MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kaszel i katar może wywoływać pył z Sahary. Znów jest nad Polską. Jak pustynne powietrze wpływa na zdrowie?

Monika Góralska
Monika Góralska
Wideo
od 16 lat
Do Polski napływa ciepłe powietrze z Afryki, a razem z nim pył znad Sahary. To z tego powodu niebo jest zamglone. Nie tylko osadza się w postaci kurzu na ulicach czy samochodach, ale też powoduje kaszel, ból gardła i głowy. Drobinki pustynnego piasku w powietrzu mogą wpływać na zdrowie i być wyjątkowo uciążliwe dla wielu osób powodując nieprzyjemne objawy.

Spis treści

To nie mgła czy kurz. Pył znad Sahary znów spowija całą Polskę

Pył z Sahary na samochodzie
Pył znad Sahary dociera do naszego kraju i całej Europy kilka razy w roku. Przynosi ze sobą ciepłe i suche powietrze oraz drobinki piasku znad pustyni. Jose Gonzalez Buenaposada, eternalcreative/gettyimages.com

To już kolejny raz w tym roku, gdy pustynny piasek wędruje aż do Europy. Wcześniej z tym zjawiskiem mieliśmy do czynienia na początku marca oraz w czasie świąt Wielkanocnych. Obecnie masy gorącego powietrza także przynoszą osadzający się na samochodach i widoczny na ulicach w ostatnich dniach piasek z Sahary w postaci pyłu i kurzu.

Wiatr znad Afryki przy sprzyjających warunkach przenosi drobinki piasku powstające w czasie burz piaskowych nad pustynią na tysiące kilometrów. Zjawisko to nazywane kalima sprawia, że ciepłe masy powietrza znad Afryki przynoszą nam wysoką temperaturę i suche powietrze. To właśnie z tego powodu temperatura w kwietniu w tym roku wzrosła nawet do 26 st. C.

Afryka po raz kolejny w tym roku postanowiła wysłać do nas nie tylko ciepło, ale także saharyjski pył - czytamy na platformie X IMGW.

Afrykański pył rozprzestrzenia się nad całą Europą. Fala gorącego powietrza niosąca ze sobą piaski pustyni według Specjalistów z Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW najwyższe stężenie osiągnęła wczoraj (8.04), ale dzisiaj nadal nie słabnie. Dopiero kolejne dni mają przynieść znaczne ochłodzenie.

W czasie kumulacji drobinek pustynnego piasku w powietrzu niebo jest zamglone i może mieć żółtawy odcień, a w niektórych częściach Polski może być bardziej pomarańczowe, szczególnie w czasie zachodu słońca.

Czy pył znad Sahary jest szkodliwy dla zdrowia?

Stężenie drobinek piasku w powietrzu jest dość niskie i nie będzie odczuwane przez zdrowe osoby. Jednak wdychanie pustynnego pyłu może być szczególnie niebezpieczne dla alergików. Mogą się u nich pojawić lub nasilić objawy alergii sezonowej takie jak:

  • podrażnienie śluzówek nosa, gardła i krtani,
  • uciążliwa chrypka,
  • łzawienie oczu,
  • zapalenie spojówek,
  • katar,
  • zapalenia zatok.

Przemieszczające się masy powietrza znad Afryki mogą także przynieść ze sobą pyłki roślin, co spowoduje u alergików zaostrzenie astmy oskrzelowej. Osoby zmagające się z atopowym zapaleniem skóry i innego rodzaju wypryskiem alergicznym także mogą doświadczyć nasilenia dolegliwości takich jak świąd, suchość i łuszczenie się skóry. Uważać powinny także osoby z chorobami płuc i problemami z górnymi drogami oddechowymi.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Uzupełnij domową apteczkę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Kaszel i katar może wywoływać pył z Sahary. Znów jest nad Polską. Jak pustynne powietrze wpływa na zdrowie? - Strona Zdrowia

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki