MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Komisja Europejska o Nord Stream 2: Nie rozwiąże to problemów UE z energią, takie myślenie to „fantazja”

OPRAC.:
Adam Kielar
Adam Kielar
Gazociąg Nord Stream 2 biegnie pod dnem Bałtyku.
Gazociąg Nord Stream 2 biegnie pod dnem Bałtyku. Pjotr Mahhonin / Wikimedia Commons / CC-BY-SA 4.0
Rzecznik Komisji Europejskiej Eric Mamer odniósł się do dyskusji na temat gazociągu Nord Stream 2. Jego zdaniem twierdzenie, że uruchomienie NS2 rozwiąże problemy energetyczne UE to „fantazja”.

KE była pytana, czy są jakieś perspektywy uruchomienia gazociągu Nord Stream 2 i czy KE może w tej sprawie coś zrobić.

Komisja Europejska o Nord Stream 2

– To decyzja w rękach niemieckiego rządu. Trwa proces certyfikacji. Jako część tego procesu certyfikacji niemiecki rząd (…) zdecydował o wstrzymaniu projektu – powiedział rzecznik KE Tim McPhie.

Jak dodał, przerwy w dostawach, które obecnie odczuwa UE, to efekt wykorzystywania gazu przez Rosję jako broni. Wskazał, że Nord Stream 1 nie jest jedynym gazociągiem, którym gaz płynął do UE, a jeśli są z nim problemy techniczne, to istnieją możliwości przesyłu surowca innymi nitkami.

– To się nie dzieje. Rosja i Gazprom wykorzystują gaz jako broń – powtórzył.

Rzecznik KE Eric Mamer dodał, że myślenie, iż otwarcie rurociągu Nord Stream 2 rozwiąże problemy energetyczne Unii Europejskiej, to „fantazja”.

Niemieccy politycy o Nord Stream 2

W sierpniu w wywiadzie dla portalu RND wiceszef współrządzącej w Niemczech partii FDP Wolfgang Kubicki powiedział, że nie ma sensownego powodu, by nie uruchamiać gazociągu Nord Stream 2.

– Powiem to wyraźnie: powinniśmy jak najszybciej otworzyć Nord Stream 2, aby zapełnić nasze magazyny gazu na zimę – mówił wówczas.

Na uwagę, że Rosja może dostarczyć zagwarantowaną w umowie ilość gazu bez wykorzystywania Nord Stream 2, a Władimir Putin celowo każe wysyłać zbyt małą ilość gazu przez działający Nord Stream 1, Kubicki odparł:

– Może tak być. Nie ma jednak żadnego sensownego powodu, by nie otwierać Nord Stream 2. Jeśli Putin nie dostarczy więcej gazu, my też nic nie stracimy. A jeśli w ten sposób dotrze do nas więcej gazu, być może nawet cała gwarantowana umową ilość, pomoże to zapobiec zamarzaniu ludzi w zimie i poważnym szkodom dla naszego przemysłu.

Ponadto polityk ocenił, że „gaz z Nord Stream 2 nie jest bardziej niemoralny niż z Nord Stream 1; to po prostu inna rura".

Spór o Nord Stream 2 w FDP

Sekretarz generalny FDP Bijan Djir-Sarai powiedział „Spieglowi” tymczasem, że decyzja o nieoddaniu do użytku Nord Stream 2 jest słuszna. Rosja używa polityki energetycznej jako broni – powiedział, dodając, że projekty takie jak Nord Stream 2 pogrążyły Niemcy „w niebezpiecznej zależności, która teraz powoduje tę trudną sytuację”.

Ekspertka FDP ds. obrony Marie-Agnes Strack-Zimmermann również sprzeciwiła się swojemu partyjnemu koledze.

– Nord Stream 2 jest martwy. Nie może być poparcia dla rosyjskich zbrodni wojennych – powiedziała „Spieglowi”.

Lider FDP i federalny minister finansów Christian Lindner wyraźnie zdystansował się od wypowiedzi Kubickiego, zlecając rzeczniczce swojego resortu wydanie oświadczenia, że propozycja Kubickiego jest „błędna i absurdalna" – informuje portal dziennika „Welt”.

lena

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Komisja Europejska o Nord Stream 2: Nie rozwiąże to problemów UE z energią, takie myślenie to „fantazja” - Portal i.pl

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki