Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koniec stanu zagrożenia epidemicznego już 1 lipca. Te dokumenty stracą ważność. Zmiany dla pracowników i pracodawców

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Stan zagrożenia epidemicznego zostanie zniesiony 1 lipca 2023 roku. Co zmieni się dla pracodawców i pracowników?
Stan zagrożenia epidemicznego zostanie zniesiony 1 lipca 2023 roku. Co zmieni się dla pracodawców i pracowników? unsplash
Stan zagrożenia epidemicznego ma zostać zniesiony od 1 lipca, a to oznacza ważne zmiany dla nas wszystkich. W polskim prawie obowiązywać będą inne zasady niż dotychczas. Prawodawstwo nie wróci jednak do stanu sprzed epidemii i marca 2020 r. W wielu dziedzinach obowiązywać będą przepisy przejściowe. Co się zmieni? Rewizja zasad nie ominie pracowników i pracodawców.

Spis treści

Stan zagrożenia epidemicznego – do kiedy obowiązuje? Wcześniej mieliśmy stan epidemii

Stan zagrożenia epidemicznego obowiązywał w Polsce od 14 do 19 marca 2020 r. Już 20 marca wprowadzono stan epidemii, który miał moc prawną przez kolejne dwa lata. Został zniesiony dopiero Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 13 maja 2022 r.

Od 16 maja 2022 r. powrócił stan zagrożenia epidemicznego. Ten wg planów ma zakończyć się 1 lipca 2023 r. Co to oznacza i jakie konsekwencje prawne za sobą niesie?

Koniec stanu zagrożenia epidemią – koniec z obowiązkiem noszenia maseczek

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 25 marca 2022 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu zagrożenia epidemicznego będzie obowiązywać do 30 czerwca 2023 r.

To właśnie ten dokument zniósł obowiązek odbywania kwarantanny, izolacji albo izolacji w warunkach domowych. Reguluje także zasady przetwarzania i udostępniania danych związanych z COVID-19 oraz przeprowadzanie testów diagnostycznych w kierunku zakażenia. Chodzi m.in. o dane osób podlegających obowiązkowej kwarantannie – gdzie są przechowywane i kto ma do nich dostęp.

W rozporządzeniu znajdujemy także zapis, że obowiązek zakrywania ust i nosa obowiązuje do 30 czerwca 2023 r. w budynkach, w których jest prowadzona działalność lecznicza.

Zagrożenie epidemią będzie zniesione – co się zmieni w prawie?

Zarówno administracja rządowa, jak i samorządy przyglądają się obecnie przepisom prawnym. Zniesienie stanu zagrożenia epidemią może sprawić, że powstaną luki prawne, a część przepisów trzeba będzie poprawić. Stan zagrożenia epidemicznego odnosi się do ustawy covidowej, a ta – do kilkudziesięciu innych ustaw. Może to spowodować niemałe zamieszanie. Część przepisów prawnych, do których już się przyzwyczailiśmy, przestanie obowiązywać z dnia na dzień.

Z tego powodu w wielu przypadkach wprowadzono przepisy i stany przejściowe. Chodzi o to, aby dać czas na dostosowanie się do zmian. Przepisy przejściowe mogą obowiązywać jeszcze kilka miesięcy po zniesieniu stanu zagrożenia epidemią.

Przykładem mogą być choćby przepisy odnoszące się do organizacji pozarządowych. Dzięki zagrożeniu epidemicznemu te mają możliwość niewybierania nowych zarządów, nawet jeśli skończy się kadencja poprzednich organów. Mogą także podejmować decyzje drogą online, np. zatwierdzać sprawozdania finansowe. Po zniesieniu stanu nie będzie to już dłużej możliwe.

Stan zagrożenia epidemiologicznego i jego zakończenie – co się zmieni dla pracowników?

Zakończenie tego stanu nie pozostanie bez znaczenia dla pracowników i pracodawców. Zatrudniony, aby móc dalej wykonywać pracę, będzie musiał wykonać badania okresowe, jeśli poprzednie straciły już ważność. Wcześniej nie było takiej konieczności. Na ich uzupełnienie będzie 180 dni.

Przepisy dotyczące stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii dotyczą przeprowadzenia szkoleń wstępnych BHP online, również wrócą do stanu poprzedniego – będzie jak przed pandemią.

Ponieważ stan epidemii lub zagrożenia nią mógł powodować spadek obrotów – u niektórych pracodawców obowiązywało ograniczenie co do wysokości odprawy i odszkodowania za rozwiązanie umowy o pracę. Świadczenia te mogły wynieść maksymalnie 10-krotność minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Koniec stanu zagrożenia epidemicznego już 1 lipca. Te dokumenty stracą ważność. Zmiany dla pracowników i pracodawców - Strefa Biznesu

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki