Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konsekracja dziewic w Bielsku-Białej. Cztery panie złożyły śluby czystości [ZDJĘCIA]

red/diecezja bielsko-żywiecka
Robert Karp / diecezja bielsko-żywiecka
Nietypowa uroczystość odbyła się w sobotę 22 kwietnia w hałcnowskiej bazylice w Bielsku-Białej. Cztery panie wstąpiły do stanu konsekrowanych dziewic. Był to drugi w historii diecezji bielsko-żywieckiej obrzęd konsekracji dziewic.

Osoba wstępująca do stanu dziewic staje się osobą konsekrowaną, podobnie jak zakonnice czy księża. Składa też śluby czystości i powinna odmawiać brewiarz. Jednak nie mieszka w domu zakonnym tylko prowadzi normalne, świeckie życie. Może chodzić do pracy, spotykać się z przyjaciółmi. Jednak nigdy nie będzie mieć męża ani rodziny.

Stan dziewic konsekrowanych istniał w Kościele w starożytności i średniowieczu. Został reaktywowany w końcu XX Wieku. Obecnie w Polsce żyje ok. 250 konsekrowanych dziewic.

Konsekracja dziewic w Bielsku-Białej. Cztery panie postanowiły zostać dziewicami aż do śmierci.

Bp Piotr Greger przewodniczył 22 kwietnia drugiemu w historii diecezji obrzędowi konsekracji dziewic.

ZOBACZ KONIECZNIE
WIELKA GALERIA ZDJĘĆ Z KONSEKRACJI DZIEWIC

W homilii bp Greger przypomniał, że „czystość to najwyższy przejaw miłości”. „To gwarancja, że człowiek dostrzega w niej wartość, która zdecydowanie przewyższa pożądanie czy emocjonalne zauroczenie. Jeśli człowiek nie chroni czystości, wówczas ludzka miłość staje się brudna, okaleczona fizycznie, psychicznie i duchowo” – dodał biskup.

Panie, które włączono do grona dziewic konsekrowanych przyjęły z rąk biskupa symbole: obrączkę – znak zaślubin z Chrystusem, oraz brewiarz – narzędzie osobistego uświęcenia przez modlitwę.

Kandydatki na dziewice konsekrowane, pochodzące z Bielska-Białej, Hażlachu, Skoczowa i Jawiszowic-Brzeszcz, przygotowywały się do tej decyzji poprzez formację duchową oraz indywidualne kierownictwo duchowe. W podniosłej uroczystości uczestniczyli krewni i przyjaciele kobiet. Przy ołtarzu modliło się ponad 20 kapłanów, m.in. – z rodzimych parafii konsekrowanych dziewic.

AIP/x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Konsekracja dziewic w Bielsku-Białej. Cztery panie złożyły śluby czystości [ZDJĘCIA] - Bielsko-Biała Nasze Miasto

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki