Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katastrofa w Smoleńsku. Trzy tygodnie po tragedii - same niejasności i domysły

oprac. online
Szczątki prezydenckiego Tupolewa.
Szczątki prezydenckiego Tupolewa. Fot. yandex.ru
10 kwietnia nieopodal lotniska Siewiernyj w Smoleńsku rozbił się prezydencki samolot Tu-154 z 96 osobami na pokładzie. Nikt nie przeżył katastrofy.

I właściwie tylko tyle możemy powiedzieć o tragicznym wypadku. Do tej pory, nie podano nawet dokładnej godziny, w której samolot się rozbił. Nie wiemy, czy wizyta prezydenta miała status oficjalny, czy nieoficjalny? Dotychczas nie poinformowano opinii publicznej, jak BOR zabezpieczył wizytę głowy państwa. Choć od katastrofy minęły już trzy tygodnie…

Czytaj też:
Katastrofa w Smoleńsku. Największa zagadka tragedii - "Co tam się działo, na Boga?"
Katastrofa w Smoleńsku. Kolejna tajemnica - samolot rozbił się 10 minut wcześniej niż podano?
Katastrofa w Smoleńsku. Internauci analizują amatorski film. Kto chodzi między szczątkami samolotu?

Polska Prokuratura Wojskowa ustaliła cztery wersje przyczyn katastrofy pod Smoleńskiem, w której zginął prezydent RP Lech Kaczyński wraz z małżonką:

- Pierwszą z nich mogą być usterki techniczne samolotu TU-154M/101.

- Drugą możliwością może być nieodpowiednie zachowanie załogi samolotu.

- Trzecią przyczyną mogła być zła organizacja i zabezpieczenie lotu. Brana jest pod uwagę zarówno polska, jak i rosyjska część personelu naziemnego.

- Ostatnim tropem może być ingerencja strony trzeciej. Nie można wykluczyć zamachu terrorystycznego.

Czy w toku rozpatrywania tych wersji poznamy odpowiedzi na wszystkie wątpliwości? Większość z nich wymienił na swoim blogu znany publicysta Łukasz Warzecha:

1. Z jakiego powodu już kilkadziesiąt minut po katastrofie strona rosyjska zaczęła przedstawiać bardzo daleko idące tezy, dotyczące przebiegu wypadku, które następnie nie znalazły potwierdzenia (m.in. teza o pięciokrotnej próbie podejścia do lądowania)?
2. Czy z punktu widzenia meteorologii wytłumaczalna jest sytuacja, w której mgła pojawia się nie rano, ale później, przy generalnie nie zmienionych warunkach? Mgły zwykle zalegają rano (czyli np. w porze lądowania jaka z dziennikarzami), a następnie ulegają rozproszeniu. Sytuacja odwrotna wydaje się niezwykła.
3. Czy nad lotniskiem zalegała mgła czy też mieliśmy tylko do czynienia z niską podstawą chmur?
4. Jaki był cel czterokrotnego okrążenia lotniska przez polskiego pilota? Tu istnieją bardzo rozbieżne wersje, włącznie z tym, że samolot zrzucał paliwo.
5. Czy wiemy coś o działaniu systemów pomiaru wysokości w tupolewie?
6. Jak wygląda elektroniczna mapa lotniska w Smoleńsku, zawarta w systemie TAWS?
7. Jak wyglądała kwestia dostępu przedstawicieli RP do miejsca katastrofy? Jak szybko Polacy mogli włączyć się w prace nad zabezpieczeniem szczątków maszyny?
8. Jak ścisła była kontrola strony polskiej nad tym, co robiła strona rosyjska na miejscu?
9. Dlaczego polski rząd nie zaproponował powołania międzynarodowej komisji ds. zbadania katastrofy?
10. Jakie jest wyjaśnienie kwestii dwóch "dodatkowych" ciał, znalezionych ma miejscu katastrofy (pisała o tym "Rzeczpospolita")?
11. Czy to prawda, że po wizytach Tuska i Putina została zdemontowana dodatkowa aparatura naprowadzająca? Jeśli tak, to dlaczego i czy mogłaby ona pomóc pilotowi prezydenckiego samolotu w lądowaniu?
12. Dlaczego strona polska nie postawiła żądania, aby wszystkie odnalezione ciała zostały natychmiast przetransportowane do Polski, gdzie równie dobrze można by - przy współudziale rosyjskich śledczych - dokonać ich identyfikacji?

Czytaj też:
Katastrofa w Smoleńsku. Mnożą się pytania i niejasności. Czy powstanie międzynarodowa komisja, która wyjaśni przyczyny tragedii?
Katastrofa w Smoleńsku. Nowa, bardzo prawdopodobna przyczyna tragedii
Katastrofa w Smoleńsku. Dziesięć prawdopodobnych przyczyn tragedii według Rzeczpospolitej

13. W jakim zakresie przedstawiciele Polski mogli mieć kontrolę nad tym, jak przebiegało poszukiwanie ciał oraz nad tym, jaki był los tych już odnalezionych?
14. Dlaczego nie było ani jednej sekcji zwłok?
15. Andrzej Seremet stwierdził, że piloci mieli świadomość, iż samolot się rozbije, jakieś trzy do pięciu sekund przed katastrofą. Najnowsze informacje (dziś znów dementowane) mówią o tym, że "szum" z kabiny pasażerskiej narastał na nagraniu z czarnej skrzynki kilkadziesiąt sekund przed katastrofą, co może świadczyć o tym, że pasażerowie już wówczas mieli świadomość, iż coś przebiega nie tak. Co mogło spowodować taką reakcję kilkadziesiąt sekund przed rozbiciem się maszyny?
16. Jak wytłumaczyć niespójne i rozbieżne wypowiedzi rosyjskiego kontrolera lotów ze Smoleńska na temat przebiegu lądowania?
17. W jakim stopniu od komunikacji z wieżą zależał przebieg lądowania?
18. Jakie są wnioski z analizy wspomnianego wyżej filmu (prokuratura miała go badać, rezultatów nie znamy do dziś).
19. Jak ścisłą kontrolę strona polska sprawowała nad czarnymi skrzynkami? Czy hipotetycznie strona rosyjska mogła dokonywać w nich manipulacji? Dlaczego skrzynki trafiły do Moskwy, a nie do Warszawy?
20. Jaki wpływ na przebieg śledztwa mogło mieć to, że na czele komisji stanął Władimir Putin? Czy to nie paraliżowało np. zgłaszania uwag przez stronę polską i czy nie oznaczało to upolitycznienia komisji? Czy to normalne, że na czele komisji ds. zbadania wypadku lotniczego staje premier państwa?
21. Jak wyglądały procedury kontroli rządowych samolotów po wizytach remontowych w Rosji? Czy strona polska brała pod uwagę możliwość ingerencji w jakiekolwiek układy i instalacje samolotu przez Rosjan? (Te wątpliwości były w przeszłości podnoszone wiele razy, ale po katastrofie jakoś zamilkły.)
22. Czy polscy śledczy przeprowadzili wizję lokalną na miejscu? Czy mieli możliwość przesłuchania okolicznej ludności np. w celu zorientowania się, czy w pobliżu lotniska w czasie lądowania tupolewa działo się cokolwiek podejrzanego (parkował jakiś budzący podejrzenia pojazd, widać było jakąś niezwykłą aktywność itp.)?
23. Czy została podjęta próba dotarcia do autora wspomnianego filmiku, umieszczonego w Internecie?

Czytaj też:
Katastrofa w Smoleńsku. Drastyczne zdjęcia z miejsca tragedii
Katastrofa w Smoleńsku. Ofiary miały głowy wgniecione w klatki piersiowe. Wstrząsające szczegóły identyfikacji ciał
Katastrofa w Smoleńsku. Nieludzki krzyk przerażenia i bólu zarejestrowany na czarnych skrzynkach. Pasażerowie wiedzieli, że zginą…

Wiele zarzutów o zaniedbania, w sprawie wyjaśnienia katastrofy, kierowanych jest również pod adresem rządu Donalda Tuska. Ludwik Dorn chciał nawet natychmiastowej dymisji szefa MON Bogdana Klicha, bo uważał, że to on jest osobą za te zaniedbania odpowiedzialną.

Natomiast politycy PiS skarżyli się na chaos informacyjny wokół przyczyn tragedii.

Premier, odpowiadając w Sejmie na pytania posłów ws. katastrofy, zaapelował o powściągliwość.
- Od spekulacji i hipotez nie zabraknie specjalistów. Każdy człowiek ma prawo do własnych wyobrażeń na temat tego, co się zdarzyło, do własnych domysłów. Ale przedstawiciele państwa nie mają prawa snuć takich domysłów i spekulacji - mówił Tusk. I zaapelował do posłów o zachowanie powściągliwości w ocenach przyczyn katastrofy pod Smoleńskiem i o to, by pozwolili działać śledczym.

Premier zapewnił też, że rząd robi wszystko, aby wyjaśnić całe zdarzenie.
- W interesie państwa polskiego i rządzących jest maksymalnie szybkie ustalenie prawdy i jej ujawnienie w całości - mówił Tusk.

Dodał, że jego zdaniem, polskie służby zdały egzamin w trudnym dla kraju czasie. Przypomniał, że władze nie tylko szybko i sprawnie sprowadziły do kraju ciała zmarłych, ale też pomogły rodzinom wszystkich ofiar katastrofy.

Tylko czy zapewnienia premiera wystarczą? Przecież po tej wyjątkowej katastrofie, każda niewyjaśniona wątpliwość i każda zwłoka w ujawnianiu szczegółów, interpretowane będą przez wielu jako próby ukrycia prawdy. Miejmy nadzieję, że jednak tę prawdę poznamy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki