Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy rolnik trafi do lekarza orzecznika i o czym ten może zdecydować? Nie tylko o rencie

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
O niezdolności ubezpieczonego do pracy orzekają w postępowaniu orzeczniczym lekarz rzeczoznawca KRUS (I instancja) lub komisja lekarska KRUS (II instancja), po odwołania się rolnika od orzeczenia lekarza rzeczoznawcy lub w wyniku wniesienia zarzutu wadliwości orzeczenia lekarza rzeczoznawcy przez lekarza regionalnego inspektora ds. orzecznictwa lekarskiego.
O niezdolności ubezpieczonego do pracy orzekają w postępowaniu orzeczniczym lekarz rzeczoznawca KRUS (I instancja) lub komisja lekarska KRUS (II instancja), po odwołania się rolnika od orzeczenia lekarza rzeczoznawcy lub w wyniku wniesienia zarzutu wadliwości orzeczenia lekarza rzeczoznawcy przez lekarza regionalnego inspektora ds. orzecznictwa lekarskiego. Karolina Misztal
Orzeczenia, które wydaje lekarz rzeczoznawca Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, mogą dotyczyć 7 obszarów. Nie zawsze decyzja zapada po naszej myśli. Wtedy można się odwołać. Do kogo? W jakich sprawach poza rentą rolniczą decydują lekarze pracujący na rzecz KRUS?

Spis treści

W 2022 roku lekarze rzeczoznawcy KRUS wydali ponad 135 tys. orzeczeń, zaś komisje lekarskie prawie 18,2 tys. To rolnik składa do Kasy wniosek, np. o rentę. Wcześniej jednak zbiera dokumentację swojego leczenia, ponieważ to ona będzie kluczowa podczas podejmowania decyzji o przyznaniu świadczenia. Orzeczenia lekarzy rzeczoznawców lub komisji lekarskich Kasy dotyczą również innych zagadnień.

O czym może zdecydować orzecznik lub komisja lekarska KRUS?

Postępowanie orzecznicze w KRUS ma 2 instancje: w pierwszej instancji orzekają lekarze rzeczoznawcy Kasy, a w drugiej instancji – komisje lekarskie KRUS. Orzeczenia wydawane przez lekarzy rzeczoznawców albo komisje lekarskie Kasy dotyczą:

  • trwałej i okresowej całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym,
  • stałego i długotrwałego uszczerbku na zdrowiu,
  • niezdolności do samodzielnej egzystencji,
  • czasowej niezdolności do pracy trwającej dłużej niż 180 dni,
  • celowości przekwalifikowania zawodowego z powodu trwałej całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym,
  • wskazań do rehabilitacji leczniczej,
  • innych okoliczności warunkujących przyznanie świadczeń z ubezpieczenia społecznego rolników

Tu znajdziesz wnioski do KRUS m.in.:

  • w sprawie przedłużenia okresu wypłaty zasiłku chorobowego,
  • o świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji,
  • o emeryturę, rentę rolniczą z tytułu niezdolności do pracy.

Odwołanie od rzeczenia lekarza rzeczoznawcy

Rolnik przekonany o tym, że jego stan zdrowia kwalifikuje go do np. dłuższego chorobowego albo renty, czasem może zdziwić się, gdy lekarz orzecznik stwierdzi inaczej. Wówczas może się odwołać do komisji lekarskiej. Ma na to 14 dni od dnia doręczenie wypisu z treści orzeczenia.

Prawomocne orzeczenie lekarza rzeczoznawcy Kasy lub orzeczenie komisji lekarskiej Kasy stanowi podstawę do wydania decyzji w sprawie świadczeń przewidzianych w ustawie, do których prawo uzależnione jest od stwierdzenia:

  • stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu lub śmierci wskutek wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej, lub
  • trwałej lub okresowej całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, lub
  • niezdolności do samodzielnej egzystencji.

KRUS podaje, że od decyzji wydanej po orzeczeniu komisji lekarskiej Kasy można wnieść odwołanie do Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.

Orzecznik i komisja mogą zdecydować o przyznaniu renty stałej lub okresowej

Przyznana renta może mieć charakter okresowy lub stały, zależnie od stanu ubezpieczonego. KRUS wyjaśnia to tak:

Za całkowicie niezdolnego do pracy w gospodarstwie rolnym uważa się ubezpieczonego, który z powodu naruszenia sprawności organizmu utracił zdolność do osobistego wykonywania pracy w gospodarstwie rolnym. Całkowitą niezdolność do pracy w gospodarstwie rolnym uznaje się za trwałą, jeżeli ubezpieczony nie rokuje odzyskania zdolności do osobistego wykonywania pracy w gospodarstwie rolnym. W przypadku, gdy ubezpieczony rokuje odzyskanie zdolności do pracy – całkowitą niezdolność do pracy uznaje się za okresową.

  • Renta stała – jeżeli całkowita niezdolność ubezpieczonego do pracy w gospodarstwie rolnym jest trwała i nie orzeczono celowości przekwalifikowania zawodowego.
  • W pozostałych przypadkach renta rolnicza z tytułu niezdolności do pracy przysługuje przez okres wskazany w decyzji prezesa KRUS.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kiedy rolnik trafi do lekarza orzecznika i o czym ten może zdecydować? Nie tylko o rencie - Strefa Agro

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki