MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kamerki samochodowe - najpopularniejsze modele. Podpowiadamy, czy warto kupić

Jakub Czekała
Jakub Czekała
Kamerki samochodowe – dziś coraz więcej kierowców instaluje je w swoich samochodach. Po co, dlaczego? Czy mogą pomóc? Czy warto je kupić i jaki model wybrać? A także czy można je używać? Na te wszystkie pytania odpowiemy w naszym materiale. Zapraszamy.

Kamerka samochodowa – a co to takiego?

Kamerka samochodowa, czyli popularnie nazywany wideorejestrator jazdy są stosowane, jako dodatkowe akcesorium już od kilku lat. Wraz z rozwojem technologii stają się coraz popularniejsze, szczególnie że obecnie podstawowe urządzenia można nabyć już za kilkadziesiąt złotych. Dawniej, gdy kamerki samochodowe wprowadzano na rynek, ich cena oscylowała w granicach kilkuset złotych i więcej – przez co początkowo były dla wielu niedostępne. Dziś jest inaczej.

Kamerka samochodowa to bardzo przydatne akcesorium. Za jej pomocą możemy nie tylko zarejestrować trasę, jaką się poruszamy, ale także wiele wydarzeń, które się podczas jazdy dzieją. Są to w dużej mierze nieprzewidziane sytuacje, zdarzenia, kolizje, czy wypadki, ale i sytuacja zaskakujące, nietypowe.

Wideorejestratory samochodowe

Materiały promocyjne partnera

Obecnie wideorejestratory są tak rozbudowane, że można nimi nagrywać zarówno to, co dzieje się przed naszym samochodem, za naszym samochodem, ale także i w jego wnętrzu. Kamerki rejestrują zarówno obraz, jak i dźwięk.

Po co to wszystko? Nagranie z kamery samochodowej w wielu sytuacjach może pomóc nam udowodnić swoją rację podczas niejasnej lub niebezpiecznej sytuacji na drodze – czy to podczas kolizji, wypadku, czy innej sytuacji tego wymagającej.

Może również posłużyć, jako materiał poglądowy – jak nie powinno się na drogach zachowywać. Zresztą choćby na najbardziej znanej platformie YouTube jest wiele kanałów ukazujących negatywne zachowania na drodze.

Co więcej, nagrania wykroczeń można wysyłać również policji, która w odpowiedni sposób rozlicza miłośników lekceważenie kodeksu ruchu drogowego. W tym przypadku – prócz oczywiście podania wszystkich niezbędnych danych, zgłaszający musi pamiętać o jednym – by w momencie rejestrowania wykroczenia – sam go nie popełniał. Wówczas, mimo że chciał dobrze, sam może otrzymać karę – żadne okoliczności nie zwalniają go bowiem z łamania przepisów – nawet chęć zdobycia materiału „dla policji”.

Używanie kamerki samochodowej, a przepisy

W krajach Unii Europejskiej brak obecnie jednolitych przepisów odnośnie używania wideorejestratorów jazdy. W naszym kraju zakazów z tym związanych nie ma, warto jednak pamiętać, że jeśli po nagraniu chcemy materiał upublicznić, należy dokonać animizacji np. twarzy osób zarejestrowanych na filmie, czy tablic rejestracyjnych. Przepisów zakazujących samego używania kamerek w Polsce brakuje.

W innych krajach takie ograniczenia jednak są. Przykładowo na Słowacji, czy w Szwajcarii policja może nas ukarać, jeśli uzna, że kamerka zasłania pole widzenia kierowcy. Tymczasem w Norwegii, czy Austrii kamerki na pokładzie wozu zupełnie mieć nie możemy.

Wielofunkcyjne kamery samochodowe

Materiały promocyjne partnera

Modele kamer samochodowych – co jest dostępne na rynku?

Obecnie technologia jest tak bardzo rozwinięta, że wybierać możemy spośród trzech rodzajów wideorejestratorów jazdy:

 • kamery jednokanałowe – rejestrują tylko to, co dzieje się z przodu samochodu;
 • kamery dwukanałowe – nagrywają pole widzenia z przodu, jaki z tył samochodu;
 • kamery 3 lub 4-kanałowe – oprócz tego, co dzieje się z przodu i z tył samochodu, istnieje też możliwość rejestracji wydarzeń z wnętrza pojazdu.

Wysokiej jakości wideorejestratory

Materiały promocyjne partnera

Na co warto zwrócić uwagę, wybierając kamerkę samochodową? Jakie parametry są najistotniejsze?

Gdy zdecydujemy już, czy potrzebny nam jest dodatkowy obraz – czy to z tył, czy też z wnętrza, należy zastanowić się – co będzie najistotniejsze w wyborze właściwego urządzenia. Wszak każde jest inne.

Zapewne, jednym z głównych elementów towarzyszących wyborowi będzie cena zakupy. Teoretycznie im wyższa, tym urządzenie lepsze – ale nie zawsze.

Jeśli chodzi o aspekty techniczne wideorejestratorów, to warto zwracać uwagę na:

 • rozdzielczość – jak w przypadku innych urządzeń tego typu – kamer klasycznych, czy aparatów – im rozdzielczość wideorejestratora będzie wyższa, tym i jakość nagrania będzie lepsza, bo zarejestrowane zostanie więcej szczegółów;
 • szerokość kąta widzenia obiektywu – podobnie, jak w przypadku rozdzielczości – im większy kąt – tym dla nas lepiej – bo kamerka ma szersze pole widzenia, co przekłada się na to, co zarejestruje – czyli nie tylko to, co znajduje się bezpośrednio przed maską, ale na przykład również to, co dzieje się w szerszej perspektywie;
 • jasność obiektywu – te najjaśniejsze zapewnią nam lepszą jakość obrazu szczególnie po zmroku. Warto więc szukając odpowiedniego sprzętu zwrócić uwagę również na ten parametr. Zbyt ciemny obiektyw spowoduje, że po zapadnięciu zmroku urządzenie może okazać się mało przydatne;
 • jakość nagrywania – ma niejako związek z rozdzielczością urządzenia. Im będzie wyższa, tym samo nagranie będzie lepsze, dokładniejsze, co tylko w sytuacjach awaryjnych może nam pomóc.

Nie przegap żadnej ważnej sytuacji na drodze!

Materiały promocyjne partnera

Jakie istotne funkcje dodatkowe powinna posiadać kamerka samochodowa?

O ile omówiliśmy parametry techniczne, to kamerki – w zależności od modelu mają swoje dodatkowe funkcjonalności. Te są różne, jednak jest kilka podstawowych, które warto mieć, by później wideorejestrator był dla nas zadowalający.

 • Możliwość dołożenia jak największej pojemnością karty pamięci – podobnie, jak inne urządzenia używające zewnętrznej pamięci, tak i kamerki dopuszczają różne pojemności. Ich wielkość wiąże się bezpośrednio z ilością materiału, jaki możemy uwiecznić i utrwalić na dłużej. Wiele kamerek wyposażonych jest w funkcję nadpisywania starszych nagrań i zastępowania ich nowymi. Może się tak zdarzyć, że mając mniejszą kartę pamięci, nie zdążymy w porę zgrać potrzebnego materiału i zostanie on nadpisany.
 • Nadpisywanie nagrań – kilka zdań napisaliśmy już powyżej. Jest to bardzo przydatna funkcja, bo dzięki niej nie musimy zgrywać nagrań lub formatować karty, gdy ta się zapełni.
 • Tryb parkingowy – kamera podczas postoju znajduje się w pasywnym trybie czuwania, a uaktywnia się, gdy wykryje jakieś uderzenie, czy przemieszczenie się samochodu. Jest to rozwiązane zazwyczaj występujące w kamerach zasilanych z gniazdka zapalniczki. Z kolei te kamerki, które mają stałe zasilanie – mogą cały czas nagrywać to, co dzieje się przy naszym samochodzie – mówimy wówczas o trybie aktywnym – i na bieżąco rejestrować praktycznie wszystko.
 • GPS oraz WiFi – to kolejne przydatne rozwiązania. Pierwsze pomoże nam w odpowiedniej lokalizacji, jak i też ma możliwość pokazywania choćby prędkości auta. W przypadku WiFi mamy możliwość szybszego połączenia się na przykład z zewnętrznym urządzeniem – laptopem, czy telefonem, choćby po to, by natychmiast zgrać interesujące nas nagrania.

Zarejestruj wszystko, co ważne!

Przy wyborze odpowiedniej kamerki samochodowej należy więc wziąć pod uwagę dodatkowe funkcje usprawniające ich działanie. W tym wypadku jednak, takie urządzenie, to raczej zakup na kilka lat, dlatego czasem warto wydać nieco więcej, a cieszyć się idealnymi dla nas funkcjami, niż w kryzysowych momentach żałować, że czegoś zabrakło.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Kamerki samochodowe - najpopularniejsze modele. Podpowiadamy, czy warto kupić - Motofakty

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki