, mają cechy, które nie przenoszą się przez nasiona, dlatego np. zamiast pełnych o paskowanych kwiatach, z ich nasion mogą wyrosnąć pojedyncze i jednobarwne. Jeśli zależy nam na bardziej dekoracyjnych lub konkretnym kolorze – lepiej kupmy nasiona.

Nie tylko kosmos podwójnie pierzasty

Warto wiedzieć, że poza tym najbardziej popularnym gatunkiem, jest też kosmos siarkowy o pomarańczowych kwiatach oraz kosmos czekoladowy o kwiatach ciemnopurpurowych (i pachnących czekoladą). Ten drugi gatunek jest wieloletni, ale wymaga zabezpieczenia na zimę. Dowiedz się, jak uprawiać kosmos siarkowy i czekoladowy.

Polecjaka Google News - RegioDom

Wypoczywaj w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Kosmosy pięknie wyglądają i niemal same rosną. Ale nie zawsze tak jest. Sprawdź, kiedy i jak je posiać, żeby onętki pięknie kwitły - RegioDom.pl

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki