MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus w Polsce. Minister zdrowia ogłasza zniesienie stanu epidemii COVID-19 od 16 maja

Adam Kielar
Adam Kielar
Minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił zmianę stanu epidemii na stan zagrożenia epidemicznego.
Minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił zmianę stanu epidemii na stan zagrożenia epidemicznego. TVP Info
Sytuacja rozwija się zgodnie z naszymi przewidywaniami, jest trend spadkowy. Podjąłem decyzję by od 16 maja przekształcić stan epidemii do stanu zagrożenia epidemicznego – mówił w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski.

– To nie jest żadne zniesienie epidemii, ale przełączenie z czerwonego światła, które paliło się od dwóch lat, na pomarańczowe – powiedział minister.

– Sytuacja zmierza w dobrym kierunku i jest coraz lepsza – podkreślił.

– Dzisiejsza liczba zachorowań (611) mniej więcej wpisuje się w średnią obecną w ostatnich dwóch tygodniach – mówił minister, podkreślając, że przeciętna liczba spadła na stałe poniżej jednego tysiąca.

– Z tygodnia na tydzień cały czas obserwujemy kolejne spadki, dynamika tydzień do tygodnia sięga nawet minus 35 procent w skali całego kraju– podkreślił Niedzielski.

Jak dodał, obecnie nie ma żadnej mutacji koronawirusa SARS-CoV-2, która była by alertowa i groziła kolejną falą. – WHO nie ocenia tak żadnego z wariantów – zaznaczył.

Adam Niedzielski: endemia zamiast epidemii

– Te trendy z którymi mamy do czynienia wskazują, że powoli epidemia zmierza w kierunku endemii – powiedział minister Niedzielski.

– Ze względu na szczepienia i dużą liczbę osób, które przechorowały COVID-19, w tym bezobjawowo, wirus nie stanowi takiego zagrożenia, jak wcześniej – podkreślił.

Minister dodał, że również liczba hospitalizacji znacząco spadła, co także wpłynęło na decyzję o zniesieniu stanu epidemii. – Ostatni raport mówił o liczbie około tysiąca stu osób – powiedział Niedzielski.

– Prawdziwym testem będzie wrzesień, kiedy możemy spodziewać się powrotu do szkół, pracy i zwiększonej transmisji, a także pewnej sezonowości, którą obserwowaliśmy – podkreślił minister, zapowiadając utrzymywanie obecnego stanu przynajmniej do tego miesiąca.

Grzegorz Juszczyk: kontynuujemy monitoring

– Cały czas kontynuujemy monitoring sytuacji epidemicznej – mówił Grzegorz Juszczyk, dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, podkreślając, że także status endemiczny COVID-19 będzie wymagał szczegółowych obserwacji ze strony służb sanitarnych.

Jak dodał Juszczyk, modele analityczne, wykorzystywane przez polskie służby, a także ECDC i WHO, mogą służyć do tworzenia hipotetycznych scenariuszy, na wypadek pojawienia się nowych wariantów czy też pojawienia się zupełnie nowej choroby zakaźnej.

– Aktualnie nasz zespół zajmuje się prognozowaniem bardzo odległej sytuacji epidemicznej jesienią – powiedział szef NIZP.

COVID-19 w Polsce i na świecie

Pierwszy potwierdzony przypadek choroby COVID-19 wywoływanej przez koronawirusa SARS-CoV-2 został odnotowany 4 marca 2020 roku.

W sumie odnotowano 5 999 517 przypadków infekcji wirusem, w tym 87 782 ponowne zakażenia. Z powodu COVID-19 zmarły 116 124 osoby, a wyzdrowiało 5 334 855 osób.

Na świecie potwierdzono 515 960 939 przypadków koronawirusa oraz 6 272 396 zgonów spowodowanych tą chorobą.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Koronawirus w Polsce. Minister zdrowia ogłasza zniesienie stanu epidemii COVID-19 od 16 maja - Portal i.pl

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki