Karta LGBT+ Krystian Legierski: Polaków nie da się...

  Karta LGBT+ Krystian Legierski: Polaków nie da się przestraszyć homoseksualistami, tak jak uchodźcami. Ludzie widzą gejów na co dzień

  Agaton Koziński

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Każdy ma potrzeby w sferze seksu, wręcz zwierzęce potrzeby. Te potrzeby łatwiej okiełznać, gdy się o nich mówi, a nie gdy się o nich milczy. Ale mówić o nich też trzeba umieć. Temu właśnie ma służyć edukacja seksualna - mówi Krystian Legierski, prawnik, działacz ruchów LGBT.
  Czy podpisanie „Deklaracji LGBT+” przez Rafała Trzaskowskiego to krok w kierunku normalności, czy raczej bomba polityczna, która wysadzi PO?
  Na pewno Rafał Trzaskowski przemyślał decyzję o podpisaniu tej deklaracji. Tym bardziej, że był proszony o jej podpisanie w czasie kampanii samorządowej - ale wtedy odmówił, dodając, że złoży pod nią swój podpis po wygranych wyborach.

  I słowa dotrzymał.
  Tak.
  W ten sposób wywiązał się z jednej ze swoich wyborczych obietnic. Pełen szacunek dla niego za to. To pierwszy polityk w ostatnich latach, który poważnie potraktował środowiska LGBT. Ale skoro wcześniej składał deklaracje, że ją zamierza podpisać, zakładam, że nie zrobił tego w sposób nieprzemyślany.

  „Po prostu wierzę, że tak trzeba” - tak Trzaskowski tłumaczył swoją decyzję w mediach społecznościowych, dodając, że nie robił kalkulacji politycznej. Tak rzeczywiście było według Pana?
  Rozumiem, że po taką argumentację teraz sięga, uważając, że ona trafi do ludzi. Ale o nie wierzę, że w tym podpisie kalkulacji z jego strony nie było. Gdyby nie analizował skutków politycznych tej deklaracji, to zdecydowałby się podpisać ją już w trakcie kampanii wyborczej.

  W kampanii podpisu nie złożył, bo rywalizował z konserwatywnym Patrykiem Jakim. Ale teraz głównym rywalem PO w Warszawie jest liberalny Robert Biedroń. Tym podpisem Trzaskowski próbuje go spacyfikować. Skutecznie?
  Nie sądzę - ale na pewno ciekawa rywalizacja nam się tu rysuje. Nie sądzę, żeby ten podpis był indywidualną decyzją Trzaskowskiego, raczej całej warszawskiej Platformy. Podejrzewam, że dostrzegli oni, że środowiska LGBT odmówiły w ostatnim czasie poparcia tej partii.

  ZOBACZ TEŻ | WARSZAWA: PARADA RÓWNOŚCI PRZESZŁA ULICAMI STOLICY. OSOBY LGBT WSPARLI M.IN. LUBNAUER, TRZASKOWSKI I ZANDBERG [ZDJĘCIA] [WIDEO]  Dlaczego?
  Oczekują konkretnych propozycji, a tych nie było.

  Teraz Pan mówi, że te środowiska w wyborach warszawskich poparły Jakiego? A może Jana Śpiewaka?
  Nie, wiadomo, że mając do wyboru Jakiego i Trzaskowskiego będą głosować na tego drugiego. Ale jeśli pojawi się większy wybór, to PO ich głosu nie dostanie - bo dla nich straszeniem PiS-em to argument niewystarczający. Jeśli teraz do wyborów staje Biedroń. Nie mam wątpliwości, że środowiska LGBT w Warszawie zagłosuję na Wiosnę. A takich wyborców jest bardzo dużo.

  Ale rzeczywiście aż 200 tys.? Bo na tyle ich liczbę szacuje Ratusz.
  Nikt ich nigdy w Warszawie nie policzył, to są szacunki oparte na statystyce.

  Możliwe, żeby było ich tak dużo?
  Nie wiem, odpowiednich badań nie ma. Natomiast szacuje się, że w Europie Zachodniej te proporcje tak się układają - choć tylko w wielkich miastach. Proszę pamiętać, że osoby LGBT zwykle nie mieszkają w małych ośrodkach, bo w nich zwyczajnie trudno im się odnaleźć. Siłą rzeczy mieszkają w największych miastach, bo tam są dla nich lepsze warunki do życia.

  OK, ale te 200 tys. to 10 proc. mieszkańców Warszawy. Przy takiej liczbie można własną partię zakładać - nikt jednak tego nie próbuje.
  Ale to nie jest świadomy, zdyscyplinowany elektorat, który przy każdych wyborach idzie do urn. To są często osoby z mniejszych miejscowości, kompletnie nieświadome mechanizmów wyborczych, nie mają nawet możliwości głosowania w Warszawie - bo nie są tu zameldowani lub nie dopisali się do spisu wyborców. Często polityką się nie interesują. Choć podejrzewam, że dla większości tych, którzy politykę śledzą, Wiosna Biedronia jest projektem atrakcyjnym - na pewno o wiele bardziej atrakcyjnym niż PO, która nie oferuje nic poza straszeniem PiS-em.

  Między wierszami teraz Pan mówi, że Trzaskowski podpisując deklarację LGBT+ cnotę stracił, a rubla nie zarobił.
  Nic takiego nie miałem na myśli.

  Skoro Biedroń i tak zgarnia całą pulę w Warszawie, to Trzaskowski i PO politycznie tylko tracą na tej deklaracji.
  Widać, że Platforma wreszcie zaczęła na serio walkę o ten elektorat.

  Biedronia w tej kwestii i tak nie dadzą rady przelicytować.
  Rzeczywiście, wiele osób LGBT zagłosuje na Biedronia tylko po to, żeby go wesprzeć, jako swojego przedstawiciela. Ale wcale nie jest wykluczone, że część z nich zacznie kalkulować, że lepiej jednak zagłosować na Platformę - bo jest większa i z tego powodu na większą moc sprawczą, może lepiej powstrzymywać PiS niż Wiosna. Pewnie na taki tok myślenia liczy PO z Trzaskowskim na czele.
  1 3 4 »

  Czytaj treści premium w Tygodniku Ostrołęckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Specjalnie dla Was

  Wideo