Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus Ostrołęka. Święta Wielkiej Nocy bez święcenia pokarmów? Takie są zalecenia biskupów. 22.03.2020

Piotr Ossowski
Piotr Ossowski
Koronawirus Ostrołęka. Święta Wielkiej Nocy bez święcenia pokarmów? Takie są zalecenia biskupów. Te święta będą inne niż zwykle.

Wielkanoc to najważniejsze święto w liturgii Kościoła Katolickiego. W te święta katolicy na całym świecie czczą najważniejsze wydarzenie w historii zbawienia – śmierć i zmartwychwstanie Jezusa. W tym roku – ze względu na epidemię koronawirusa – święta Wielkiej Nocy będą inne.

Zobacz inne materiały

Tak jak inny jest już okres Wielkiego Postu. Przypomnijmy, że biskupi udzielili dyspensy od udziału w niedzielnych mszach. Kościół stosuje się do zakazu zgromadzeń większych niż 50 osób, odwołane zostały tradycyjne nabożeństwa wielkopostne – Droga Krzyżowa i Gorzkie Żale. Księża i biskupi zachęcają do udziału w mszach świętych za pośrednictwem środków masowego przekazu.

Zalecenia na Triduum Paschalne

Tymczasem już wkrótce święta. Najważniejsze dla katolików dni w roku – triduum paschalne (Wielki Czwartek, Wielki Piątek, Wielka Sobota) i Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego.

Konferencja Episkopatu Polski wydała już teraz „sugestie i przypomnienia” dotyczące tego okresu. Biskupi zalecają między innymi rezygnację z tradycyjnego święcenia pokarmów w Wielką Sobotę.

Stanowisko Konferencji Episkopatu Polski

Uczestnictwo w celebracjach Triduum Paschalnego (Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wigilia Paschalna) nie jest nakazane, a zatem nieobecność na tych celebracjach nie wiąże się z zaciągnięciem grzechu. Obowiązkowy jest udział w Mszy Świętej w Niedzielę Zmartwychwstania (obowiązek ten spełnia się też przez uczestnictwo w liturgii Wigilii Paschalnej).

Wielki Czwartek

  • w celu uniknięcia rozprzestrzeniania się wirusa na terenie diecezji, zaleca się zawężenie uczestników Mszy Świętej Krzyżma do najbliższych współpracowników biskupa;
  • co do księży, którzy nie mogą wziąć udziału we Mszy Świętej Krzyżma, biskupi diecezjalni mogą rozważyć odnowienie przyrzeczeń kapłańskich w innym terminie, np. z okazji święceń prezbiteratu, po ustaniu restrykcji związanych z zagrożeniem;
  • z racji duszpasterskich „miejscowy Ordynariusz może zezwolić na odprawienie drugiej Mszy św. w kościołach i kaplicach, w godzinach wieczornych, a w razie przewidzianej konieczności – nawet w godzinach rannych” (Pasch. Soll., 47);
  • zaleca się opuszczenie obrzędu umywania nóg (Mandatum).

Wielki Piątek

  • Mszał Rzymski w rubryce 12 na Wielki Piątek daje ordynariuszowi miejsca możliwość zezwolenia lub nakazania na dołączenie specjalnej intencji „w poważnej i publicznej potrzebie”. Tekst takiej intencji powinien zachować strukturę wezwań wielkopiątkowej modlitwy powszechnej;
  • nocna Adoracja Najświętszego Sakramentu w Wieki Piątek może być okazją dla wiernych do przeżywania w odpowiednio małej grupie tajemnicy paschalnej.

Zobacz inne materiały

Wielka Sobota

  • zachęca się do korzystania z możliwości adoracji Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim;
  • nie zaleca się organizowania tradycyjnego święcenia pokarmów. Zamiast tego proponuje się obrzęd błogosławieństwa posiłku w domu przed śniadaniem wielkanocnym, zgodnie z Księgą „Obrzędy błogosławieństw dostosowane do zwyczajów diecezji polskich”, t. 2, Katowice 2001, nry 1347-1350 (tekst tego obrzędu znajduje się w załączniku). Można go też umieścić na stronach diecezjalnych i parafialnych.

Niedziela Zmartwychwstania

  • w Wigilię Paschalną i w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego nie zaleca się używania pokropień;
  • chrzty katechumenów mogą być sprawowane z zachowaniem środków ostrożności co do kontaktu bezpośredniego. Natomiast, zgodnie z tradycją Kościoła mogą one mieć miejsce także w uroczystość Zesłania Ducha Świętego;
  • w Niedzielę Zmartwychwstania biskupi mający uprawnienia od Stolicy Apostolskiej mogą udzielić zezwolenia duszpasterzom na kwadrynacje dla dobra wiernych.

Zobacz inne materiały

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki